• Закупівля без використання електронної системи
  • КЕП
  • Без аукціону
  • 2

ДК 021:2015 "09130000-9 Нафта і дистиляти" (дизпаливо, бензин)

Завершена

293 187.00 UAH з ПДВ
Номер: 7492ed683aab45da95b0c5450fb1bc2c
Ідентифікатор моніторингу: UA-M-2025-02-24-000089
Дата прийняття рішення про проведення моніторингу: 24.02.2025 00:00
Автор: Північний офіс Держаудитслужби, UA-EDR 40919579
Період моніторингу: 24.02.2025 17:48 - 18.03.2025 00:00
Статус: Порушення виявлені
Опис: ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПІВНІЧНИЙ ОФІС ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ УПРАВЛІННЯ ПІВНІЧНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ В ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ Н А К А З 24.02.2025 № 10-з Житомир Про початок моніторингу процедур закупівель/закупівель Відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», зважаючи на пункт 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178, підпункту 2 пункту 5 Положення про Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, затвердженого наказом Північного офісу Держаудитслужби від 20 жовтня 2016 року № 18 (зі змінами), НАКАЗУЮ: 1. Розпочати моніторинг процедур закупівель/закупівель відповідно до переліку, що додається. 2. Відділу контролю у сфері закупівель забезпечити проведення моніторингу процедур закупівель/закупівель, зазначених у пункті 1 цього наказу. Начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області Людмила КОСТЮК Додаток до наказу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області від 24.02.2025 № 10-з Витяг з переліку процедур закупівель № з/п Унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір, опис підстав для здійснення моніторингу закупівлі: 9. UA-2025-02-13-001418-a_Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
Адреса: Ukraine, Житомир
Контактна особа: Північний офіс Держаудитслужби ( обл.), +38 (0 67) 493-74-43, lenaradchenko1992@ukr.net
Етапи закупівельного процесу:
  • Укладання та виконання договору про закупівлю (прийняття рішення про відміну торгів)
Підстави для прийняття рішення про початок моніторингу:
  • Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель
Детальніше

Висновок про результати моніторингу

Статус порушень: Виявлені
Тип порушень:
  • Інші порушення законодавства у сфері закупівель
Висновок про наявність або відсутність порушень законодавства: За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель при оприлюдненні інформації про закупівлю в електронній системі закупівель установлено порушення вимог абзацу 39 пункту 13 Особливостей. За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо наявності умов для укладання договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу установлено порушення вимог підпункту 6 пункту 13 Особливостей. За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо відповідності укладеного договору про закупівлю законодавству установлено, що укладений договір про закупівлю не відповідає нормам частини 4 статті 180 Господарського кодексу України, абзацу 1 частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України, та як наслідок не відповідає вимогам частини 1 статті 41 Закону, підпункту 6 пункту 13 та пункту 17 Особливостей. За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель при плануванні закупівлі, визначенні предмета закупівлі, відображенні закупівлі у річному плані, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених законодавством, - порушень не встановлено.
Зобов’язанння щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель: З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору поставки нафтопродуктів від 11.02.2025 № Т-Ю-0225-15507, та протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Інформація про результати моніторингу закупівлі у розрізі стадій проведення процедури закупівлі: Дата закінчення моніторингу: 10 березня 2025 року. Предметом аналізу були питання: дотримання Червоненським ліцеєм Червоненської селищної ради Житомирської області (далі – Замовник) законодавства у сфері публічних закупівель при плануванні закупівлі, визначенні предмета закупівлі, відображенні закупівлі у річному плані, оприлюдненні інформації щодо закупівлі, укладанні договору про закупівлю, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених законодавством. Під час моніторингу проаналізовані: річний план закупівель Замовника на 2025 рік, обґрунтування здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель на підставі підпункту 6 пункту 13 Особливостей, договір поставки нафтопродуктів від 11.02.2025 № Т-Ю-0225-15507 (далі – Договір), пояснення Замовника з копіями документів, отримані через електронну систему закупівель 03.03.2025 та 04.03.2025. За результатами моніторингу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо оприлюднення інформації про закупівлю в електронній системі закупівель встановлено наступне. Відповідно до обґрунтування застосування підстав для здійснення Замовником закупівлі, затвердженого директором Червоненського ліцею Червоненської селищної ради Житомирської області Ліною Іщук від 11.02.2025, Договір укладено без використання електронної системи закупівель керуючись підпунктом 6 пункту 13 Особливостей. Відповідно до підпункту 6 пункту 13 Особливостей передбачено, що технічні, кількісні та якісні характеристики, проект договору про закупівлю, а також вимоги до суб’єкта, з яким укладається договір про закупівлю, не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації (крім вимог, визначених пунктом 47 цих особливостей), а сума договору про закупівлю не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, які відмінено через відсутність достатньої кількості учасників процедури закупівлі (учасника процедури закупівлі), з урахуванням прийнятного відсотка перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, якщо такий прийнятний відсоток був зазначений у тендерній документації. На запит посадової особи органу державного фінансового контролю, відповідальної за проведення моніторингу закупівлі, Замовником 03.03.2025 пояснено, що «Замовником, конкретно вимоги до ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ», з яким укладено договір на постачання палива без використання електронної системи закупівель, не встановлювались. Так, як всі вимоги щодо відповідності технічним, кількісним та якісним характеристикам зазначено в тендерній документації (інформація про проведення відкритих торгів з особливостями розміщена за номером ID: UA-2025-02-03-001833-а).». Також, 04.03.2025 Замовником пояснено, що «ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» інформація та документи на відповідність технічним, кількісним та якісним характеристикам, зазначеним в тендерній документації, з наданням копій відповідних документів не надавалась.» Крім того, проведеним аналізом встановлено, що договір поставки нафтопродуктів від 11.02.2025 № Т-Ю-0225-15507, який укладено між Замовником та ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» на постачання палива, не відповідає проекту договору, передбаченого Додатком № 3 до тендерної документації (інформація розміщена в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2025-02-03-001833-a ). Таким чином, за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо наявності умов для укладання договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару, установлено, що в порушення вимог підпункту 6 пункту 13 Особливостей Замовником не дотримано вимоги, які дають право замовникам на укладання договорів про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару. Крім того, відповідно до абзацу 39 пункту 13 Особливостей передбачено, що у разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту. Обґрунтування у вигляді розпорядчого рішення замовника або іншого документа готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника. Однак, станом на 24.02.2025 (дата початку проведення моніторингу процедури закупівлі за номером ID: UA-2025-02-13-001418-a, 11 день з дня оприлюднення Замовником звіту про укладання договору про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель) в електронній системі закупівель Замовником не оприлюднено: обґрунтування підстави для здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель; Договір. На запит посадової особи органу державного фінансового контролю, відповідальної за проведення моніторингу закупівлі, Замовником 03.03.2025 надано пояснення, що «Замовником під час оприлюднення обгрунтування підстави для здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель та завантаження договору про закупівлю, було допущено помилку, а саме: оприлюднено неправильний файл, в зв’язку з чим, в систему було завантажено помилкове обгрунтування та до даного файлу не було підтягнуто договір, у зв’язку з чим договір про закупівлю не було оприлюднено. Процедура закупівлі знаходиться на стадії «Завершена», і в замовника на даному етапі відсутня технічна можливість видалити помилково завантажений файл та замінити його договором про закупівлю.», з оприлюдненням в електронній системі закупівель обґрунтування підстави для здійснення закупівлі відповідно до підпункту 6 пункту 13 Особливостей та Договору. Слід зазначити, що звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднено Замовником 13.02.2025, а отже, Замовником в порушення норм абзацу 39 пункту 13 Особливостей оприлюднено обґрунтування підстави для здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель та Договір на 18 день з дня оприлюднення Замовником звіту про укладання договору про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель. За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо відповідності вимогам законодавства укладеного Замовником без використання електронної системи закупівель договору, встановлено наступне. Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 Договору передбачено, що ціни на товари встановлюються в національній валюті України за 1 літр, включаючи ПДВ, і визначають виходячи з поточної ціни продавця на момент оформлення рахунку-фактури. Пунктом 2.2 розділу 2 Договору передбачено, що ціна товару не є постійною і може коливатись протягом строку дії Договору, виходячи зі змін кон’юктури ринку (зміни ціни на нафту на світовому та внутрішньому ринку, зміни у митному законодавстві). Сума договору складається із сум, що вказані у видаткових накладних, актах прийому передачі, специфікаціях тощо, оформлених належним чином протягом дії Договору (пункт 2.3 розділу 2 Договору). Разом з тим, при укладанні Замовником з ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» Договору, не було узгоджено ні кількість товару, що закуповуватиметься, ні ціна за 1 літр палива (бензину, дизельного палива). Натомість, на запит посадової особи органу державного фінансового контролю, відповідальної за проведення моніторингу процедури закупівлі, Замовником 04.03.2025 пояснено наступне: «Під час укладання Договору ціна за 1 літр палива та кількість товару не були визначені у зв’язку з відсутністю фіксованої ціни з об'єктивних причин, а саме: ціна палива змінюється і залежить від ринкових коливань, тому сторони передбачили механізм її визначення на момент подачі. Також, відповідно до п.п.2.2 п.2 договору зазначено, що ціна товару не є постійною і може коливатись протягом строку дії договору, виходячи зі змін кон’юнктури ринку (зміни цін на нафту на світовому та внутрішньому ринку, зміни у митному законодавстві). Сума договору складається із сум, що вказані у видаткових накладних, оформлених належним чином протягом дії договору». В свою чергу, згідно з пунктом 17 Особливостей передбачено, що договір про закупівлю, за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 Особливостей, укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої – п’ятої, сьомої – дев’ятої статті 41 Закону та цих особливостей. Частиною 1 статті 41 Закону визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом. Пунктом 19 Особливостей передбачено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пункту 13 цих Особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім окремих випадків, визначених даним пунктом Особливостей. Абзацом 1 частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Частиною 3 статті 180 Господарського кодексу України передбачено, що при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. При цьому, відповідно до частини 4 статті 180 Господарського кодексу України визначено, що умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Відповідно до статті 669 Цивільного кодексу України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні. Слід зауважити, що відповідно до підпункту 6 пункту 13 Особливостей імперативно передбачено, що основною умовою для укладання договору про закупівлю без використання електронної системи закупівель, є, зокрема те, що технічні, кількісні та якісні характеристики предмета закупівлі не повинні відрізнятися від тих, які були передбачені Замовником у тендерній документації. Отже, в ході проведеного моніторингу встановлено, що під час укладання Договору між Замовником та ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» не було узгоджено ні кількість товару, що закуповуватиметься, ні ціна за 1 літр палива (бензину, дизельного палива). Враховуючи вищевикладене, Замовником укладено з ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» договір поставки нафтопродуктів від 11.02.2025 № Т-Ю-0225-15507, який не містить інформацію про необхідні кількісні характеристики предмета закупівлі (дизельне паливо, бензин), що не відповідає нормам частини 4 статті 180 Господарського кодексу України, абзацу 1 частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України, та як наслідок не відповідає вимогам частини 1 статті 41 Закону, підпункту 6 пункту 13 та пункту 17 Особливостей.
Період усунення порушень: 10.03.2025 17:51 - 25.03.2025 00:00
Дата публікації висновку: 10.03.2025 17:51

Інформація про усунення порушення

Опис звіту: Порушення виявлені Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області усунуто, шляхом розірвання договору поставки нафтопродуктів від 11.02.2025 року № Т-Ю-0225-15507. (угода про розірвання договору від 17.03.2025 року додається).
Дата публікації звіту: 17.03.2025 16:57

Підтвердження факту усунення порушення

Результат: Усунуто
Результат по типу порушення:
  • other: Так
Опис: Порушення усунуто в повному обсязі шляхом розірвання договору про закупівлю.
Дата публікації: 18.03.2025 12:04

Запити/Пояснення