-
Відкриті торги з особливостями
-
Однолотова
-
КЕП
Меблі та приспособи різні
Тендер Prozorro UA-2025-04-30-003455-a
Завершена
728 650.50
UAH з ПДВ
мін. крок: 1% або 7 286.51 UAH
мін. крок: 1% або 7 286.51 UAH
Період уточнення:
30.04.2025 11:27 - 13.05.2025 00:00
Відповідь надана
Звернення щодо усунення дискримінаційних та непропорційних вимог тендерної документації (відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі»)
Номер:
8b0a2ae8821d41adbebeef2b3452860e
Дата опублікування:
08.05.2025 22:28
Опис:
Шановний Замовнику!
Уважно ознайомившись з тендерною документацією щодо відкритих торгів UA-2025-04-30-003455-a-a на закупівлю 150 комплектів складних меблів (стіл + 2 табурети), повідомляємо про наявність у документації пунктів, які є дискримінаційними, непропорційними предмету закупівлі або такими, що не відповідають чинному законодавству України.
Просимо розглянути та внести відповідні зміни з метою забезпечення відкритої та добросовісної конкуренції.
________________________________________
1. Пункт 2.2. Додатку 2 — Вимога надати копію висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи на фарбу, фурнітуру
1. Відповідно до Постанов КМУ № 442 від 10.09.2014 р. та № 1022 від 14.12.2016 р., державна санітарно-епідеміологічна експертиза була скасована, а матеріали меблевого виробництва (включаючи лакофарбові покриття та фурнітуру) не входять до переліку продукції, що підлягає обов’язковому санітарному контролю.
2. Вимога щодо висновків СЕС створює недопустимі бар’єри участі у процедурі закупівлі, оскільки такі документи фактично не можуть бути видані у передбаченому формулюванні.
У зв’язку з цим, вимагаємо виключити вимогу про надання висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
2. Пункт 2.3. Додатку 2 — Вимога надати сертифікати відповідності на матеріали (труби, фанера)
1. Законодавством України не передбачено обов’язкової сертифікації матеріалів (металевих труб, фанери) при виробництві меблевої продукції, якщо на сам виріб надається сертифікат відповідності, який включає повну оцінку матеріалів, конструкції, безпечності та експлуатаційних характеристик.
2. Сертифікат відповідності на готовий виріб є комплексним підтвердженням відповідності усіх складових матеріалів, технології виготовлення та кінцевої продукції вимогам чинних нормативно-технічних документів.
3. Більше того, згідно з ДСТУ EN 581-1:2008, EN 581-2:2019 та іншими стандартами, що вимагаються в документації, оцінюється саме виріб у цілому, а не окремі матеріали
Просимо визнати достатнім надання сертифіката відповідності на виріб у цілому.
3 У пунктах 2.5–2.7 Додатку 2 до тендерної документації передбачено обов’язкове надання копій дійсних сертифікатів відповідності системам управління:
• 2.5 – ISO 28000:2008 (система безпеки ланцюга постачання),
• 2.6 – ISO 37001:2016 (антикорупційне управління),
• 2.7 – ISO 45001:2019 (охорона праці та безпека).
Вказані вимоги, на нашу думку, є надмірними та дискримінаційними з огляду на наступне:
1. Жоден із зазначених стандартів (ISO 28000, ISO 37001, ISO 45001) не є обов’язковим або нормативно передбаченим для учасників процедур закупівлі меблевої продукції. Їх застосування є добровільним, і вимагати одночасну наявність усіх згаданих сертифікатів — це надмірна вимога, яка обмежує коло потенційних учасників, особливо серед представників малого та середнього бізнесу.
2. Відповідно до листів роз’яснення Мінекономіки, замовник має право встановлювати вимоги до учасників лише за умови, що вони є обґрунтованими та пропорційними предмету закупівлі ( позиція викладена у листі Мінекономіки № 3304-04/52963-06 від 25.12.2020 та підтримана у практиці АМКУ).
Пункт 2.5 — Вимога надати сертифікат ISO 28000:2008
У тендерній документації вимагається надати сертифікат відповідності системі управління безпекою ланцюга постачання — ДСТУ ISO 28000:2008 (ISO 28000:2007, IDT).
Повідомляємо, що зазначений стандарт:
1. Регламентує впровадження заходів із виявлення, оцінки та контролю ризиків безпеки у логістичних ланцюгах постачання, включаючи захист майна, вантажів, інформації та персоналу на всіх етапах переміщення товару — від виробництва до кінцевого споживача.
2. Стандарт розроблено спеціально для підприємств, які діють у середовищі з підвищеним рівнем ризиків, зокрема:
o у нафтогазовій та енергетичній промисловості, де відбувається транспортування великих обсягів ресурсів через інфраструктурні вузли;
o у хімічній галузі, що пов’язана з переміщенням небезпечних речовин;
o у міжнародній контейнерній логістиці, де необхідна перевірка безпеки вантажів на етапах перевезення, митного оформлення, транзиту;
o при обслуговуванні спеціалізованих вантажів, таких як товари, що підлягають державному або міжнародному експортному контролю, або техніка подвійного призначення.
3. ISO 28000 не є стандартом якості продукції — це система управління ризиками безпеки, яка актуальна лише у специфічних галузях із критичною інфраструктурою, підвищеною небезпекою або стратегічним значенням вантажів.
4. Жоден нормативно-правовий акт України не передбачає обов’язковості ISO 28000 у контексті публічних закупівель загального призначення, а тим більше — як умову для участі у тендері.
Вимога даного сертифіката без прямого зв’язку з предметом закупівлі є надмірною та необґрунтованою, і потенційно призводить до безпідставного обмеження конкуренції, особливо серед представників малого та середнього бізнесу, які не мають об’єктивної потреби впроваджувати цей стандарт.
У пункті 2.6 Додатку 2 до тендерної документації зазначено вимогу:
*«Копія дійсного сертифіката на "Системи управління щодо протидії корупції. Вимоги та настанови щодо застосування" ДСТУ ISO 37001:2018 (ISO 37001:2016, IDT)». *
1. ISO 37001:2016 – добровільний стандарт, який у міжнародній практиці застосовується переважно у закупівлях вартістю понад 1 млн євро або у проєктах із високими корупційними ризиками. У більшості країн (включно з Україною) цей стандарт не є обов’язковим і не регламентується на рівні закону як вимога до постачальників.
2. Вартість предмета закупівлі становить 728 650,50 грн з ПДВ, що є значно меншою за встановлений законом поріг для обов’язкової антикорупційної програми.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про запобігання корупції», антикорупційна програма та уповноважена особа з її реалізації є обов’язковими для юридичних осіб лише у разі участі в закупівлях на суму понад 20 мільйонів гривень.
3. Участь у публічній закупівлі вже передбачає погодження з антикорупційними умовами, що викладені у тендерній документації, а також кримінальну та адміністративну відповідальність за вчинення корупційних дій. Повторне вимагання ISO 37001 є надмірним дублюванням таких гарантій.
З урахуванням викладеного, просимо:
Виключити пункт 2.6 із обов’язкових вимог
У пункті 2.7 Додатку 2 тендерної документації передбачено:
*«Копія дійсного сертифіката на "Систему управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування" ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT)». *
Зазначена вимога, на нашу думку, є невиправдано дискримінаційною, оскільки:
1. Вимога не має зв’язку з предметом закупівлі
• Предмет закупівлі не передбачає виконання робіт підвищеної небезпеки, не пов'язаний із ризиковими умовами виробництва чи виконанням робіт на висоті.
• Відповідно, стандарт ISO 45001:2019, який регламентує вимоги до управління охороною праці в межах складного та ризикового виробництва, жодним чином не відноситься до предмета цієї закупівлі.
________________________________________
2. Дотримання вимог з охорони праці вже є обов’язковим за законом
• Кожне підприємство в Україні, незалежно від наявності ISO 45001, зобов’язане дотримуватись Закону України «Про охорону праці», проводити інструктажі, забезпечувати безпечні умови праці тощо.
• Відсутність сертифіката ISO 45001 не свідчить про порушення охоронно-трудового законодавства.
3. ISO 45001 — добровільний стандарт
• Відповідно до міжнародної та національної практики, ISO 45001:2019 впроваджується на розсуд підприємства, якщо його сфера діяльності передбачає серйозні ризики для життя та здоров’я працівників.
• Постачальники меблів не мають підвищеного ризику виробництва, тому вимога цього сертифіката є необґрунтованою та непропорційною до предмета закупівлі.
4. Вимога щодо обов’язкової кодифікації продукції у системі НАТО (NSN/NCS)
Кодифікація продукції у Національній системі кодифікації здійснюється згідно з Постановою КМУ № 345 від 31.03.2021 р. лише у разі потреби — після укладення договору, і виконується за поданням замовника або виробника.
Вимога щодо обов’язкової наявності кодифікованої продукції до моменту подання пропозиції або включення цієї умови у перелік обов’язків учасника є надмірною, не підтвердженою нормативною базою, та може використовуватися як підстава для необґрунтованого відхилення пропозицій.
Пропозиція:
Просимо викласти відповідний пункт у такій редакції:
«Кодифікація продукції в системі НАТО здійснюється переможцем закупівлі після укладення договору — у разі потреби, за ініціативою замовника».
Висновок
Зазначені вимоги не мають прямого зв’язку з предметом закупівлі та створюють перешкоди для участі малого та середнього бізнесу, знижуючи конкуренцію.
З метою дотримання принципів недискримінації, відкритості та пропорційності, передбачених ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», просимо внести відповідні коригування до тендерної документації.
Заздалегідь вдячні за розуміння та конструктивне ставлення до зауважень.
Відповідь:
1. Так дійсно наказ N 247 від 09.10.2000 Міністерства охорони здоров'я «Про затвердження Тимчасового порядку проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи» втратив чинність.
2. Пункт викладений в новій редакції.
3. Вимоги, щодо надання сертифікатів за ISO 37001:2016 (антикорупційне управління), ISO 45001:2019 (охорона праці та безпека) виключено.
4. Наша вимога, щодо надання призначення номенклатурного номеру НАТО передбачає можливість його призначення відповідно до порядку кодифікації предметів постачання, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 18.12.2017 № 673.
Дата відповіді:
11.05.2025 12:46