• Відкриті торги з особливостями
  • Однолотова
  • КЕП
  • 3

66510000-8 Страхові послуги Послуги медичного страхування для колективу НЕК "Укренерго"

Інформація, що вимагається част. 2 ст. 21 Закону України «Про публічні закупівлі», яка не вказана у оголошенні про проведення відкритих торгів, вказана у тендерній документації.

Пропозиції розглянуті

період кваліфікації завершився 2 дні назад

111 974 804.00 UAH без ПДВ
Період оскарження: 08.07.2026 19:13 - 14.08.2026 00:00
Період оскарження(за результатами переможця): 03.09.2026 08:17 - 09.09.2026 00:00
Скарга
Виконана замовником
КЕП

Дискримінаційні вимоги ТД

Номер: 3d9860b511724158bb646540612010c5
Ідентифікатор запиту: UA-2026-07-08-011612-a.a1
Назва: Дискримінаційні вимоги ТД
Скарга:
Пов'язані документи: Учасник Орган оскарження Замовник
Дата розгляду скарги: 21.07.2026 10:00
Місце розгляду скарги: Антимонопольний комітет України
Дата прийняття рішення про прийняття скарги до розгляду: 14.07.2026 17:03
Дата прийняття рішення про вирішення скарги: 24.07.2026 15:03
Дата виконання рішення Замовником: 10.08.2026 16:16
Коментар замовника щодо усунення порушень: На виконання вимог Рішення від 21.07.2026 № 8862-р/пк-пз Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель Замовником внесені зміни до Тендерної документації по процедурі відкриті торги на закупівлю: 66510000-8 Страхові послуги Послуги медичного страхування для колективу НЕК "Укренерго".
Автор: ПрАТ " "СТРАХОВА КОМПАНІЯ "ТРАНСМАГІСТРАЛЬ" ", Андрій Нечас +380505756070 tender@transmagistral.com.ua

Пункт скарги

Порядковий номер пункту скарги: 1
Номер: 60c80f50c6ea4e33a7f208ddaf9ef9bd
Заголовок пункту скарги: Підпунктом 3.1 пункту 3 «Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів)» таблиці Додатку 1 до Тендерної документації Замовником визначено, що для підтвердження кваліфікаційного критерію «Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів)» У
Тип пов'язаного елемента: Скарга на закупівлю
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Кваліфікаційні критерії учасників
Тип порушення: Кваліфікаційні критерії учасників
Опис суті пункту скарги: 1. Щодо аналогічних договорів учасника (пп. 3.1 п. 3 таблиці Додатку 1 до ТД)
Прийняти участь у закупівлі може виключно той учасник, який має «не менше 2 договору, аналогічного предмету закупівлі, а саме договору* із надання послуг з медичного страхування працівників з кількістю застрахованих осіб не менше 7,936 тис. осіб, укладений в період з 2022-2026 рр»
Скаржник не має двох аналогічних за предметом закупівлі договорів страхування і саме із кількістю застрахованих не менше 7,936 тис. осіб за одним договором, що укладений в період з 2022-2026 рр.
В той же час, Скаржник і не зобов’язаний мати саме два аналогічних за предметом закупівлі договорів страхування і саме із кількістю застрахованих не менше 7,936 тис. осіб за одним договором. Не маючи саме двох аналогічних за предметом закупівлі договорів страхування і саме із кількістю застрахованих не менше 7,936 тис. осіб за одним договором, Скаржник не може надати про це відповідну інформацію та самі копії таких договорів та прийняти участь у даній закупівлі.
Звертаємо увагу Колегії АМКУ на те, що Скаржник має відповідну ліцензію і значний досвід у медичному страхуванні (Клас страхування 2), що підтверджується у звітності «Дані про кількість договорів страховика, застрахованих осіб та страхових подій (випадків) станом на 01.01.2025, 01.01.2026 та 01.04.2026.
Наприклад, у 2024 р. Скаржником повністю і успішно виконано 298 аналогічних договорів, які були укладені з окремими фізичними особами та 52 аналогічних договорів із загальною кількістю застрахованих осіб по цим договорам 28 883, які були укладені із юридичними особами, що підтверджується, зокрема, даними регуляторної звітності Дані про кількість договорів страховика, застрахованих фізичних осіб та страхових подій (випадків) (доказ - копія звіту додається, рядки звітності 13-14, 32-33).
Слід наголосити на тому, що супровід застрахованих осіб за окремими аналогічними договорами страхування й різними програмами страхування є набагато більшим досвідом зі складнішим та відповідальнішим процесом, ніж супровід 7,936 тис. осіб застрахованих за одним договором осіб на одних і тих же умовах договору! Також, Скаржник має виконані аналогічні за предметом закупівлі договори медичного страхування, зокрема:
- Договір №20003-790 добровільного медичного страхування від 28.09.2023 АТ «Укртранснафта», але з кількістю застрахованих осіб - 2 870;
- Договір медичного страхування №20003-1422 від 19.12.2025 ТОВ Нафтогаз Тепло, але з кількістю застрахованих осіб - 581;
- Договір медичного страхування №20003-813 від 29.01.2024р. Первинна профспілкова організація газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування», але з кількістю застрахованих осіб - 2 838;
- Договір медичного страхування №20003-814 від 29.01.2024р. Первинна профспілкова організація газопромислового управління «Полтавагазвидобування», але з кількістю застрахованих осіб - 2 356.
Також, зазнаємо, що Скаржник займає 6 місце у рейтингу страхових компаній з добровільного медичного страхування за 12 місяців 2025 року (скріншот додається). Інформація зазначається за посиланням: Медичне страхування (ДМС) - Рейтинг страхових компаній України 2026 за 12 місяців 2025 г. - FORINSURER.
Отже, відповідно до вимог Тендерної документації, прийняти участь у закупівлі можуть виключно ті учасники, які мають не менше двох аналогічних за предметом закупівлі договорів саме із кількістю не менше 7,936 тис. осіб застрахованих по кожному такому договору, що відразу суттєво та штучно обмежує коло потенційних учасників закупівлі та позбавляє учасників, які не мають саме двох аналогічних за предметом закупівлі договорів та саме із кількістю не менше 7,936 тис. осіб застрахованих за одним договором,- можливості взяти участь в закупівлі, у тому числі і Скаржника.
Слід зауважити на тому, що Замовник жодним чином нормативно не пояснив, як наявність у Учасника (страховика) договору страхування саме із кількістю застрахованих не менше 7,936 тис. осіб по одному договору вплине на якість надання страхової послуги по даній закупівлі!
Звертаємо увагу Комісії АМКУ на той факт, що комунікація із застрахованими особами (прийняття повідомлень про подію, організація та супровід процедур лікування, збір документів, врегулювання подій тощо) здійснюється асистуючою компанією Скаржника (ТОВ «ЕНШУРІЯ ОПЕРЕЙШНЗ УКРАЇНА»), яка є однією із найпотужніших асистуючих компаній в Україні та має організаційні та ресурсні можливості з обслуговування до 200 000 осіб за договорами медичного страхування!
Отже, Скаржник вважає, що зазначені вище обов’язкові умови Тендерної документації є дискримінаційними та порушують права і законні інтереси Скаржника й інших потенційних учасників, пов’язаних із участю у процедурі закупівлі, а тому мають бути видалені Замовником.
Вказана правова позиція Скаржника кореспондується із висновками АМКУ, викладеними у п. 2 рішення Комісії АМКУ № 19245-р/пк-пз від 30.12.2025 р. та рішення №5552-р/пк-пз від 27.03.2024р. за результатами розгляду скарги ПрАТ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «УЛЬТРА АЛЬЯНС» по аналогічній оскаржуваній вимозі. Зазначеним рішенням Комісія АМКУ встановила, що дана вимога є дискримінаційною та такою, що порушує вимоги статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінація учасників та рівне ставлення до них, передбачені статтею 5 Закону та зобов’язала замовника усунути порушення шляхом внесення змін у Тендерну документацію.
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Порядковий номер пункту скарги: 2
Номер: fd4a85ea48454616b56ac5d0a793c6d6
Заголовок пункту скарги: Підпунктом 4.1. пункту 4 «Наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій» таблиці додатку 1 до Тендерної документації Замовником визначено, що для підтвердження кваліфікаційного критерію Учасник повинен надати довідку(-и) (складену(-і) в довільній формі) про наявність в учасника обладнання та матеріально-технічної бази, що будуть використовуватись при виконанні умов договору, із
Тип пов'язаного елемента: Скарга на закупівлю
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Кваліфікаційні критерії учасників
Тип порушення: Кваліфікаційні критерії учасників
Опис суті пункту скарги: Щодо матеріально-технічної бази учасників (пп. 4.1. п. 4 таблиці Додатку 1 до ТД)

Прийняти участь у закупівлі може виключно той Учасник (страховик), який має в наявності в Учасника обладнання та матеріально-технічну базу, що будуть використовуватись при виконанні умов договору, а саме:
• наявність виділених для Страхувальника власних телефонних ліній (стаціонарного та мобільного зв’язку з можливістю цифрового аудіозапису розмов і їх архівації та зберігання протягом строку дії договору, із врахуванням кількості застрахованих осіб за цим договором), щоб забезпечити прийняття 80% усіх вхідних дзвінків за перші 20 секунд після голосового привітання:
- безкоштовної телефонної лінії по Україні 0-800;
- окремої лінії для невідкладної допомоги (дозвон без черги);
• наявність виділеної адреси електронної пошти, одного із виділених каналів комунікацій у месенджерах: Viber, Telegram, власний мобільний додаток (вказати який саме), з можливістю збереження історії листування/звернень застрахованих осіб і їх архівації та зберігання протягом строку дії договору, із врахуванням кількості застрахованих осіб;
• наявність спеціалізованого програмного забезпечення страховика, яке дозволяє реєструвати та вести страхові випадки в режимі реального часу, проводити моніторинг організації надання медичної допомоги з моменту звернення застрахованої особи до закінчення лікування, постійно контролювати якість надання медичних послуг, здійснювати запис телефонних розмов;
• підтвердження можливості надавати замовнику статистичну інформацію щодо: страхових виплат окремо по програмах (пакетах) страхування та наповненнях (або нозологіях); страхових виплат окремо по медичних установах (медичних закладах, клініках) та категоріях допомоги; тривалості часу дозвону застрахованих до асистансу страховика (часу очікування на лінії);
• наявність власного медичного асистансу (структурний підрозділ Страховика), який забезпечує обслуговування осіб, застрахованих за договорами добровільного медичного страхування та окремому підрозділу Асистансу (VIP – відділу);
• підтвердження безперебійної роботи в цілодобовому режимі (без вихідних та святкових днів) для організації надання Застрахованим особам медичних та інших послуг, медикаментів (медичних препаратів) та засобів медичного призначення тощо відповідно до програм страхування;
• наявність обладнання (генератори, StarLink тощо) для забезпечення автономної роботи у разі відключення електроенергії та/або у разі будь-яких технічних збоїв

Замовник жодним чином не пояснив та нормативно не обґрунтував обов’язковість умови наявності вищенаведеного обладнання та матеріально-технічної бази саме у Учасника.
Вказані обов’язкові вимоги Замовника є дискримінаційними по відношенню до учасників, які не мають вищенаведеного обладнання та матеріально-технічної бази, але можуть надавати страхові послуги, шляхом укладання договорів/угод тощо з підприємствами, які забезпечують надання таких послуг та мають вищенаведені обладнання та матеріально-технічну базу.
Згідно абз. 2 ч. 3 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Не маючи вказаних Замовником саме в Учасника обладнання та матеріально-технічної бази, Скаржник фактично позбавлений можливості надати про це відповідні довідки і підтвердження, та прийняти участь у даній процедурі закупівлі.
Скаржник має відповідний договір доручення, згідно якого ТОВ «Еншурія Оперейшнз Україна», має у своєму складі медичний асистанс та вищенаведені обладнання та матеріально-технічну базу, що будуть використовуватись при виконанні умов договору страхування.
Також, зазначаємо, що діюче законодавство не зобов’язує страхові компанії мати власні медичні асистанси (структурні підрозділи Страховика) й ті чи інші обладнання та матеріально-технічну базу і дає можливість страховикам надавати послуги в інший спосіб (договори доручення, агентські угоди тощо).
Отже, Скаржник вважає, що зазначені вище обов’язкові вимоги Тендерної документації є дискримінаційними і такими, що не відповідають діючому законодавству та порушують права і законні інтереси Скаржника й інших потенційних учасників, пов’язаних з їх неможливістю взяти участь у процедурі закупівлі та мають бути видалені Замовником.
Вказана правова позиція Скаржника кореспондується із висновками АМКУ, викладеними у п. 1 рішення Комісії АМКУ №760-р/пк-пз від 22.01.2026 р. за результатами розгляду скарги ПрАТ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «УЛЬТРА АЛЬЯНС» по аналогічній оскаржуваній вимозі. Зазначеним рішенням Комісія АМКУ встановила, що дана вимога є дискримінаційною та такою, що порушує вимоги статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінація учасників та рівне ставлення до них, передбачені статтею 5 Закону та зобов’язала замовника усунути порушення шляхом внесення змін у Тендерну документацію.
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Порядковий номер пункту скарги: 3
Номер: 8683341579804fe995b65f0d973656c6
Заголовок пункту скарги: Підпунктом 4.3. пункту 4 «Наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій» таблиці додатку 1 до Тендерної документації Замовником визначено, що для підтвердження кваліфікаційного критерію Учасник повинен надати довідку (складена в довільній формі) з повним переліком лікувально-профілактичний закладів/закладів охорони здоров’я (далі – ЗОЗ), із зазначенням їх місця розташування та ка
Тип пов'язаного елемента: Скарга на закупівлю
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Кваліфікаційні критерії учасників
Тип порушення: Кваліфікаційні критерії учасників
Опис суті пункту скарги: 3. Щодо переліку лікувально-профілактичних закладів/закладів охорони здоров’я (пп. 4.3. п. 4 таблиці Додатку 1 до ТД)
Прийняти участь у даній закупівлі може лише той учасник, який, зокрема уклав/укладе із медичними закладами договори, та які, у подальшому, будуть зазначені у додатку до договору, як орієнтовний, але не вичерпний перелік медичних закладів.
Вказана обов’язкова вимога Замовника є дискримінаційною по відношенню до учасників, які не уклали/не укладуть із медичними закладами договори, але можуть надавати страхові послуги, шляхом укладання договорів/угод тощо з підприємствами, які забезпечують надання таких послуг (субпідрядник), які в свою чергу вже мають укладені із медичними закладами договори, та які, у подальшому, можуть бути зазначені у додатку до договору.
Згідно абз. 2 ч. 3 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Скаржник не має і не буде мати договорів із медичними закладами, не може надати про це відповідну довідку, а тому і не має можливості прийняти участь у даній закупівлі.
Скаржник має відповідний договір доручення, згідно якого ТОВ «Еншурія Оперейшнз Україна» має у своєму складі медичний асистанс та укладені договори із медичними закладами зазначених Замовником категорій, що будуть використовуватись при виконанні умов договору страхування.
Також, зазначаємо, що діюче законодавство не зобов’язує страхові компанії мати прямі укладені договори із медичними закладами і дає можливість страховикам надавати послуги в інший спосіб (договори доручення, агентські угоди тощо), тобто із залученням підрядних та субпідрядних підприємств, установ та організацій.
Отже, Скаржник вважає, що зазначені вище обов’язкові вимоги Тендерної документації є дискримінаційними і такими, що не відповідають діючому законодавству та порушують права і законні інтереси Скаржника й інших потенційних учасників, пов’язаних з їх неможливістю взяти участь у процедурі закупівлі та мають бути видалені Замовником.
Вказана правова позиція Скаржника кореспондується із висновками АМКУ, викладеними у рішенні Комісії АМКУ № 1111-р/пк-пз від 24.01.2025р. за результатами розгляду скарги ПрАТ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «УЛЬТРА АЛЬЯНС» по аналогічній оскаржуваній вимозі. Зазначеним рішенням Комісія АМКУ встановила, що дана вимога є дискримінаційною та такою, що порушує вимоги статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінація учасників та рівне ставлення до них, передбачені статтею 5 Закону та зобов’язала замовника усунути порушення шляхом внесення змін у Тендерну документацію.
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Порядковий номер пункту скарги: 4
Номер: d240fcc01a8a4d128abb2a5dc54d4df5
Заголовок пункту скарги: Підпунктом 5.4. пункту 5 таблиці Додатку 1 до Тендерної документації Замовником встановлено обов’язок Учасника надати офіційний лист (повідомлення) Національного банку України, що підтверджує присвоєння Страховику ступеню ризику «1» або «2» та рівень суспільної важливості «1» або «2» за результатами оцінювання відповідно до Положення про встановлення критеріїв, за якими визначається профіль риз
Тип пов'язаного елемента: Скарга на закупівлю
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Інші умови тендерної документації
Тип порушення: Інші умови тендерної документації
Опис суті пункту скарги: 4. Щодо ступеню ризику та рівня суспільної важливості учасника (пп. 5.4 п. 5 таблиці Додатку 1 до ТД)
Прийняти участь в закупівлі може виключно Учасник, який має ступінь ризику «1» або «2» та рівень суспільної важливості «1» або «2».
Скаржник має ступінь ризику на рівні «2», а суспільну важливість на рівні «3» не включено, а тому і не може прийняти участь в закупівлі.
На думку Скаржника, зазначена вимога є дискримінаційною та такою, що суперечить Закону України «Про публічні закупівлі», з таких підстав.
Вимога не пов'язана з предметом закупівлі
08.11.2023 р. Постановою Правління НБУ № 143 затверджено Положення про встановлення критеріїв, за якими визначається профіль ризику надавачів фінансових послуг, їх суспільна важливість, на підставі яких визначаються наглядові дії Національного банку України (далі – Положення).
Постанова Правління Національного банку України №143 від 08.11.2023 регулює виключно питання здійснення ризик-орієнтованого нагляду Національним банком за надавачами фінансових послуг.
Вказане Положення визначає критерії, за якими Національний банк визначає профіль ризику надавачів фінансових послуг (крім банків) (далі - профіль ризику), їх суспільну важливість, на підставі яких визначаються наглядові дії Національного банку, з метою визначення інтенсивності наглядових дій пруденційного нагляду (включаючи періодичність проведення планових інспекційних перевірок, окремих заходів під час здійснення безвиїзного пруденційного нагляду) щодо надавачів фінансових послуг, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк, та порядок їх застосування.
Тобто, на підставі даного Положення НБУ визначає інтенсивність (періодичність) здійснення перевірок страхових компаній.
Відповідно до пп. 2 п. 6 Положення, критерії для визначення суспільної важливості страховика / кредитної спілки / фінансової компанії, ломбарду, встановлені у додатках 4-6 до цього Положення.
Згідно таблиці 1 додатку № 4 до Положення, страховикам із суспільною важливістю із рівнем «3» характерні наступні показники:
- Частка чистих страхових премій у загальному обсязі чистих страхових премій або частка резерву премій за лініями бізнесу накопичувального страхування життя у технічних резервах зі страхування життя складає від 0,5% (включно) до 2%;
- Частка страхових премій (валових) страховика, нарахованих за договорами страхування, укладеними зі страхувальниками фізичними особами, у валових страхових преміях складає від 5% (включно) до 25%;
- Загальна вартість активів (згідно з регуляторним балансом) страховика на останню звітну дату періоду оцінювання складає від 50 (включно) до 100 млн грн.;
- Середній обсяг сформованих технічних резервів за період оцінювання на кожну звітну дату складає від 20 до 40 млн грн. включно;
- Розгалуженість мережі страховика (кількість відокремлених підрозділів) на останню звітну дату періоду оцінювання складає від 1 до 3 одиниць включно.
Вищевказані показники критерію суспільної важливості Скаржника характерні страховику, який має значне перевищення нормативно встановлених регулятором (НБУ) активів, технічних резервів, має значний валовий дохід, має переважну частину доходів від юридичних осіб, головний офіс у м. Києві достатню розгалуженість структурних підрозділів в регіонах країни для якісного надання страхових послуг!
Ступінь ризику та рівень суспільної важливості визначаються Національним банком для встановлення профілю ризику фінансової установи та визначення інтенсивності наглядових заходів.
Зазначені показники не характеризують:
- фінансову спроможність страховика виконати договір;
- його платоспроможність;
- достатність страхових резервів;
- якість страхових послуг;
- досвід виконання аналогічних договорів.

Таким чином, встановлена Замовником вимога не має об'єктивного зв'язку із предметом закупівлі та не підтверджує здатність учасника належним чином виконати договір страхування.
Отже, Скаржник є достатньо потужним та успішним страховиком на фінансовому ринку України із переважним орієнтуванням на клієнтський портфель з юридичних осіб, яким являється і Замовник!
Закон України «Про публічні закупівлі» не передбачає такого критерію
Відповідно до статей 5, 16 та 22 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник має право встановлювати лише ті вимоги до учасників, які є об'єктивно необхідними та пов'язані із предметом закупівлі.
Жодною нормою Закону не передбачено можливості вимагати від учасників підтвердження присвоєння Національним банком певного ступеня ризику чи рівня суспільної важливості.
Фактично Замовник встановив додатковий критерій допуску до участі у процедурі закупівлі, який законодавством не передбачений.
Вимога безпідставно обмежує конкуренцію
Відповідно до Закону України «Про страхування» страхову діяльність мають право здійснювати всі страховики, які отримали відповідну ліцензію та виконують вимоги законодавства.
Постанова НБУ №143 не встановлює жодних обмежень щодо здійснення страхової діяльності страховиками, яким присвоєно інший ступінь ризику або інший рівень суспільної важливості.
Отже, страховики, які мають чинну ліцензію, виконують усі нормативи платоспроможності та відповідають вимогам законодавства, але не мають показників «1» або «2», позбавляються можливості взяти участь у закупівлі виключно через критерій, який не пов'язаний із предметом закупівлі.
Таке обмеження є необґрунтованим.
Рівень суспільної важливості не характеризує надійність страховика
Рівень суспільної важливості визначається Національним банком з урахуванням масштабів діяльності страховика, його частки ринку, взаємозв'язків із фінансовою системою та інших системних показників.
Цей показник характеризує значення страховика для фінансового ринку, але жодним чином не свідчить про його здатність належно виконати конкретний договір страхування.
Таким чином, встановлення вимоги щодо рівня суспільної важливості не має правового та економічного зв'язку з предметом закупівлі.
Вимога суперечить принципу пропорційності
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції, недискримінації учасників, рівного ставлення до них та пропорційності.
Замовник не навів жодного обґрунтування, чому лише страховики зі ступенем ризику «1» або «2» можуть належним чином виконати договір страхування, тоді як інші страховики, які мають чинні ліцензії та відповідають усім вимогам законодавства, не можуть бути учасниками закупівлі.
Отже, встановлена вимога є непропорційною поставленій меті.
Практичні наслідки встановленої вимоги
Встановлення вимоги щодо наявності саме ступеня ризику «1» або «2» та рівня суспільної важливості «1» або «2» істотно звужує коло потенційних учасників процедури закупівлі, створює переваги окремим страховим компаніям та порушує принцип добросовісної конкуренції.
Враховуючи вищенаведене, рівень суспільної важливості страховика жодним чином не впливає на якість надання страхових послуг, зокрема і юридичній особі.
Враховуючи наведене, зазначена вище обов’язкова умова Тендерної документації є дискримінаційною та такою, що порушує права і законні інтереси Скаржника й інших потенційних учасників, пов’язаних із участю у процедурі закупівлі, а тому має бути видалена Замовником.
Вказана правова позиція Скаржника кореспондується із висновками АМКУ, викладеними у рішенні Комісії АМКУ № 17985-р/пк-пз від 04.12.2025 р. за результатами розгляду скарги ПрАТ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «УЛЬТРА АЛЬЯНС» по аналогічній оскаржуваній вимозі. Вказаним рішенням Комісія АМКУ встановила, що дана вимога є дискримінаційною та такою, що порушує вимоги статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінація учасників та рівне ставлення до них, передбачені статтею 5 Закону та зобов’язала замовника усунути порушення шляхом внесення змін у Тендерну документацію.
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Запити Органу оскарження