• Відкриті торги
  • Безлотова
  • КЕП

Послуги їдалень ( харчування учнів)

Завершена

3 570 000.00 UAH без ПДВ
мін. крок: 0.5% або 17 850.00 UAH
Номер: c2aeb92dcae444f0baf6f70e7ef5fe59
Ідентифікатор моніторингу: UA-M-2022-08-16-000042
Дата прийняття рішення про проведення моніторингу: 16.08.2022 00:00
Автор: Західний офіс Держаудитслужби, UA-EDR 40479801
Період моніторингу: 16.08.2022 15:54 - 07.09.2022 00:00
Статус: Порушення виявлені
Опис: ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ ЗАХІДНИЙ ОФІС ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ НАКАЗ 16.08.2022 № 250 Львів Про початок моніторингу процедур закупівель Відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», статті 2 та статті 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», п.9 Положення про Західний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23. НАКАЗУЮ: 1. Розпочати моніторинг процедур закупівель відповідно до переліку, що додається. 2. Відділу контролю у сфері закупівель забезпечити проведення моніторингу процедур закупівель, зазначеного у пункті 1 цього наказу. 3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника начальника Західного офісу Держаудитслужби Світлану ДАНЧЕВСЬКУ. Начальник Роман КРОЛЯК Додаток до наказу Західного офісу Держаудитслужби від 16.08.2022 № 250. Витяг з переліку процедур закупівель № з/п Оголошення про проведення процедури закупівлі та/або повідомлення про намір укласти договір на веб-порталі Уповноваженого органу, опис підстав для здійснення моніторингу процедур закупівлі, унікальний номер дата оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу UA-2022-06-27-003195-a, 27.06.2022. Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель. Начальник відділу контролю у сфері закупівель Надія ЯРЕМА
Адреса: Ukraine, Львів
Контактна особа: Західний офіс Держаудитслужби ( обл.), +38 (0 32) 297-02-35, irenya08@gmail.com
Етапи закупівельного процесу:
  • Планування закупівлі та оприлюднення інформації про її проведення
  • Розкриття тендерних пропозицій, їх розгляд та оцінка
  • Укладання та виконання договору про закупівлю (прийняття рішення про відміну торгів)
Підстави для прийняття рішення про початок моніторингу:
  • Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель
Детальніше

Висновок про результати моніторингу

Статус порушень: Виявлені
Тип порушень:
  • Тендерна документація складена не у відповідності до вимог закону
  • Інші порушення законодавства у сфері закупівель
Висновок про наявність або відсутність порушень законодавства: За результатами аналізу питання розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення вимог пункту 4-1 Постанови КМУ №710. За результатами аналізу відповідності тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення вимог пункту 3 частини другої та частини третьої статті 22 Закону. За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до вимог Закону, розгляду тендерних пропозицій, надання учасником-переможцем документів при укладанні договору про закупівлю, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця – порушень не встановлено.
Зобов’язанння щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель: З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтею 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Західний офіс Держаудитслужби зобов’язує здійснити заходи (зокрема, шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущено порушення, проведення роз’яснювальної роботи, економічних навчань, тощо) щодо недопущення порушень вимог пункту 4-1 Постанови КМУ №710 при розміщенні та оприлюдненні інформації про закупівлю та вимог пункту 3 частини другої та частини третьої статті 22 Закону при складанні тендерної документації, зокрема, дотримання вимог Постанови КМУ №305 при організації та проведенні закупівель послуг харчування учнів. Протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Інформація про результати моніторингу закупівлі у розрізі стадій проведення процедури закупівлі: Дата закінчення моніторингу: 29 серпня 2022 року. Предметом аналізу закупівлі були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю, правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до вимог Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), відповідності тендерної документації вимогам Закону, розгляду тендерних пропозицій, надання учасником-переможцем документів при укладанні договору про закупівлю, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця. Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель відділу освіти, культури, молоді та спорту Івано-Франківської селищної ради (далі – Замовник) на 2022 рік (UA-P-2022-06-27-001003-b); оголошення про проведення відкритих торгів; тендерну документацію Замовника; реєстр отриманих тендерних пропозицій; протокол розкриття тендерних пропозицій; тендерну пропозицію ФОП Чорний Назарій Іванович (далі – ФОП Чорний Н.І.); протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 21.07.2022 №46; повідомлення про намір укласти договір; оприлюднені переможцем тендеру документи та інформацію після аукціону; договір від 10.08.2022 №181; опубліковані під час моніторингу Замовником відповідь та документи на запити органу державного фінансового контролю. Відповідно до пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 №710 «Про ефективне використання бюджетних коштів» (далі – Постанова КМУ №710) постановлено головним розпорядникам бюджетних коштів (розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня) та суб’єктам господарювання державного сектору економіки забезпечити обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі; та оприлюднення такого обґрунтування шляхом розміщення на власному веб-сайті (або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб’єкта управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб’єктом господарювання державного сектору економіки) протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель або повідомлення про намір укласти договір про закупівлю за результатами переговорної процедури закупівель. Під час моніторингу, на відповідний запит Західного офісу Держаудитслужби, Замовником надано відповідь, у якій зазначено, що обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі на веб-сайті Замовника не здійснювалося та що вимоги Постанови КМУ №710 в частині публікації обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі на веб-сайті Замовника є рекомендаційними, а значить необов’язковими для Замовника. Слід зазначити, що згідно зі статтею 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Також, за нормою статті 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII «Про Кабінет Міністрів України», Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов’язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України. Так, 19.12.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1266 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 р. № 631 і від 11 жовтня 2016 р. № 710», якою запроваджено чергові заходи підвищення ефективності використання державних коштів, а саме: з 19.12.2020 головним розпорядникам бюджетних коштів (розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня), суб’єктам господарювання державного сектору економіки доручено забезпечити оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі шляхом розміщення на власному веб-сайті (або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб’єкта управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб’єктом господарювання державного сектору економіки) протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель. Відповідно до наявної в електронній системі закупівель інформації джерелом фінансування закупівлі UA-2022-06-27-003195-a є кошти місцевого бюджету. Також, відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів Замовник є розпорядником бюджетних коштів. Таким чином, Замовником (як розпорядником бюджетних коштів) не забезпечено оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі UA-2022-06-27-003195-a шляхом розміщення на власному веб-сайті протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель, чим порушено вимогу пункту 4-1 Постанова КМУ №710. Відповідно до норми пункту 3 частини другої статті 22 тендерна документація повинна містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). За нормою частини першої статті 23 Закону технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг). У пункті 3.8 розділу 3 тендерної документації визначено, що учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозицій документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у Додатку № 2, а також вказано, що детальний опис предмета закупівлі, у т.ч. інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, викладено у Додатку №2 до цієї тендерної документації. Також, у пункті 3.7 розділу 3 тендерної документації визначено, що продукти харчування, які використовує учасник для приготування їжі, повинні мати необхідні сертифікати якості, харчування має бути збалансованим та калорійним, відповідати всім вимогам санітарного законодавства, з дотримання норм харчування у відповідності з постановами Кабінету Міністрів України №305 від 24.03.2021, №856 від 19.06.2002, №116 від 02.02.2011 (надати гарантійний про те, що при поставці продуктів харчування, будуть додаватися сертифікати якості харчових продуктів); готові страви повинні бути належної якості та відповідати встановленим Державним санітарним правилам і нормам, харчування здійснюється за нормами, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305; якість послуг має відповідати умовам, викладеним у: вимогах постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», наказу Міністерства охорони здоров’я України № 2205 від 22.09.2020. У Додатку №2 до тендерної документації (Технічна специфікація) Замовником наведено інформацію щодо навчальних закладів, у яких будуть надаватись послуги (найменування та адреса), кількість учнів (в тому числі пільгових категорій) та інформацію щодо наявності/відсутності харчоблоку у кожному навчальному закладі. Також, у Додатку №2 до тендерної документації зазначено, що надання послуг харчування виконавцем повинно відповідати Санітарному регламенту для закладів загальної середньої освіти Затвердженому Наказом МОЗ від 25 вересня 2020 року №2205 (на підтвердження надати гарантійний лист в складі тендерної пропозиції) та що учасники зобов’язані надати в складі тендерної пропозиції розроблене відповідно до норм постанови КМУ від 24 березня 2021 року № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» (далі – Постанова КМУ №305) чотиритижневе сезонне меню, яке повинно бути погоджене територіальним органом Держпродспоживслужби. Так, Постановою КМУ № 305 затверджено норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, які набули чинності з 1 вересня 2021 року, та Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. У Додатку 9 Постанови КМУ № 305 визначено Норми споживання основних груп харчових продуктів для організації одноразового харчування в закладах загальної середньої освіти та інших закладах освіти, що провадять освітню діяльність на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку у разі п’ятиденного перебування. За визначенням підпункту 9 пункту 3 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого Постановою КМУ №305, примірне чотиритижневе сезонне меню – документ, що містить набір страв, вихід (масу) їх порцій для різних вікових груп, враховує особливі дієтичні потреби здобувачів освіти/дітей (у разі наявності), сезонність (осінь, зима, весна, літо). У пункті 18 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого Постановою КМУ №305, вказано, що примірне чотиритижневе сезонне меню та щоденне меню-розклад повинно враховувати особливі дієтичні потреби здобувачів освіти/дітей (у разі наявності), сезонність, наявні харчові продукти, порцію страв для різних вікових груп, а також відповідати вимогам санітарного законодавства та нормам харчування. Відповідно до пункту 36 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого Постановою КМУ №305, незалежно від способу організації харчування розроблення примірного чотиритижневого сезонного меню може бути забезпечене засновником (засновниками) державних та комунальних закладів освіти як для одного окремого закладу, так і для групи таких закладів. У пункті 37 вищевказаного Порядку зазначено, що у разі постачання до закладу готових страв та/або послуг з харчування меню-розклад складається постачальником послуг з харчування (технологом, завідувачем виробництва тощо) та підписується керівником оператора ринку харчових продуктів, що здійснює постачання готових страв та/або послуг з харчування. Меню-розклад складається на основі примірного чотиритижневого сезонного меню з урахуванням технологічної документації на страви та вироби. Слід зазначити, що Міністерство охорони здоров’я України затвердило рекомендоване Примірне чотиритижневе сезонне меню на зимовий період (наказ МОЗ від 03.02.2022 №215 «Про затвердження рекомендованого Примірного чотиритижневого сезонного меню рекомендованого для організації триразового харчування дітей віком від 1 до 6(7) років в закладах освіти та інших організованих дитячих колективах на зимовий період»), яке разом з технологічною документацією (технологічні картки) на страви та вироби, що увійшли до затвердженого меню, оприлюднені на сайті міністерства. Водночас, моніторингом встановлено, що на порушення пункту 3 частини другої статті 22 Закону у тендерній документації Замовника при зазначенні інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі не наведено відповідну технічну специфікацію (примірне чотиритижневе сезонне меню), яка б містила опис усіх необхідних характеристик послуги, що закуповується (норми виходу страв, частота включення при харчуванні, чергування харчових продуктів у відповідності до Норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджених Постановою КМУ №305). Слід також зазначити, що у тендерній пропозиції учасника-переможця торгів ФОП Чорного Н.І. подано меню для харчування учнів, у якому передбачено вихід фруктів по лише двічі на тиждень, тоді як за Постановою КМУ №305 для організації одноразового харчування в закладах загальної середньої освіти у разі п’ятиденного перебування визначено щоденне споживання фруктів та ягід. Також, у вказаному приміному меню учасника не передбачено страв з бобових, тоді як за Додатком 9 Постанови КМУ № 305 споживання злакових, зернових та бобових рекомендується чергувати з бобовими (при цьому бобові пропонуються принаймні один раз на тиждень). У меню, які містяться у складі пропозиції учасника ФОП Чорного Н.І., враховано страви, що передбачають використання свинини та яловичини (котлети зі свинини, биточки), водночас, Додатком 9 Постанови КМУ №305 не передбачено страв з м'яса свинини та яловичини. На запит Західного офісу Держаудитслужби щодо невідповідності поданого у складі тендерної пропозиції учасником ФОП Чорним Н.І. примірного меню вимогам Постанови КМУ №305 Замовником у наданому під час моніторингу поясненні зазначено, що за умовами тендерної документації учасники зобов’язані надати в складі тендерної пропозиції розроблене чотиритижневе сезонне меню, яке повинно бути погоджене територіальним органом Держпродспоживслужби та гарантійний лист про зобов'язання затвердити примірне чотиритижневе сезонне меню перед використанням з замовником послуги, без такого погодження дозволено використовувати меню, рекомендоване МОЗ та що учасником ФОП Чорним Н.І. подано у складі тендерної пропозиції меню, яке погоджене територіальним органом Держпродспоживслужби та у якому дотримано норми виходу страв за масою нетто, встановлені Постановою КМУ №305, та дотримано вимоги Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, який затверджений Постановою КМУ №305, щодо надання переваги продуктам з вищим вмістом харчових волокон (зокрема, гречана крупа у порівнянні з рисовою). Таким чином, враховуючи не наведення Замовником у тендерній документації відповідної технічної специфікації (примірного чотиритижневого сезонного меню), яка б містила опис усіх необхідних характеристик послуги, що закуповується, учасником-переможцем у складі тендерної пропозиції надано примірне меню, що погоджене територіальним органом Держпродспоживслужби, однак не відповідає усім вимогам Постанови КМУ №305.
Період усунення порушень: 30.08.2022 15:33 - 14.09.2022 00:00
Дата публікації висновку: 30.08.2022 15:33

Інформація про усунення порушення

Опис звіту: Для здійснення заходів щодо недопущення у подальшому виявлених порушень та врахування норм Постанови КМУ №305 при здійсненні закупівель послуг з організації харчування учнів проведено роз'яснювальну роботу щодо неухильного дотримання вимог закоодавства, зобов'язано уповноважену особу здійснювати перевірку чинності всіх нормативних документів при складанні тендерної документації та пройти відповідне тематичне навчання.
Дата публікації звіту: 07.09.2022 14:20

Запити/Пояснення