• Відкриті торги з особливостями
  • Однолотова
  • КЕП
  • 3

Медичні вироби для ортопедичних втручань

Завершена

897 519.63 UAH без ПДВ
Період уточнення: 07.08.2026 11:01 - 12.08.2026 00:00
Відповідь надана

ВИМОГА щодо усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель

Номер: da52b590b82e41efaa387860f3df10e6
Дата опублікування: 11.08.2026 14:17
Опис: Шановний Замовнику! У наданій відповіді на наше звернення Ви зазначили, що погоджуєтесь із тим, що закупівля відповідних медичних виробів має здійснюватися з використанням електронного каталогу Prozorro Market, однак вважаєте можливим проведення відкритих торгів у зв’язку з тим, що в електронному каталозі Вами не були знайдені «інтрамедулярні імпланти СТЕРИЛЬНІ (простерилізовані Гамма-випромінюванням)». У зв’язку з цим просимо надати конкретне та документально підтверджене обґрунтування такого висновку. 
Просимо зазначити, які саме категорії та профілі товарів Prozorro Market були перевірені Замовником перед прийняттям рішення про проведення відкритих торгів, із зазначенням відповідних найменувань та/або посилань на такі профілі.
Чи перевіряв Замовник наявність у Prozorro Market категорії «Стрижні та гвинти для проведення остеосинтезу», яка прямо передбачена Додатком 1 до Особливостей, затверджених постановою КМУ №1178, та чи здійснювався пошук за окремими видами інтрамедулярних стрижнів, зазначеними у технічному завданні цієї закупівлі?
Якщо відповідні категорії та профілі у Prozorro Market були знайдені, просимо пояснити, яка саме характеристика товару, визначена Замовником у тендерній документації, унеможливлює придбання такого товару через електронний каталог.
Зокрема, просимо пояснити, чи є вимога щодо стерильності та стерилізації саме гамма-випромінюванням характеристикою, яка передбачена відповідним профілем товару в електронному каталозі, та на підставі якої норми законодавства або медичного нормативного документа Замовник дійшов висновку, що саме така характеристика є обов’язковою для всіх товарів, що можуть бути використані для задоволення заявленої потреби.
Просимо також повідомити, які конкретно медичні вироби (виробник, торгова марка, модель/артикул або інший ідентифікатор товару) Замовник має на увазі, коли зазначає у відповіді про необхідність придбання саме «стерильних інтрамедулярних імплантів, простерилізованих гамма-випромінюванням».
Якщо Замовник виходить із того, що відповідний товар відсутній в електронному каталозі саме через вимогу щодо стерильності, просимо надати документальне підтвердження результатів проведеного аналізу ринку та/або каталогу, яке підтверджує відсутність у Prozorro Market товарів, здатних задовольнити заявлену потребу.
Просимо окремо пояснити, чи проводив Замовник аналіз можливості придбання через Prozorro Market відповідних інтрамедулярних стрижнів за їх функціональним призначенням, типом, розмірами та іншими медико-технічними характеристиками, а не виключно за словосполученням «стерильні, простерилізовані гамма-випромінюванням».
 Враховуючи викладене, просимо надати конкретні посилання на перевірені профілі Prozorro Market, результати проведеного аналізу та документальне підтвердження того, що жоден товар, наявний в електронному каталозі, не дозволяє задовольнити фактичну потребу Замовника у медичних виробах, що є предметом цієї закупівлі. У разі відсутності такого документального підтвердження просимо пояснити правові підстави для незастосування обов’язкового механізму закупівлі через електронний каталог та проведення відкритих торгів.
Відповідь: Шановний Учаснику! Замовником розглянуто Ваше звернення від 11.08.2026 щодо обґрунтування вибору способу закупівлі, результатів перевірки електронного каталогу Prozorro Market та можливості придбання необхідних медичних виробів із використанням електронного каталогу. За результатами розгляду повідомляємо наступне. Замовник враховує положення пункту 11-1 Особливостей здійснення публічних закупівель, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, відповідно до яких заклади охорони здоров'я здійснюють закупівлі визначених медичних виробів вартістю 50 тис. грн і більше з використанням електронного каталогу. Разом з тим у цій закупівлі очікувана вартість становить 897 519,63 грн, а предметом закупівлі є не окремий універсальний виріб «інтрамедулярний стрижень», а системи для проведення інтрамедулярного остеосинтезу проксимального відділу стегнової кістки та проксимальні плечові стрижні у короткій та довгій версіях, кожна з яких передбачає визначену сукупність взаємопов'язаних складових та медико-технічних характеристик. До прийняття рішення щодо способу здійснення закупівлі Замовником було проведено аналіз можливості забезпечення фактичної медичної потреби за допомогою електронного каталогу Prozorro Market. Такий аналіз здійснювався за функціональним призначенням та видом медичних виробів, а також за сукупністю медико-технічних характеристик, визначених медичними працівниками Замовника, а не за конкретним виробником, торговельною маркою, моделлю чи артикулом. Зокрема, Замовником перевірялася наявність у Prozorro Market відповідних профілів та товарів щодо: • інтрамедулярних стрижнів для проксимального відділу стегнової кістки; • коротких та довгих версій таких стрижнів; • проксимальних плечових стрижнів у короткій та довгій версіях; • відповідних варіантів довжин та діаметрів; • необхідних варіантів виконання; • комплектності систем; • наявності необхідних блокуючих, шийкових, стабілізаційних та інших компонентів; • конструктивної сумісності складових системи; • вимог до матеріалу, геометрії та інших медико-технічних характеристик; • вимог до стерильного індивідуального пакування та готовності виробів до використання в операційній. Інтрамедулярний стрижень для вертлюгової ділянки стегнової кістки. - профіль товару в Prozorro Market: https://www.dzo.com.ua/market/profile/6a2f9d0f0b2c868c950b4028?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity, https://www.dzo.com.ua/market/profile/6a2f9eef13f06be956082382?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity. Стрижень для проксимального відділу стегнової кістки, довга версія — https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d4200210f007c3b0e2145 (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d42032cba2fc86504972a (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d4203e6a4c97485057261 (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a672a6f72b7ddce6c0822b5 (профіль відсутній). Інтрамедулярний стрижень для вертлюгової ділянки стегнової кістки, комплект довгий - профіль товару в Prozorro Market: https://www.dzo.com.ua/market/profile/6a2f9eef13f06be956082382?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity. Інтрамедулярний стрижень для плеча - профіль товару в Prozorro Market: https://www.dzo.com.ua/market/profile/66f2f4f16efe3db11b0d7df3?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity, https://www.dzo.com.ua/market/profile/66f2f4f16efe3db11b0d7df3?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity, https://www.dzo.com.ua/market/profile/66f2f4f16efe3db11b0d7df3?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity, https://www.dzo.com.ua/market/profile/66f2f4f16efe3db11b0d7df3?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity. Блокуючий стержень для проксимального відділу стегнової кістки (короткий) — https://www.dzo.com.ua/market/products/68d153ae31368aae7d061aed (профіль відсутній). Стрижень для плеча мультиблокуючий, правий - профіль товару в Prozorro Market: https://www.dzo.com.ua/market/profile/66f2f371bcbf04597c02e6a8?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity, https://www.dzo.com.ua/market/profile/66f2f371bcbf04597c02e6a8?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity, https://www.dzo.com.ua/market/profile/66f2f371bcbf04597c02e6a8?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity. Проксимальний плечовий стрижень - профіль товару в Prozorro Market: https://www.dzo.com.ua/market/profile/6a182924b594af1710058bb3?page=1&perPage=24&sortOrder=popularity Проксимальний плечовий стрижень з блокуючим лезом (коротка версія) — https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d41c4210f007c3b0e2136?utm_source=chatgpt.com (профіль відсутній). Проксимальний короткий стегновий стрижень –https://www.dzo.com.ua/market/products/66f302f85c1817dd360ada95 (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d41ff2cba2fc86504971c (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d4200e6a4c97485057253 (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d4203d00d078c29084120 (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a672a708a72c6b73e03aa6c (профіль відсутній). Проксимальний довгий стегновий стрижень - https://www.dzo.com.ua/market/products/66f302f7473388113d0ccf1c (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/66f302f79ea9cc01e602602a (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d4200210f007c3b0e2145 (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d42032cba2fc86504972a (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a1d4203e6a4c97485057261 (профіль відсутній), https://www.dzo.com.ua/market/products/6a672a6f72b7ddce6c0822b5 За результатами проведеного аналізу встановлено, що в електронному каталозі наявні окремі товари та профілі, функціонально пов'язані з відповідними видами медичних виробів. Водночас їх наявність не означає автоматичної можливості сформувати запит пропозицій постачальників на товар, який відповідає всій сукупності характеристик та комплектації, необхідних Замовнику. Зазначене має істотне значення з огляду на специфіку предмета закупівлі. Так, відповідно до медико-технічних вимог цієї закупівлі Замовнику необхідні, зокрема: 1. Системи для проведення інтрамедулярного остеосинтезу проксимального відділу стегнової кістки Для короткої версії передбачено, зокрема, стрижень із визначеними довжиною та діаметрами, відповідними варіантами шийково-діафізарного кута, визначеною геометрією, а також взаємопов'язану комплектацію шийковим, блокуючим, стабілізаційним та іншими гвинтами і заглушкою. Для довгої версії додатково визначені конкретний діапазон довжин, діаметри, геометрія стрижня, варіанти шийково-діафізарних кутів та необхідна комплектація. 2. Проксимальні плечові стрижні Для короткої та довгої версій визначені, зокрема, конкретні довжини, діаметри, варіанти виконання для правої та лівої сторони, конструктивні особливості стрижня, а також комплектація блокуючими гвинтами, гвинтами для блокування леза, гвинтами з фіксуючою головкою, блокуючим лезом та заглушкою. Таким чином, фактична потреба Замовника полягає саме у придбанні сумісної системи, а не окремого медичного виробу з аналогічним загальним функціональним призначенням. Відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 №822, специфікація товару являє собою сукупність характеристик товару та їх допустимих значень у межах визначеної адміністратором категорії товару. Профіль товару також формується в межах відповідної категорії електронного каталогу. При цьому для закупівлі товару, очікувана вартість якого становить або перевищує 500 тис. грн, Особливостями встановлено спеціальний порядок формування запиту пропозицій відповідно до специфікації, сформованої адміністратором електронного каталогу. Отже, Замовник не має можливості довільно доповнювати специфікацію електронного каталогу власними характеристиками та їх допустимими значеннями з метою відтворення технічної специфікації конкретної закупівлі. Саме ця обставина була предметом аналізу Замовника. Замовником встановлено, що окремі профілі Prozorro Market дозволяють здійснити пошук та відбір медичних виробів за загальним функціональним призначенням, однак не забезпечують можливості одночасного визначення всієї сукупності характеристик, необхідних для придбання систем, передбачених технічним завданням цієї закупівлі. Таким чином, Замовник не ототожнює: наявність у Prozorro Market товару з аналогічним функціональним призначенням із наявністю можливості здійснити через електронний каталог закупівлю товару, який відповідає фактичній медичній потребі Замовника за всіма необхідними характеристиками та комплектацією. Щодо Вашого питання про конкретного виробника, торговельну марку, модель або артикул повідомляємо, що Замовник не визначав конкретного виробника, торговельну марку, модель чи артикул як обов'язкову умову закупівлі. Технічні вимоги сформовані виходячи з медичної потреби Замовника та функціональних, конструктивних, розмірних і експлуатаційних характеристик необхідних медичних виробів. Тому під час аналізу електронного каталогу Замовник не мав на меті встановити наявність конкретної торговельної марки або продукції конкретного виробника. Оцінювалася можливість придбання відповідного за функціональним призначенням та медико-технічними характеристиками товару незалежно від його виробника. Окремо зазначаємо, що твердження про встановлення Замовником вимоги щодо стерилізації саме гамма-випромінюванням не відповідає умовам тендерної документації. Тендерною документацією встановлено вимогу, відповідно до якої кожен елемент комплекту має постачатися в індивідуальному стерильному пакуванні та бути готовим до використання в операційній. Вимоги щодо конкретного способу стерилізації, у тому числі стерилізації гамма-випромінюванням, тендерною документацією не встановлювалися. Отже, під час проведення аналізу Prozorro Market Замовник не здійснював пошук виключно за словосполученням «стерильні, простерилізовані гамма-випромінюванням», як зазначено у Вашому зверненні. Пошук та оцінка здійснювалися за функціональним призначенням та видом медичних виробів, їх конструктивними та розмірними характеристиками, комплектацією, взаємною сумісністю складових та іншими характеристиками, визначеними фактичною медичною потребою. Вимога щодо індивідуального стерильного пакування визначена Замовником з урахуванням характеру застосування зазначених медичних виробів, які використовуються безпосередньо під час оперативних втручань та імплантуються в організм пацієнта. При цьому така вимога не пов'язана з конкретним виробником або способом стерилізації та застосовується до запропонованих учасниками медичних виробів незалежно від їх виробника. Щодо наданих у Вашому зверненні питань про конкретні профілі та товари Prozorro Market повідомляємо, що Замовником під час аналізу перевірялися, зокрема, профілі та товари, посилання на які були наведені у попередній відповіді Замовника. За результатами аналізу встановлено, що частина відповідних позицій не має окремого профілю, а за наявними профілями неможливо сформувати запит, який би одночасно забезпечував усю сукупність характеристик та комплектацію, передбачену медико-технічними вимогами цієї закупівлі. Таким чином, висновок Замовника про неможливість забезпечення фактичної медичної потреби шляхом використання електронного каталогу зроблено не на підставі відсутності в каталозі товару з певною назвою та не на підставі пошуку конкретної торговельної марки, а за результатами оцінки можливості сформувати в межах наявних специфікацій запит на необхідний Замовнику комплект медичних виробів. Замовник також наголошує, що технічні характеристики предмета закупівлі визначені до оголошення процедури закупівлі виходячи з фактичної потреби закладу та не формувалися з метою унеможливлення участі певних виробників або постачальників. Учасники процедури мають можливість запропонувати медичні вироби будь-якого виробника, за умови їх відповідності встановленим тендерною документацією технічним, якісним та іншим вимогам. Враховуючи викладене, Замовник вважає, що під час визначення способу закупівлі ним було враховано встановлений законодавством спеціальний порядок закупівлі відповідних медичних виробів та проведено аналіз можливості їх придбання через електронний каталог. За результатами такого аналізу встановлено відсутність можливості сформувати через Prozorro Market запит пропозицій постачальників, який забезпечував би придбання необхідних Замовнику систем у відповідності до всієї сукупності визначених медико-технічних характеристик, комплектації та вимог до їх застосування. Саме з урахуванням зазначених обставин Замовником було визначено спосіб здійснення цієї закупівлі шляхом відкритих торгів з особливостями. Таким чином, Замовник не вбачає правових та фактичних підстав для припинення або скасування оголошеної процедури закупівлі. Дякуємо за звернення.
Дата відповіді: 13.08.2026 12:33
Відповідь надана

ВИМОГА щодо усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель

Номер: a45e71ad773e4cf0b2a540a84227a2f9
Дата опублікування: 07.08.2026 15:22
Опис: Шановний Замовнику! Ознайомившись з оголошенням про проведення процедури відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі «Медичні вироби для ортопедичних втручань» (ідентифікатор закупівлі UA-2026-08-07-003062-a), вважаємо, що обраний спосіб закупівлі не відповідає вимогам чинного законодавства України. Відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.01.2024 №34 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель лікарських засобів та медичних виробів закладами охорони здоров'я у період дії воєнного стану» встановлено, що у разі, коли замовники, які є закладами охорони здоров'я, здійснюють закупівлі лікарських засобів та медичних виробів за переліком, визначеним додатком до зазначеної Постанови, вартість яких становить або перевищує 50 тис. грн, такі закупівлі здійснюються з використанням електронного каталогу Prozorro Market відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №822 від 14.09.2020. Згідно з Додатком до Постанови №34 до переліку медичних виробів, закупівля яких є обов'язковою через електронний каталог, належать, зокрема: стрижні для проведення остеосинтезу; гвинти для проведення остеосинтезу; пластини для проведення остеосинтезу; інші медичні вироби для остеосинтезу. Предметом даної закупівлі є, зокрема: система для проведення інтрамедулярного остеосинтезу проксимального відділу стегнової кістки (коротка та довга версії); проксимальний плечовий стрижень (коротка та довга версії). За своєю функціональною природою зазначені медичні вироби є саме системами інтрамедулярного остеосинтезу, основними елементами яких є інтрамедулярні стрижні та блокувальні гвинти, тобто вони фактично належать до категорії виробів, визначених Додатком до Постанови Кабінету Міністрів України №34. Очікувана вартість закупівлі становить 897 519,63 грн, що значно перевищує поріг у 50 000 грн, встановлений зазначеною Постановою. Разом із тим Замовником обрано процедуру відкритих торгів з особливостями, хоча законодавством для закупівлі таких медичних виробів передбачено інший, спеціальний механізм закупівлі — через електронний каталог Prozorro Market. Звертаємо увагу, що застосування відкритих торгів у випадку, коли закон прямо визначає обов'язковість використання електронного каталогу, може свідчити про порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України №34 та принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі». Крім того, практика органу оскарження та контролю свідчить, що у разі наявності відповідної категорії товару в електронному каталозі замовник не має дискреційних повноважень самостійно обирати відкриті торги замість закупівлі через Prozorro Market. У зв'язку з викладеним просимо надати обґрунтовані пояснення щодо наступного: На підставі яких норм чинного законодавства Замовником було прийнято рішення проводити закупівлю шляхом відкритих торгів з особливостями, а не через електронний каталог Prozorro Market? Чи здійснювався Замовником аналіз наявності відповідних медичних виробів у Prozorro Market перед оголошенням процедури закупівлі? Якщо такий аналіз проводився, просимо повідомити його результати та надати відповідне документальне підтвердження. Якщо аналіз не проводився, просимо пояснити причини невиконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України №34. Просимо повідомити, чи розглядає Замовник можливість скасування даної процедури закупівлі та проведення закупівлі відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №34 із використанням електронного каталогу.
Відповідь: Шановний Заявнику! Розглянувши Ваше звернення, повідомляємо наступне: Так, дійсно, закупівля медичних виробів мала б проводитися із застосуванням електронного каталогу через Prozorro Market, оскільки вони є в переліку додатка 1 до Особливостей, і, в той же час запит ціни пропозиції є швидшим та простішим способом закупівлі. Але, позиції, які були зазначені, а саме інтрамедулярні імпланти СТЕРИЛЬНІ (простерилізовані Гамма-випромінюванням), нами в каталозі знайдені не були, тобто данні позиції з характеристикою « імпланти СТЕРИЛЬНІ» в каталозі відсутні. Згідно з обґрунтуванням, наданим лікарями-травматологами Головного центру, відділення ортопедії та травматології потребує для оперативного лікування переломів кісток - стерильних імплантів, тому було прийняте рішення про проведення саме відкритих торгів з особливостями, що в свою чергу, дає можливість кваліфікувати учасників, гарантуючи відповідність вимогам та провести детальний аналіз пропозицій для вибору переможця. Зі збільшенням кількості поранених пацієнтів, що потребують оперативного лікування (зокрема внаслідок воєнних дій), обсяг використання імплантів значно зріс. Гамма-стерилізація на виробництві забезпечує вищий рівень безпеки, простежуваності та надійності, є стандартом для імплантів і одноразових виробів. У той час як стерилізація в Головному центрі — це оперативне, локальне рішення для багаторазового інструменту, що вимагає ретельного дотримання умов і часу. Недостатньо контрольованість в стерилізації імплантів може призвести до інфікування рани, поширення внутрішньо-госпітальної інфекції, сепсису, повторних операцій і тривалого лікування. Використання лише тих імплантів, що мають підтверджену стерильність, дозволяє знизити ризики післяопераційних інфекцій та пов’язаних із ними ускладнень. Закупівля стерильних імплантів є критично необхідною для дотримання стандартів якості медичної допомоги, попередження інфекцій, забезпечення безперервності та швидкості лікувального процесу та безпеки пацієнтів. Наявність саме стерильних імплантів в Головному центрі забезпечує безперебійне функціонування відділення, уникнення відтермінування операцій (особливо у нічний час та вихідні дні), і, відповідно, зменшення стресу для поранених і ризику ускладнень. Наявність маркера стерильності на упаковці імпланта забезпечує безпечність застосування виробу, сприяє дотриманню медичних стандартів та мінімізує ризики для здоров’я поранених військовослужбовців. Це є необхідною вимогою при закупівлі та використанні імплантів у медичній практиці розвинутих країн. Маркер стерильності слугує елементом системи контролю якості, що дозволяє уникнути використання нестерильних або пошкоджених виробів. Це особливо важливо в умовах швидкого темпу операційної діяльності, де візуальний контроль упаковки є критично важливим! Медичний персонал несе юридичну відповідальність за використання нестерильних виробів. Маркер стерильності є доказом дотримання протоколів та правил безпечної медичної практики. Враховуючи вищесказане, Головним центром було оголошено відкриті торги з особливостями для закупівлі медичних виробів для ортопедичних втручань за відповідними медико-технічними характеристиками, наданими лікарями-травматологами. Крім цього, слід зазначити, що Ваші твердження щодо невідповідності вибраної процедури у формі “Відкритих торгів з особливостями” є прямим порушенням: ч. 1 ст. 4 Закону України “Про публічні закупівлі” є хибним, оскільки, у ч. 1 ст. 4 зазначено: «Планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель (далі - річний план). Річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього. Закупівля здійснюється відповідно до річного плану.» І не має жодного твердження, що закупівлі здійснюються відповідно до визначених процедур та особливостей, встановлених КМУ. У п. 10 Постанови № 822 зазначено: «Для здійснення формування та супроводження електронного каталогу централізована закупівельна організація подає адміністратору електронної системи закупівель звернення про адміністрування електронного каталогу (далі - звернення) та орієнтовний перелік категорій товару, в межах яких планується здійснювати відбір до електронного каталогу. Звернення оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу протягом двох робочих днів з дня його отримання». І не має жодного твердження, що закупівля через відкриті торги можлива лише у випадках, коли товар відсутній у каталозі або неможливо забезпечити потребу через Prozorro Market. Також Ви наголошуєте на порушеннях принципів здійснення закупівель згідно зі ст. 5 Закону України “Про публічні закупівлі”, що так само не відповідає дійсності, оскільки, відкриті торги визначаються як основний конкурентний метод закупівлі. Таку процедуру обирають, коли необхідно забезпечити максимальну конкуренцію та прозорість, а також коли є ризики не проведення закупівлі через низьку кількість пропозицій при запиті ціни. На відміну від запиту ціни пропозиції, відкриті торги включають етап аукціону, де учасники можуть знижувати ціни, що дає можливість отримати найвигіднішу пропозицію. І це є визначальним для Головного центру як військового закладу охорони здоров’я, який надає медичну допомогу пораненим внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
Дата відповіді: 10.08.2026 15:10