• Відкриті торги з особливостями
  • Однолотова
  • КЕП
  • 1

Капітальний ремонт нежитлової будівлі Літер Д-1 (приміщення пральні) з заміною парового обладнання на електричне обладнання Комунальної установи Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці Харківської обласної ради за адресою: 61177, Україна, Харківська область, місто Харків, вулиця Ігоря Муратова, 7.

Торги відмінено

28 689 311.33 UAH без ПДВ
Період уточнення: 11.08.2026 13:59 - 23.08.2026 00:00
Відповідь надана

ВИМОГА ЩОДО УСУНЕННЯ ПОРУШЕНЬ ТА НАДАННЯ РОЗ’ЯСНЕНЬ за процедурою закупівлі UA-2026-08-11-006796-a

Номер: 8bd2c131d47c424f98fb5885310b1d1a
Дата опублікування: 20.08.2026 14:34
Опис: ВИМОГА ЩОДО УСУНЕННЯ ПОРУШЕНЬ ТА НАДАННЯ РОЗ’ЯСНЕНЬ за процедурою закупівлі UA-2026-08-11-006796-a Предмет закупівлі: «Капітальний ремонт нежитлової будівлі Літер Д-1 (приміщення пральні) з заміною парового обладнання на електричне обладнання Комунальної установи Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці Харківської обласної ради за адресою: 61177, Україна, Харківська область, місто Харків, вулиця Ігоря Муратова, 7». Статус процедури станом на 20.08.2026 — період подання тендерних пропозицій. 1. Суть звернення та встановлені невідповідності Пунктом 6.3 Додатка 3 до тендерної документації від учасника прямо вимагається подати у складі тендерної пропозиції договірну ціну, локальний кошторис, відомість ресурсів / підсумкову відомість ресурсів та проєкт календарного графіка виконання робіт. Отже, учасник повинен до завершення строку подання пропозицій сформувати повний кошторисний розрахунок, який може бути перевірений замовником на відповідність технічному завданню. Додаток 1 містить таблицю «Обсяги робіт (Дефектний акт)» із 522 пронумерованими позиціями. Однак у цій таблиці відсутнє однозначне співвіднесення видів робіт із локальними кошторисами та кошторисними нормами, не наведено шифрів застосованих норм, коефіцієнтів і спеціальних умов їх застосування, а також не визначено, за якими саме проєктними рішеннями учасник має обрати кошторисні норми для кожної позиції. Той самий Додаток 1 містить таблицю під назвою «Перелік матеріалів, які учасник може застосовувати в ході виконання робіт (відомість ресурсів)». У таблиці наведено 570 позицій матеріалів, після чого без окремого заголовка розділу нумерація починається знову та наведено 44 позиції устаткування. Документ не пояснює, чи є наведені ресурси обов’язковими, мінімальними або орієнтовними, яким саме обсягам робіт вони відповідають та як оцінюватиметься відхилення ресурсу або його кількості у кошторисі учасника. Серед оприлюднених документів відсутня затверджена проєктна документація без кошторисної частини, креслення й специфікації в обсязі, необхідному для однозначного вибору технології та кошторисних норм, а також вихідна інформаційна модель кошторису або інші структуровані файли, на підставі яких сформовано Додаток 1. Для низки матеріалів та устаткування наведено конкретні торговельні найменування або моделі, але не визначено повного набору об’єктивних технічних параметрів, за якими учасник може підтвердити еквівалентність. За цих умов різні учасники можуть обрати різні кошторисні норми, коефіцієнти, технологічні рішення та ресурсні складові для однаково сформульованих позицій. Це створює ризик непорівнюваності цін, неоднакового підходу при розгляді пропозицій та відхилення пропозиції через розбіжності, причиною яких є неоднозначність вихідних даних замовника. 2. Нормативне обґрунтування Стаття 5 Закону України «Про публічні закупівлі» зобов’язує замовника дотримуватися принципів добросовісної конкуренції, максимальної економії, ефективності та пропорційності, відкритості й прозорості, недискримінації та рівного ставлення, об’єктивного визначення переможця і запобігання корупційним діям. Відповідно до пункту 3 частини другої статті 22 Закону тендерна документація повинна містити необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, технічну специфікацію, місце й обсяги виконання робіт. Частина четверта статті 22 забороняє умови, що обмежують конкуренцію або призводять до дискримінації. Частина перша статті 23 Закону вимагає, щоб технічна специфікація описувала всі необхідні технічні, функціональні та якісні характеристики робіт і була достатньо точною для однозначного розуміння предмета закупівлі замовником та учасниками. Загальне застереження «або еквівалент» не замінює визначення вимірюваних параметрів еквівалентності. Пункт 28 Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, передбачає формування тендерної документації відповідно до статті 22 Закону з урахуванням Особливостей. Пункт 54 Особливостей надає фізичній або юридичній особі право не пізніше ніж за три дні до завершення подання пропозицій звернутися через електронну систему за роз’ясненням або з вимогою усунути порушення. Замовник повинен надати відповідь протягом трьох днів; у разі внесення змін строк подання має бути продовжений так, щоб після змін залишалося не менше чотирьох днів. Пункт 4 розділу I Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708, вимагає визначати предмет закупівлі робіт за об’єктом будівництва з урахуванням Настанови з визначення вартості будівництва. Настанова, затверджена наказом від 01.11.2021 № 281, є обов’язковою для об’єктів, що фінансуються з бюджетних коштів або коштів комунальних установ. Пункт 5.1 Настанови у редакції зі Зміною № 6, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 08.06.2026 № 1069 та чинною з 16.06.2026, передбачає надання замовником для розрахунку договірної ціни відомості обсягів робіт і відомості ресурсів без цін у частині матеріалів та, за наявності, устаткування або затвердженої проєктної документації без кошторисної частини. Обраний замовником комплект має бути повним, узгодженим і придатним для однозначного формування ціни. Законодавство не встановлює безумовного обов’язку створювати файл конкретного комерційного кошторисного програмного комплексу. Проте, якщо інформаційна модель кошторису або обмінний файл уже створені та перебувають у володінні замовника чи залученої ним проєктної організації, їх оприлюднення є пропорційним способом забезпечити рівний доступ до вихідних даних. Якщо такого файлу немає, замовник повинен надати інший повний, структурований та однозначний комплект вихідної інформації. 3. Вимоги до замовника Надати роз’яснення, чи вважає замовник оприлюднені в Додатку 1 таблиці повною відомістю обсягів робіт і повною відомістю ресурсів у розумінні пункту 5.1 Настанови, а також зазначити, з якою затвердженою редакцією проєктної документації вони пов’язані. Внести зміни до тендерної документації та оприлюднити повну відомість обсягів робіт із чітким поділом за локальними кошторисами / розділами, однозначними назвами робіт, одиницями й кількостями, а також із шифрами кошторисних норм, коефіцієнтами та спеціальними умовами їх застосування — якщо відповідність саме цим нормам і умовам перевірятиметься під час розгляду пропозицій. Альтернативно — оприлюднити затверджену проєктну документацію без кошторисної частини в обсязі, достатньому для самостійного вибору норм. Оприлюднити належно структуровану відомість ресурсів без цін із чітко відокремленими розділами щодо будівельних матеріалів, виробів і комплектів та щодо устаткування, із кодом ресурсу, найменуванням, одиницею, кількістю і зв’язком із відповідними видами робіт / локальними кошторисами. Оприлюднити всі наявні дефектні акти, відомості обсягів робіт, специфікації матеріалів та устаткування, креслення, експлікації, схеми, пояснювальні записки та інші частини проєктної документації, без яких неможливо достовірно визначити технологію, склад і вартість робіт. Оприлюднити наявні вихідні файли в редагованому / структурованому форматі (зокрема XLSX, ODS, DOCX) та, якщо вони створювалися, інформаційну модель кошторису або обмінний файл у форматі, придатному для імпорту до кошторисних програм (наприклад IMS, IBD чи іншому фактично наявному форматі). Якщо такі файли не створювалися або не перебувають у володінні замовника, прямо повідомити про це. Однозначно визначити, чи є кожна позиція та кількість у таблиці ресурсів обов’язковою, мінімальною або орієнтовною; які відхилення допускаються; як підтверджується еквівалентність; чи може учасник змінити ресурс без зміни обсягу та технології робіт. Для всіх посилань на торговельні марки, виробників і моделі навести об’єктивні технічні, функціональні, експлуатаційні та якісні параметри еквівалентності або надати проєктні специфікації, що містять такі параметри. Після оприлюднення повного комплекту даних продовжити строк подання пропозицій відповідно до пункту 54 Особливостей так, щоб залишалося не менше чотирьох днів; з огляду на 522 позиції робіт і значний обсяг ресурсів просимо фактично надати учасникам не менше семи календарних днів для коректного перерахунку кошторису. Надати змістовну відповідь на кожний пункт цієї вимоги через електронну систему закупівель у встановлений пунктом 54 Особливостей строк. 4. Правові наслідки неналежного реагування Формальна відповідь без усунення наведених суперечностей не забезпечить учасникам можливості підготувати порівнювані кошториси. У такому разі заявник залишає за собою право подати скаргу до органу оскарження у встановлений строк; передати Державній аудиторській службі України інформацію про ознаки порушення обов’язкових вимог до змісту тендерної документації та кошторисних норм для вирішення питання про моніторинг у межах її компетенції; звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та до адміністративного суду щодо доступу до інформації. Несвоєчасне надання або ненадання роз’яснень та складення тендерної документації не відповідно до вимог закону охоплюються статтею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У разі виявлення документально підтверджених ознак неправомірного використання бюджетних коштів, підроблення документів, зловживання повноваженнями або іншого кримінального правопорушення матеріали можуть бути направлені до Національної поліції України та/або Бюро економічної безпеки України за належною підслідністю. Зазначення можливих способів захисту не є твердженням про вже встановлений факт вчинення конкретною особою правопорушення або злочину. Остаточна правова оцінка належить виключно компетентним органам після перевірки фактичних даних. Просимо невідкладно усунути наведені порушення та забезпечити всім потенційним учасникам рівний доступ до повного комплекту вихідних кошторисних даних.
Відповідь: Шановний Учаснику! Дякуємо за Ваше звернення та виявлений інтерес до участі у процедурі закупівлі. Разом із тим, є необхідність надати розʼяснення щодо вимог до Замовника, зазначених у п. 3 звернення, зокрема: Надати роз’яснення, чи вважає замовник оприлюднені в Додатку 1 таблиці повною відомістю обсягів робіт і повною відомістю ресурсів у розумінні пункту 5.1 Настанови, а також зазначити, з якою затвердженою редакцією проєктної документації вони пов’язані. В Додатку 1 оприлюднено відомість обсягів робіт і відомість ресурсів, у відповідності до пункту 5.1 Настанови. В таблиці визначені всі види робіт та всі ресурси (Будівельні матеріали, вироби і комплекти ) та устаткування, що визначені проектною документацією (кошторисною документацією). При цьому, відомість ресурсів надано без цін. Проектна документація не містить відомостей про редакцію. Експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації від 04 червня 2026 року. Внести зміни до тендерної документації та оприлюднити повну відомість обсягів робіт із чітким поділом за локальними кошторисами / розділами, однозначними назвами робіт, одиницями й кількостями, а також із шифрами кошторисних норм, коефіцієнтами та спеціальними умовами їх застосування — якщо відповідність саме цим нормам і умовам перевірятиметься під час розгляду пропозицій. Альтернативно — оприлюднити затверджену проєктну документацію без кошторисної частини в обсязі, достатньому для самостійного вибору норм. Для виконання робіт які закуповуються, Замовником було отримано проектну документацію. В додатку № 1 оприлюднено обсяги робіт. При цьому, замовником буде оновлено додаток, в якому відображатимуться обсяги робіт за локальними кошторисами / розділами. Наявна у Замовника форма відомості обсягів робіт не передбачає шифрів кошторисних норм, коефіцієнтів та спеціальних умовов їх застосування. Обсяги робіт оприлюднено замовником в тій формі, в якій її отримав замовник. Замовник не є розробником проектної документації, не є спеціалізованою організацією, яка б могла створювати документи самостійно. Оприлюднити належно структуровану відомість ресурсів без цін із чітко відокремленими розділами щодо будівельних матеріалів, виробів і комплектів та щодо устаткування, із кодом ресурсу, найменуванням, одиницею, кількістю і зв’язком із відповідними видами робіт / локальними кошторисами. В додатку № 1 розділ IV. Будівельні матерiали, вироби та конструкцiї та розділ V. Устаткування, було розділено як візуально, так і за нумерацією. Втім дійсно, в другій частині таблиці додатку № 1 не відображено, що ресурси з позиціями 1-44 відносяться до розділу Устаткування. Вказана обставина буде врахована. Відомість ресурсів оприлюднена в тій формі, в якій її отримав замовник. Слід звернути увагу, що згідно пункту 3.40. Настанови Відомість ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва складається за формою, наведеною у додатку 11 Настанови. Згідно додатку № 11 форма відомостей ресурсів передбачає такі позиції: №, шифр ресурсу, найменування, одиниця виміру, кількість, та цінові показники. Форма відомостей ресурсів не передбачає коду ресурсів, та зв’язку із відповідними видами робіт / локальними кошторисами. Замовник не здійснював закупівлю робіт із виготовлення проектної документації із формами, що не відповідають Настанові. Також, Замовник не є розробником проектної документації, не є спеціалізованою організацією, яка б могла створювати документи самостійно. Оприлюднена в додатку № 1 відомість ресурсів за формою відповідає вимогам Настанови, містить всі відомості про №, шифр ресурсу, найменування, одиниця виміру, кількість, подана без цін, тобто подана у відповідності до пункту 5.1 Настанови, а підстави для створення будь-якого іншого документу відсутні. Оприлюднити всі наявні дефектні акти, відомості обсягів робіт, специфікації матеріалів та устаткування, креслення, експлікації, схеми, пояснювальні записки та інші частини проєктної документації, без яких неможливо достовірно визначити технологію, склад і вартість робіт. Згідно пункту 5.1 Настанови для розрахунку ціни пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни) замовник надає відомість обсягів робіт, відомість ресурсів до неї без цін в частині Розділу ІIІ «Будівельні матеріали, вироби і комплекти» та (за наявності) Розділу ІV «Устаткування» або затверджену проектну документацію без кошторисної частини. Вказані відомості в повній мірі розміщені в системі закупівель та є достатніми для визначення складу та вартості робіт учасниками згідно вимог Настанови. Оприлюднити наявні вихідні файли в редагованому / структурованому форматі (зокрема XLSX, ODS, DOCX) та, якщо вони створювалися, інформаційну модель кошторису або обмінний файл у форматі, придатному для імпорту до кошторисних програм (наприклад IMS, IBD чи іншому фактично наявному форматі). Якщо такі файли не створювалися або не перебувають у володінні замовника, прямо повідомити про це. Згідно пункту 54 Особливостей Фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру (далі - звернення). Створення будь-яких вихідних файлів, інформаційних моделей, а також їх перебування чи не перебування у володінні замовника не відноситься до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, та і в цілому не відноситься до проведення торгів із капітального ремонту. Разом з цим, ні Законом, ні Особливостями, ні Настановами не передбачено оприлюднення вихідних файлів в редагованому / структурованому форматі (зокрема XLSX, ODS, DOCX), інформаційних модель кошторису або обмінних файлів у форматі, придатному для імпорту до кошторисних програм (наприклад IMS, IBD чи іншому фактично форматі) для розрахунку ціни пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни). Більше того, оскільки такі файли, моделі містять відомості про ціни, фактично є кошторисною частиною, то їх оприлюднення суперечитиме пункту 5.1 Настанови. Однозначно визначити, чи є кожна позиція та кількість у таблиці ресурсів обов’язковою, мінімальною або орієнтовною; які відхилення допускаються; як підтверджується еквівалентність; чи може учасник змінити ресурс без зміни обсягу та технології робіт. Кожна позиція щодо кількості у таблиці ресурсів є обов’язковою, не є орієнтовною та не є мінімальною. Відхилень в кількості не допускається. У разі якщо технічні специфікації містять посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва то вважається, що Тендерна документація при такому посиланні містить вираз «або еквівалент». У разі якщо технічні специфікації містять посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов’язані з послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами, то вважається, що Тендерна документація при такому посиланні містить вираз «або еквівалент». Тобто учасник може змінити ресурс без зміни обсягу та технології робіт. Учасник самостійно зазначає в пропозиції еквівалентність ресурсу. Окремого підтвердження тендерна пропозиція не визначає. Для всіх посилань на торговельні марки, виробників і моделі навести об’єктивні технічні, функціональні, експлуатаційні та якісні параметри еквівалентності або надати проєктні специфікації, що містять такі параметри. ​В оприлюдненій відомості ресурсів відображено виключний перелік матеріалів, що буде використовуватись під час виконання робіт. ​Для виконання робіт які закуповуються, Замовником було отримано проектну документацію. В додатку № 1 оприлюднено відомість ресурсів. Документів, які б містили параметри еквівалентності у замовника відсутні. Замовник не є розробником проектної документації, не є спеціалізованою організацією, яка б могла створювати документи самостійно. Варто звернути увагу, що відомість ресурсів містить в тому числі й характеристики товару, а подекуди й зазначення марки чи моделі. Тобто, в потенційного учасника для розрахунку своєї пропозиції наявні відомості про всі види робіт та необхідні матеріали, а в разі потреби у застосування еквіваленту за бажанням потенційного учасника, наявні й характеристики чи конкретні марки/моделі у відомості ресурсів, в порівнянні з якими потенційний учасник може підібрати відповідний еквівалент. Після оприлюднення повного комплекту даних продовжити строк подання пропозицій відповідно до пункту 54 Особливостей так, щоб залишалося не менше чотирьох днів; з огляду на 522 позиції робіт і значний обсяг ресурсів просимо фактично надати учасникам не менше семи календарних днів для коректного перерахунку кошторису. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель у відповідності до пункту 54 Особливостей.
Дата відповіді: 23.08.2026 15:08