• Відкриті торги з особливостями
  • Однолотова
  • КЕП

ДК 021:2015 (CPV) : 14410000-8 Кам’яна сіль (Благоустрій населених пунктів: сіль для промислового переробляння)

Юридична особа, яка забезпечує потреби держави або територіальної громади - орган місцевого самоврядування Мова якою повинні готуватись тендерні пропозиції - українською мовою; Кількість – 1570 тонн згідно Додатку 3 до тендерної документації. КЕКВ 2210

Завершена

5 174 720.00 UAH з ПДВ
Період уточнення: 01.12.2025 14:22 - 06.12.2025 00:00
Відповідь надана

Вимога про усунення дискримінаційних умов. Додаток 3

Номер: df8230e82ae545adb79e4755f8ad7b46
Дата опублікування: 05.12.2025 17:25
Опис: У самому Додатку 3 до тендерної документації (редакція, що діє на момент подання вимоги) одночасно встановлено два взаємовиключні підходи до кількості антизлежувальної добавки: Для солі за ДСТУ 4246:2003 — обов’язкова фіксована кількість «150 г/т» (без формулювання «не більше»). Для солі за ДСТУ EN 16811-1:2022 — кількість добавки «згідно таблиці 4 ДСТУ EN 16811-1:2022», тобто — будь-яка кількість. Таким чином, учасник, який пропонує сіль за європейським стандартом, має право поставити сіль навіть із 50, 80 чи 120 г/т — і це буде повністю відповідати тендерній документації. Натомість учасник, який пропонує сіль за українським стандартом (ДСТУ 4246:2003), зобов’язаний внести саме 150 г/т — ні на грам менше. Це пряма внутрішня суперечність тендерної документації та явна дискримінація учасників залежно від того, за яким із двох рівноправних стандартів виготовлено сіль. Така умова штучно обмежує конкуренцію та надає необґрунтовану перевагу постачальникам, які вносять максимально можливу кількість добавки. Враховуючи викладене, в останнє вимагаємо протягом строку, передбаченого ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»: Замінити в Додатку 3 фразу «у кількості згідно: ДСТУ 4246:2003 - 150 г/т» на одну з таких редакцій (на вибір замовника): «у кількості не більше 150 г на 1 тонну (≤ 150 г/т) відповідно до ДСТУ 4246:2003 та ДСТУ EN 16811-1:2022» або «з внесенням (за потреби) антизлежувальної добавки — ферроцианіду калію у кількості не більше 150 г на 1 тонну відповідно до чинних стандартів». У разі невиконання цієї вимоги в установлений законом строк — будемо змушені звернутися до Антимонопольного комітету України зі скаргою про порушення замовником принципів недискримінації та пропорційності (ст. 5 Закону), що матиме наслідком обов’язкове скасування процедури закупівлі (постійна практика АМКУ 2021–2025 рр. у аналогічних справах).
Відповідь: Шановний Учаснику! Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник має право визначати технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, необхідні для його функціонального використання. Додаток 3 тендерної документації встановлює вимоги щодо антизлежувальної добавки залежно від стандарту якому учасник буде підтверджувати якість товару який він пропонує Також звертаємо увагу, що технічні вимоги відповідають змісту чинних стандартів і забезпечують допустимі параметри. Згідно зі ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник зобов’язаний забезпечувати недискримінаційні та пропорційні вимоги до учасників. Кожен учасник може запропонувати продукцію за будь-яким із стандартів.
Дата відповіді: 08.12.2025 14:52
Відповідь надана

Вимога п.4 ч.3 Додатку 1

Номер: 0e6a3b9691a94169903208d72f1b0984
Дата опублікування: 05.12.2025 13:42
Опис: Шановний Замовнику! Вивчивши тендерну документацію, вважаємо, що вона містить дискримінаційні та такі, що суперечать чинному законодавству України вимоги, а саме: В тендерній документації (Частина 3 Додатку 1, пункт 4) встановлено обов’язкову вимогу: «Документ який підтверджує рівень радіологічної безпеки товару. Документ повинен бути виданий в поточному році.» Вказана вимога є незаконною, дискримінаційною та не відповідає чинному законодавству України з таких підстав: Технічна сіль, що використовується для посипання доріг та благоустрою, не відноситься до харчових продуктів і не підпадає під обов’язковий радіологічний контроль кожної партії відповідно до: Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 № 771/97-ВР (ст. 1 — сфера дії не поширюється на технічну сіль); Державних гігієнічних правил і норм «Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах» — не застосовуються до товару з кодом 14410000-8. Радіологічний контроль нехарчової продукції регулюється: Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97), затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1997 № 62; Постановою КМУ від 02.10.2013 № 1069 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів»; Наказом МОЗ України від 03.08.2017 № 573 «Про затвердження Державних гігієнічних нормативів та регламентів щодо радіаційної безпеки». Жоден із цих документів не встановлює обов’язковості щорічного радіологічного дослідження кожної партії технічної солі, що постачається для посипання доріг. Відповідно до п. 5.6 НРБУ-97 та п. 4.2 Наказу МОЗ № 573 радіологічний контроль нехарчової продукції здійснюється вибірково під час державного ринкового нагляду або за епідпоказами, а не для кожної партії та не щороку. Вимога саме «документа, виданого в поточному році» не передбачена жодним нормативно- правовим актом і суперечить: ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (вимоги мають бути пропорційними та обґрунтованими); ст. 5 Закону (принципи недискримінації та добросовісної конкуренції); практиці постійно діючої адміністративної колегії АМКУ, де аналогічні вимоги щодо щорічного радіологічного паспорта на технічну сіль визнавались дискримінаційними. Європейський стандарт EN 16811-1:2016 (гармонізований в Україні), на який часто посилаються замовники, також не містить вимоги щорічного радіологічного дослідження — радіологічна безпека перевіряється лише за наявності обґрунтованих підстав. Таким чином, встановлення обов’язкової вимоги надання радіологічного документа саме поточного року створює штучні бар’єри для участі, необґрунтовано обмежує конкуренцію та порушує законодавство. ПРОШУ: Повністю виключити пункт 4 Частини 3 Додатку 1 до тендерної документації або замінити його на формулювання: «Документ, що підтверджує радіологічну безпеку товару (за наявності обов’язкових вимог чинного законодавства)» або «Декларація виробника про відповідність нормам радіаційної безпеки». Продовжити строк подання тендерних пропозицій відповідно до ч. 8 ст. 18 Закону. У разі неусунення порушення будемо звертатись до АМКУ зі скаргою.
Відповідь: Шановний Учаснику! Встановлення вимог тендерної документації здійснюється Замовником відповідно до положень статей 22 та 23 Закону України «Про публічні закупівлі», з урахуванням специфіки предмета закупівлі та забезпечення належної якості товару. Згідно з частиною 3 статті 22 Закону, Замовник має право встановлювати інші вимоги, необхідні для підтвердження відповідності предмета закупівлі встановленим технічним, якісним та іншим характеристикам. Предмет закупівлі — технічна сіль для посипання доріг — використовується у місцях підвищеного техногенного навантаження, контактує з ґрунтовими та талими водами, а також може впливати на навколишнє середовище. Відповідно до статті 16 Закону України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання», суб’єкти господарювання зобов’язані забезпечувати контроль радіаційної безпеки продукції, що може спричиняти додаткове опромінення населення або довкілля. Крім того, відповідно до пунктів 2, 3 розділу ІІ та пункту 5.6 НРБУ-97, радіаційний контроль продукції, що може бути джерелом додаткового техногенного навантаження, здійснюється з метою недопущення перевищення встановлених граничних рівнів. Замовник не може прийняти товар без підтвердження його радіаційної безпеки. Вимога щодо надання документа саме поточного року встановлена, оскільки левова частина товару який є предметом закупівлі імпортується на територію України тому дана вимога гарантуватиме те, що радіологічні показники товару є актуальними та відповідають радіологічним нормам Також зауважуємо, що ст. 5 Закону «Про публічні закупівлі» не забороняє встановлювати додаткові вимоги, якщо вони є однаковими та обов’язковими для всіх потенційних учасників, а отже — не порушують принцип недискримінації. Враховуючи наведене, Замовник вважає встановлену вимогу обґрунтованою, такою, що відповідає чинному законодавству України та спрямована на забезпечення якості та безпеки предмета закупівлі.
Дата відповіді: 08.12.2025 11:31
Відповідь надана

Невідповідність

Номер: af2922a9445b497482d706b6444dc36d
Дата опублікування: 05.12.2025 10:55
Опис: Шановний Замовнику! Вивчивши тендерну документацію, вважаємо, що вона містить дискримінаційні та такі, що суперечать чинному законодавству України вимоги, а саме: Частина 3 Додатку 1 до тендерної документації, пункт 2 містить вимогу: «Сертифікат відповідності, виданий і завірений підписом та печаткою органу з сертифікації відповідної галузі акредитації МІНЕКОНОМІКИ та протоколи випробувань на основі яких видавались вищезгадані сертифікати відповідності, що підтверджують вимоги до товару зазначені в Додатку 3 до тендерної документації» Дана вимога є такою, що порушує чинне законодавство з наступних причин: Відповідно до Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» від 15.01.2015 № 124-VIII та Постанови КМУ від 13.01.2016 № 95 сертифікація кам’яної солі (код ДК 021:2015 14410000-8), у тому числі технічної солі, що використовується для посипання доріг, є добровільною, а не обов’язковою. Жодним технічним регламентом не встановлено обов’язкову сертифікацію відповідності для солі технічної (NaCl) за кодом 14410000-8. Національне агентство з акредитації України (НААУ) з 2017 року є єдиним національним органом з акредитації. Мінекономіки (Мінекономрозвитку) з 2017 року не здійснює акредитацію органів з оцінки відповідності і не веде відповідний реєстр. Вимога про «орган з сертифікації відповідної галузі акредитації МІНЕКОНОМІКИ» є застарілою та не відповідає чинному законодавству вже понад 8 років. Встановлення обов’язкової вимоги щодо наявності сертифіката відповідності на товар, сертифікація якого є добровільною, призводить до необґрунтованого обмеження кількості потенційних учасників та порушує принципи недискримінації, відкритості та добросовісної конкуренції (ст. 5 Закону). На підставі викладеного та керуючись частиною 7 статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі», пунктом 44 Особливостей здійснення публічних закупівель, затверджених постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022, ВИМАГАЄМО: Внести зміни до тендерної документації, а саме виключити або привести у відповідність до законодавства пункт 2 Частини 3 Додатку 1 до тендерної документації. Замість вимоги про обов’язковий сертифікат відповідності залишити лише вимогу щодо надання документів, що підтверджують якість та безпеку товару, які передбачені чинними технічними регламентами та стандартами (паспорт якості, посвідчення про якість, радіологічний паспорт тощо), без вимоги обов’язкової сертифікації відповідності. Продовжити строк подання тендерних пропозицій не менш ніж на 7 календарних днів з моменту внесення відповідних змін до тендерної документації (ч. 8 ст. 18 Закону). У разі неусунення зазначених порушень залишаємо за собою право звернутися до постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України із скаргою на умови тендерної документації.
Відповідь: Шановний Учаснику! Розглянувши вашу вимогу щодо усунення пункту 2 Частини 3 Додатку 1 тендерної документації, повідомляємо наступне. Замовник при підготовці та затвердженні тендерної документації діє відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) та Особливостей, затверджених постановою КМУ №1178 від 12.10.2022. Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 22 Закону, тендерна документація може містити будь-яку інформацію, яку Замовник вважає необхідною, пов’язаною з характером та специфікою предмета закупівлі, якщо така інформація не порушує принципи здійснення закупівель. Також пункт 1 частини 3 статті 22 Закону прямо дозволяє Замовнику встановлювати вимоги щодо підтвердження відповідності товару технічним, якісним та іншим характеристикам. Оскільки предмет закупівлі – сіль для посипання доріг – є матеріалом, що використовується в умовах підвищеної небезпеки та впливає на безпеку дорожнього руху, Замовник має право вимагати документального підтвердження відповідності продукції встановленим технічним характеристикам. Частина 3 статті 23 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» дозволяє здійснювати добровільну оцінку відповідності, у тому числі у формі сертифікації. АМКУ у своїй практиці неодноразово зазначав, що вимога надати сертифікат відповідності на продукцію з добровільною сертифікацією не є дискримінаційною, якщо вона спрямована на підтвердження якості товару (Рішення від 19.07.2021 № 16444 та ін.).
Дата відповіді: 08.12.2025 11:29
Відповідь надана

Вимога про усунення дискримінаційних умов у тендерній документації

Номер: ce5913866a0a41aca1711b126cb42397
Дата опублікування: 03.12.2025 11:57
Опис: Шановний Замовнику! Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» вимагаємо усунути дискримінаційні умови в тендерній документації, а саме в Додатку 3 «Технічна специфікація». Порушення, що містить дискримінаційну вимогу У Додатку 3 (Технічна специфікація) вказано: «…з метою недопущення змерзання та злежування солі при транспортуванні та зберіганні в прогнозовано несприятливих погодних умовах сіль постачається з внесенням добавки - ферроцианіду калію (K₄[Fe(CN)₆] · 3H₂O) у кількості згідно: ДСТУ 4246:2003 - 150 г/т.» Тобто Замовник вимагає саме 150 г/т (визначає фіксоване значення). Згідно з чинним національним стандартом ДСТУ 4246:2003: Норма вмісту антизлежувальної добавки (фероцианід калію) становить не більше 150 г на 1 тонну (≤ 150 г/т). Аналогічно в ДСТУ EN 16811-1:2022 (таблиця 4) вказано максимальну граничну величину – 150 мг/кг (що еквівалентно 150 г/т), тобто також «не більше 150 г/т». Вимога поставки солі саме з «150 г/т» (без формулювання «не більше») фактично обмежує участь виробників та постачальників, які: вносять антизлежувальну добавку в межах 50–149 г/т (що повністю відповідає стандарту і є поширеною практикою багатьох українських та європейських виробників); використовують меншу кількість добавки для зменшення впливу на довкілля та транспортні засоби (що відповідає сучасним екологічним рекомендаціям). Таким чином, встановлення жорсткої фіксованої кількості «150 г/т» замість граничної норми «не більше 150 г/т» штучно звужує коло потенційних учасників і створює переваги лише для тих постачальників, які застосовують максимально можливу кількість добавки. Пропоноване виправлення Прошу внести до Додатка 3 (Технічна специфікація) такі зміни: Замінити фразу: «…у кількості згідно: ДСТУ 4246:2003 - 150 г/т.» на формулювання: «…у кількості не більше 150 г на 1 тонну (≤ 150 г/т) відповідно до п. 5.1.7 та п. 5.2.5 ДСТУ 4246:2003 та таблиці 4 ДСТУ EN 16811-1:2022.» Або альтернативно (якщо Замовник бажає зберегти можливість поставки без добавки чи з меншою кількістю): «…за потреби, з внесенням антизлежувальної добавки — фероцианіду калію у кількості не більше 150 г на 1 тонну відповідно до ДСТУ 4246:2003 та ДСТУ EN 16811-1:2022.» Таке виправлення усуне дискримінаційну умову, забезпечить рівні можливості для всіх учасників та відповідність тендерної документації чинним національним і гармонізованим європейським стандартам. Прошу розглянути цю вимогу в найкоротший строк та оприлюднити відповідь і оновлену тендерну документацію у системі ProZorro.
Відповідь: Шановний Учасник з приводу вашого питання повідомляємо наступне. Після проведення закупівлі з учасником-переможцем укладається договір безоплатного відповідального зберігання товару який є предметом закупівлі, оскільки замовник не має на балансі приміщення чи території на яких можна зберігати товар. Товар може довготривало зберігатись, що спричиняє злежування та змерзання, що в свою чергу тягне за собою непридатність даного товару для використання. Тому для запобігання спричинення таких наслідків і встановлена дана вимога в межах допустимих значень діючих на території України нормативних документів.
Дата відповіді: 05.12.2025 15:38
Відповідь надана

Усунення дискримінаційних вимог

Номер: 35ddd42c878b43c7a645b958da0b870f
Дата опублікування: 02.12.2025 15:46
Опис: Шановний Замовнику! Керуючись ЗУ «Про публічні закупівлі» та з метою дотримання основних принципів добросовісної конкуренції та недискримінації учасників, просимо внести зміни до тендерної документації, усунувши наступні дискримінаційні та неправомірні вимоги: 1) Згідно Додатку 1 до ТД обов’язковим є наявність: приміщень/територій з твердим покриттям, в межах Львівської міської територіальної громади, для зберігання товару, що є предметом даної закупівлі, до повного використання/постачання Замовнику. Дана вимога обмежує участь постачальників, які можуть зберігати товар в приміщеннях або на території інших регіонів, проте мають можливість поставити товар в найкоротший термін, згідно умов Договору (Дод. 4 до ТД) з дня укладення договору до 26.12.25р. Згідно зі статтею 5 Закону, замовник не має права встановлювати вимоги, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації, тобто вимога мати у власності або оренді приміщення/території в межах Львівської міської територіальної громади для зберігання товару, є неправомірним обмеженням свободи господарської діяльності та порушує принципи здійснення публічних закупівель, які прямо передбачені в законодавстві. 2) Згідно Додатку 1 до ТД обов’язковим є наявність: автомобіля-самоскида, не менше одного, для поставки товару за адресою постачання Замовнику. Ст. 16 ЗУ «Про публічні закупівлі» дозволяє підтверджувати наявність технічної спроможності (транспорту) шляхом залучення сторонніх організацій. Вимога мати транспорт у власності обмежує конкуренцію, адже Постачальник може здійснювати перевезення товару за допомогою логістичних компаній або залучати автотранспорт за договорами перевезення, що ні в якому разі не впливає на якість та термін здійснення поставки товару, також враховуючи це, постачальник не може завчасно знати, який автотранспорт безпосередньо буде залучено до перевезення, а тому не може у тендерній пропозиції відразу надати конкретне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Тож наголошуємо, що Постачальник має право залучати логістичні компанії (навіть на підставі звичайних договорів перевезення, договорів оренди чи лізингу), що є стандартною діловою практикою. Рішення АМКУ № 21695-р/пк-пз від 15.11.2021 прямо визнає дискримінацією вимогу надавати документи, що підтверджують право власності на техніку, якщо можна залучити сторонню організацію. 3) Згідно Додатку 1 до ТД обов’язковим є наявність: засобу вимірювальної техніки для зважування великогабаритних транспортних засобів на території Личаківського району м. Львова та документ виданий відповідною сертифікаційною установою, що посвідчує повірку даного обладнання, який має бути чинним на момент надання пропозиції. Дана вимога є надмірною та прямою дискримінацією, оскільки зважування вантажів може бути здійснене за допомогою сторонніх акредитованих вагових комплексів (комерційні або державні), що ніяк не впливає на якість та термін поставки товару за даною закупівлею. Вимога мати власний ваговий комплекс у конкретному районі обмежує участь усіх, крім одного-двох місцевих підприємств. Також дана вимога порушує ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі», адже наявність вагового комплексу не є необхідною умовою для постачання товару. Просимо усунути вищезазначені дискримінаційні вимоги з ТД та привести її у відповідність до законодавства у сфері публічних закупівель, в т.ч. ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Відповідь: Шановний Учаснику! Замовником уважно та всебічно розглянуто Ваші зауваження, викладені у зверненні. З приводу першого питання надаємо наступні пояснення. Після проведення закупівлі з учасником-переможцем укладається договір безоплатного відповідального зберігання товару який є предметом закупівлі, оскільки замовник не має балансі приміщення чи території на яких можна зберігати товар. Вимога щодо межі Львівської міської територіальної громади встановлена для диверсифікації ризиків зриву поставок. З приводу другого питання замовник підтверджує та погоджується з тим, що учасник має можливість підтвердити наявність автомобіля-самоскида шляхом залучення сторонніх суб’єктів господарювання на правах договорів надання послуг чи оренди. (п. 1.2.1 Додатку 1 до тендерної документації). З приводу третього питання замовник підтверджує та погоджується з тим, що учасник має можливість підтвердити наявність : засобу вимірювальної техніки для зважування великогабаритних транспортних засобів на території Личаківського району м. Львова шляхом залучення сторонніх суб’єктів господарювання на правах договорів надання послуг чи оренди (п. 1.2.1 Додатку 1 до тендерної документації).
Дата відповіді: 05.12.2025 15:35