• Відкриті торги з особливостями
  • Однолотова
  • КЕП
  • 1

Капітальний ремонт нежитлової будівлі лікарні літ. «Б-2» з виконанням комплексу робіт з термомодернізації, підвищення енергоефективності та впровадження заходів щодо забезпечення безбар’єрного і інклюзивного доступу для маломобільних груп населення за адресою: Харківська область, Харківський район, селище Пісочин, вул. ім. Беліменків, 4-А (ДК 021:2015 – 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи)

Завершена

56 501 882.40 UAH з ПДВ
Номер: 1bd2d53671e94cbc9205412f72a74a1c
Ідентифікатор моніторингу: UA-M-2026-08-12-000008
Дата прийняття рішення про проведення моніторингу: 12.08.2026 00:00
Автор: Західний офіс Держаудитслужби, UA-EDR 40479801
Період моніторингу: 12.08.2026 14:31 - 03.09.2026 00:00
Статус: Порушення виявлені
Опис: ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ ЗАХІДНИЙ ОФІС ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ НАКАЗ 12.08.2026 №203 Львів Про початок моніторингу процедур закупівель/закупівель Відповідно до статті 2 та статті 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», з врахуванням пункту 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178, та згідно з пунктом 9 Положення про Західний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, доручення Державної аудиторської служби України від 11.08.2026 №003100-18/10789-2026 НАКАЗУЮ: 1. Розпочати моніторинг процедур закупівель/закупівель відповідно до переліку, що додається. 2. Відділу контролю у сфері закупівель забезпечити проведення моніторингу процедур закупівель/закупівель, згідно з додатком, що додається. Начальник Роман КРОЛЯК Додаток до наказу Західного офісу Держаудитслужби від 12.08.2026 №203. Витяг з переліку процедур закупівель/закупівель № з/п Оголошення про проведення процедури закупівлі/закупівлі та/або повідомлення про намір укласти договір на веб-порталі Уповноваженого органу, опис підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі/закупівлі, унікальний номер дата оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу: UA-2026-06-22-013264-a, 22.06.2026. Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель. Начальник відділу контролю у сфері закупівель Надія ЯРЕМА
Адреса: Ukraine, Львів
Контактна особа: Західний офіс Держаудитслужби ( обл.), +38 (0 32) 297-02-35, i.h.yaropud@dasu.gov.ua
Етапи закупівельного процесу:
  • Укладання та виконання договору про закупівлю (прийняття рішення про відміну торгів)
Підстави для прийняття рішення про початок моніторингу:
  • Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель
Детальніше

Висновок про результати моніторингу

Статус порушень: Виявлені
Тип порушень:
  • Інші порушення законодавства у сфері закупівель
Висновок про наявність або відсутність порушень законодавства: За результатами аналізу питання відповідності тендерної документації вимогам Закону та Особливостей №1178 встановлено порушення вимог абзацу першого частини третьої статті 22 Закону, пунктів 3 та 28 Особливостей №1178. За результатами аналізу питання укладання договору про закупівлю та його відповідності вимогам законодавства встановлено порушення норм частини першої статті 41 Закону та, відповідно пунктів 3 та 17 Особливостей №1178. За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю; правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до Закону та Особливостей №1178; розгляду тендерної пропозиції; надання переможцем тендеру документів; внесення змін до договору про закупівлю – порушень не встановлено.
Зобов’язанння щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель: З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтею 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Західний офіс Держаудитслужби зобов’язує вжити заходи (зокрема, проведення роз’яснювальної роботи, економічних навчань, тощо), направлені на недопущення аналогічних порушень у подальшому, та протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Інформація про результати моніторингу закупівлі у розрізі стадій проведення процедури закупівлі: Дата закінчення моніторингу: 02 вересня 2026 року. Предметом аналізу закупівлі були питання: визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю; відповідності тендерної документації вимогам Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (у чинній для досліджуваної процедури закупівлі редакції, далі – Закон) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 (у чинній для досліджуваної процедури закупівлі редакції, далі – Особливості №1178); правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до Закону та Особливостей №1178; розгляду тендерної пропозиції; надання переможцем тендеру документів; укладання договору про закупівлю та його відповідності вимогам законодавства; внесення змін до договору про закупівлю. Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Пісочинської селищної ради (далі – Замовник) на 2026 рік (UA-P-2026-06-22-016763-a); оголошення про проведення відкритих торгів; звіт про результати проведення процедури закупівлі; наявну в заповнених електронних полях в електронній системі закупівель інформацію щодо досліджуваної процедури закупівлі; тендерну документацію Замовника та оприлюднену разом з нею проєктно-кошторисну документацію та експертний звіт №163/26-ГАЛ від 18.06.2026 (реєстраційний номер ЕХО1:2243-2077-9819-5724); реєстр отриманих тендерних пропозицій; протокол розкриття тендерної пропозиції; електронний протокол від 08.07.2026 та протокольне рішення уповноваженої особи Замовника від 08.07.2025 №08/07 щодо визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю; тендерну пропозицію ТОВ «БК МІРАЖ»; повідомлення про намір укласти договір про закупівлю; опубліковані ТОВ «БК МІРАЖ» як переможцем тендеру документи; договір про закупівлю від 16.07.2026 №361 з додатками; додаткову угоду від 19.08.2028 №1 до вказаного договору та повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю; опубліковані під час моніторингу Замовником пояснення та документи на запит органу державного фінансового контролю. Відповідно до норм частини 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз. За нормою пункту 3 Особливостей №1178 замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом. Так, за вимогами пункту 28 Особливостей №1178 тендерна документація формується відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Згідно з нормами пункту 8 частини другої статті Закону тендерна документація повинна містити проєкт договору про закупівлю, а відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону – тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. Предметом досліджуваної процедури закупівлі є капітальний ремонт нежитлової будівлі лікарні. Слід зазначити, що відповідно до пункту 17 Особливостей №1178 та частини першої статті 41 Закону №922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених Законом та Особливостями №1178. Згідно з статтею 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору, істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди, а за нормами статті 843 Цивільного кодексу України у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Відповідно до пункту 5 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668 (далі – Загальні умови №668), договірна ціна (визначена на основі кошторису, узгоджена сторонами і обумовлена у договорі підряду ціна (вартість) робіт) є істотною умовою договору, а відповідно до пункту 21 Загальних умов №668 договірна ціна визначається на основі кошторису з урахуванням вимог частини другої статті 7 Закону України «Про ціни і ціноутворення». У частині другій статті 7 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що при обчисленні вартості будівництва об’єктів (крім автомобільних доріг загального користування), що будуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, кредитів, наданих під державні гарантії, застосовуються кошторисні норми України щодо ціноутворення у будівництві, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері містобудування та архітектури. Основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам’яток архітектури та містобудування визначено Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 (з врахуванням відповідних змін; далі – Настанова №281). У Додатку 3 до тендерної документації за досліджуваною процедурою закупівлі міститься проєкт договору, за умовами пункту 3.4. якого договірна ціна робіт є динамічною та визначається відповідно до Настанови №281, на основі кошторисної документації, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.2025 №1512 «Деякі особливості визначення вартості будівництва в умовах воєнного стану» та Узагальнюючої податкової консультації щодо окремих питань застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, встановленого пунктом 197.15 статті 197 Податкового кодексу України, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 09.08.2024 №397. Так, відповідно до норм пункту 5.1. Настанови №281 ціна пропозиції учасника процедури закупівлі (договірна ціна) формується на підставі вартості будівельних робіт, до складу якої включаються прямі, загальновиробничі та інші витрати на будівництво об’єкта, прибуток, кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій, кошти на покриття ризиків у випадках, передбачених у пункті 4.40 цієї Настанови, кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, кошти на сплату податків, зборів, обов’язкових платежів, а у пункті 5.2. Настанови №281 визначено, що договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків. Одночасно, згідно з положенням пункту 5.33. Настанови №281 у ціні пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни незалежно від її виду) можуть враховуватися кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, призначені на відшкодування збільшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів, спричинене інфляцією, яка може відбуватися протягом будівництва. При цьому, за нормами пункту 5.33. Настанови №281 у разі, якщо затвердженою проектною документацією передбачені кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, замовник може враховувати їх в очікуваній вартості та встановлювати вимоги щодо обов’язковості їх передбачення у складі договірної ціни, а порядок використання таких коштів має бути передбачений в проекті договору про закупівлю. Також, згідно з пунктом 6.19. Настанови №281 під час проведення взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт, незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків, обсяг коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, визначається в порядку, обумовленому договором, за відповідними обґрунтовуючими розрахунками, у межах розміру коштів, передбачених договірною ціною. Відповідно до наданої Замовником під час моніторингу інформації очікувана вартість за предметом закупівлі визначена згідно з кошторисною частиною проєктної документації, затвердженого експертного звіту (позитивного) щодо розгляду кошторисної частини проєктної документації №163/26-ГАЛ від 18.06.2026 та відповідно до Настанови №281 (із змінами), на етапі планування та формування очікуваної вартості Замовником було враховано інфляційні складові у загальному обсязі фінансування об'єкта відповідно до вимог розділу V Настанови №281, що відображено у зведеному кошторисному розрахунку, що підтверджує повну відповідність розрахунку базовим нормативам ціноутворення у будівництві. Замовником разом із тендерною документацією оприлюднено проектно-кошторисну документацію за предметом досліджуваної процедури закупівлі (щодо якої складено позитивний експертний звіт №163/26-ГАЛ від 18.06.2026, реєстраційний №ЕХО1:2243-2077-9819-5724), в тому числі зведений кошторисний розрахунок вартості об’єкта будівництва (далі – ЗКР), у якому вартість будівництва визначена в сумі 61 278 880 грн, у вартості будівництва передбачено кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, у розмірі 4 320 003 гривень. Водночас, моніторингом встановлено, що умови проєкту договору (Додаток №3 до тендерної документації, далі – Проєкт договору) не містять порядку використання коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, а отже не відповідають положенням Настанови №281 (пункти 5.33. та 6.19.). Таким чином, при складанні тендерної документації Замовником порушено норми абзацу першого частини третьої статті 22 Закону, пунктів 3 та 28 Особливостей №1178. У наданому під час моніторингу поясненні Замовник зазначив, що нормативні акти у сфері публічних закупівель та будівництва не містять прямого обов'язку замовника імперативно вимагати від учасників обов’язкового включення або заповнення цього рядка, якщо учасник бачить можливість мінімізувати свої ризики без залучення цих коштів, тендерна документація Замовника містила вимогу щодо розрахунку ціни пропозиції (договірної ціни) відповідно до Настанови №281 в цілому, учасники самостійно формують свою цінову політику та визначають рівень ризиків, невстановлення жорсткої фіксованої вимоги щодо обов'язкового нарахування інфляційних коштів було спрямоване на розвиток здорової конкуренції (ст. 5 Закону), оскільки штучне зобов'язання учасників включати максимальний рівень інфляційних витрат призвело б до необґрунтованого завищення цінових пропозицій та неефективного використання бюджетних коштів. Проте, викладене Замовником у поясненні не спростовує факту не врахування при складанні тендерної документації норм пункту 5.3. Настанови №281 (зокрема, відповідно до якого порядок використання коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, має бути передбачений в проєкті договору про закупівлю), а також пункту 6.19. Настанови №281 (відповідно до якого під час проведення взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт, незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків, обсяг коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, визначається в порядку, обумовленому договором та у межах розміру коштів, передбачених договірною ціною). Як зазначено вище, згідно з пунктом 17 Особливостей №1178 та частиною першою статті 41 Закону №922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених Законом та Особливостями №1178. Відповідно до пункту 5.2. Настанови №281 договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків, форму договірної ціни наведено у Додатку 30 Настанови №281, у разі визначення вартості за одиничними показниками вартості робіт використовується форма договірної ціни, що наведена в Додатку 31 Настанови №281. Моніторингом встановлено, що за умовами пункту 13.1. розділу ХIII Проєкту договору (Додаток 3 до тендерної документації) та, відповідно пункту 13.1. розділу ХIII укладеного договору від 16.07.2026 №361 (далі – Договір №361) невід’ємною частиною договору є, зокрема, договірна ціна (згідно з Додатком 30 Настанови №281). Формою договірної ціни у Додатку 30 Настанови №281 передбачено зазначення інформації про те, у поточних цінах станом на яку дату складена така договірна ціна. Водночас, у Додатку №3 (Договірна ціна) до оприлюдненого 20.07.2026 Договору №361 не зазначено про те, у поточних цінах станом на яку дату складена така договірна ціна. Крім того, відповідно до пункту 17 Загальних умов №668 строки виконання робіт (будівництва об'єкта) встановлюються договором підряду і визначаються датою їх початку та закінчення, невід'ємною частиною договору підряду є календарний графік виконання робіт, в якому визначаються дати початку та закінчення всіх видів (етапів, комплексів) робіт, передбачених договором підряду. Проте, моніторингом встановлено, що Договір №361 містить календарний графік виконання робіт (Додаток №2 до договору), у якому зазначено лише найменування предмету закупівлі та термін виконання робіт (у роках), без зазначення дат початку та закінчення видів робіт (етапів, комплексів), передбачених договором підряду, чим недотримано вимоги пункту 17 Загальних умов №668. Таким чином, Договір №361 укладено з порушенням норм пункту 17 Особливостей №1178 та частини першої статті 41 Закону. Замовником у наданому під час моніторингу поясненні вказано, зокрема, що поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного учасником процедури закупівлі (підрядником) аналізу цін (при рівних якісних характеристиках), за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, що склалася на дату оформлення ціни пропозиції̈̈ та яка не повинна перевищувати середню ціну в регіоні, отже, договірну ціну складено станом на дату оформлення ціни пропозиції̈. Також, Замовником вказано, що з метою повного усунення технічного недоліку та приведення документа у відповідність до форми Додатка 30 Настанови №281, було укладено додаткову угоду №1 від 19.08.2026 до Договору №361, якою Додаток №3 (Договірна ціна) було викладено в новій редакції із чітким зазначенням дати поточних цін (станом на дату складання). Крім того, у поясненні Замовник зазначив, що пунктом 5.1 розділу V Договору №361 передбачено, що строк виконання робіт встановлено до 31.12.2028, таким чином істотна умова договору щодо строку виконання робіт сторонами визначена та погоджена, а календарним графіком виконання робіт, який є додатком до договору, визначено період виконання робіт з 2026-2028 роки, тобто встановлено строки початку та завершення виконання робіт за об'єктом будівництва. Слід зазначити, що додатковою угодою №1 до Договору №361 внесено зміни до Договору №361 (додаткова угода оприлюднена 20.08.2026), зокрема: календарний графік виконання робіт (Додаток №2 до договору) викладено в новій редакції з урахуванням положень пункту 17 Загальних умов №668, у Договірній ціні (Додаток №3 до договору) вказано, що вона складена у поточних цінах станом на 16.07.2026.
Період усунення порушень: 03.09.2026 11:23 - 18.09.2026 00:00
Дата публікації висновку: 03.09.2026 11:23

Запити/Пояснення