-
Відкриті торги з особливостями
-
Однолотова
-
КЕП
Послуги з обслуговування комп’ютерної та організаційної техніки (відновлення (регенерація) та заправка картриджів)
Тендер Prozorro UA-2026-02-19-007463-a
Завершена
272 610.00
UAH з ПДВ
Період уточнення:
19.02.2026 13:36 - 25.02.2026 00:00
Відповідь надана
скарга
Номер:
e9487846784d41c5a15fa326bdbc953f
Дата опублікування:
19.02.2026 15:56
Опис:
Детально ознайомившись із тендерною документацією, ми виявили вимогу щодо обов'язкового надання копії сертифікату STMC або сертифікату відповідності стандарту ISO/IEC 19752:2017 для підтвердження якості витратних матеріалів. Дана умова містить ознаки дискримінації та грубо порушує основні принципи публічних закупівель, визначені статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель.
Варто зауважити, що сертифікація STMC (Standardized Test Methods Committee) є добровільною міжнародною ініціативою, яка була розроблена в США для стандартизації методів тестування картриджів. Цей сертифікат не є обов'язковим згідно з чинним законодавством України для провадження господарської діяльності з надання послуг із заправки та відновлення картриджів. Вимога щодо надання документа, який не передбачений нормативно-правовими актами України як обов'язковий, обмежує коло потенційних учасників лише тими суб'єктами, які співпрацюють з обмеженим переліком іноземних виробників, що пройшли саме цю специфічну платну процедуру. Це штучно звужує конкуренцію та створює бар'єри для учасників, які використовують високоякісні витратні матеріали інших виробників, чия якість підтверджена іншими документами, такими як паспорти якості, декларації про відповідність або протоколи випробувань.
Аналогічна ситуація стосується і стандарту ISO/IEC 19752:2017. Даний стандарт визначає методику визначення ресурсу (кількості віддрукованих сторінок) для монохромних лазерних картриджів. Він розрахований на виробничі цикли виготовлення нових виробів, а не на процес надання послуг із регенерації та заправки вже вживаних картриджів. Оскільки предметом даної закупівлі є саме послуги, а не придбання нових оригінальних товарів, вимога підтвердження якості матеріалів через цей вузькоспеціалізований стандарт є технічно необґрунтованою та недоречною для даного типу робіт. Більше того, Замовник не передбачив можливості надання еквівалентних документів, що прямо суперечить частині 4 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі», де зазначено, що технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретну торговельну марку чи виробника, а у разі такого посилання повинні містити вираз «або еквівалент».
Встановлення таких жорстких та специфічних вимог свідчить про намагання Замовника обмежити доступ до торгів більшості професійних сервісних центрів, що призводить до неефективного використання бюджетних коштів через відсутність реальної цінової конкуренції. Наголошуємо, що якість послуг із заправки картриджів може бути належним чином підтверджена іншими способами, зокрема наданням гарантійних листів від учасника, копій сертифікатів ISO 9001 (система управління якістю самого учасника) або позитивними відгуками попередніх замовників.
Враховуючи вищевикладене, вимагаємо внести зміни до тендерної документації, видаливши вимогу щодо надання копій сертифікатів STMC та ISO/IEC 19752:2017 або доповнивши її можливістю надання альтернативних документів, які підтверджують якість витратних матеріалів (наприклад, технічних паспортів, сертифікатів якості від виробника тонера або фотобарабанів, чи листів-гарантій). У разі ігнорування цієї вимоги ми будемо змушені звернутися зі скаргою до Органу оскарження (Антимонопольного комітету України) для захисту своїх законних прав та інтересів, що призведе до зупинення процедури закупівлі.
Відповідь:
Доброго дня! Дякуємо за Ваше звернення. Замовником прийнято рішення про внесення змін до тендерної документації, що буде здійснено найближчим часом.
Дата відповіді:
20.02.2026 15:20