• Відкриті торги з особливостями
  • Однолотова
  • КЕП

Послуги з технічного обслуговування систем вентиляції та кондиціювання повітря

Торги відмінено

975 990.00 UAH з ПДВ
Період оскарження: 29.06.2026 14:13 - 29.07.2026 00:00
Скарга
Виконана замовником
КЕП

Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації

Номер: 7af700572bca4535a29ee9441d20e57c
Ідентифікатор запиту: UA-2026-06-29-006568-a.a1
Назва: Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
Скарга:
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «НАЦІОНАЛЬНА СУСПІЛЬНА ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ УКРАЇНИ» оголосило процедуру закупівлі (відкриті торги з особливостями) за предметом: ДК 021:2015 50730000-1 Послуги з ремонту і технічного обслуговування охолоджувальних установок, ідентифікатор процедури закупівлі: UA-2026-06-29-006568-a. ПП «СПЕЦСЕРВІС» має намір прийняти участь у даній процедурі закупівлі. Відповідно до абзацу 1 пункту 59 Особливостей скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, установленого до внесення змін до тендерної документації. Скаржник вбачає у діях Замовника порушення норм Закону в частині відкритості та прозорості, в тому числі встановлення дискримінаційних вимог до потенційних учасників процедури закупівлі з огляду на наступне. Фактичні обставини Згідно з пунктом 3 Особливостей, Замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом. Відповідно до частини 4 статті 5 Закону, Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників. Разом з тим, тендерна документація, затверджена Протоколом рішення уповноваженої особи № 1 від 07.04.2026 року, містить умови, що є дискримінаційними щодо учасників та обмежують участь в процедурі закупівлі. Звертаю увагу Комісії, скарга на умови тендерної документації подана у відповідний строк, встановлений пунктом 59 Особливостей, підстави для залишення скарги без розгляду згідно з пунктом 63 Особливостей – відсутні. Вважаємо, що такими прийнятими рішеннями та діями Замовника були порушені права та законні інтереси суб’єкта оскарження, що призвело до порушення норм законодавства, зокрема вимог ст. 5 Закону: «Закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням». Щодо дискримінаційних вимог тендерної документації Згідно пункту 28 Особливостей, тендерна документація формується Замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих Особливостей. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону, Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку Замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону, Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Уважно проаналізувавши Тендерну документацію, Скаржник вважає, що вона містить вимоги та положення, які є дискримінаційними та/або суперечать нормам чинного законодавства у зв’язку з наступним.
Дата розгляду скарги: 13.07.2026 10:00
Місце розгляду скарги: Антимонопольний комітет України
Дата прийняття рішення про прийняття скарги до розгляду: 06.07.2026 15:04
Дата прийняття рішення про вирішення скарги: 16.07.2026 15:13
Дата виконання рішення Замовником: 27.07.2026 15:13
Коментар замовника щодо усунення порушень: 02.07.2026 року "СПЕЦСЕРВІС" (код ЄДРПОУ: 30518990) (далі-скаржник) розмістив в електронній системі закупівель скаргу № UA-2026-06-29-006568-a.a1 (далі – скарга), щодо порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі. Рішенням Комісії від 06.07.2026 № № 8136-р/пк-пз скарга була прийнята до розгляду. За результатами розгляду скарги 16.07.2026 року Комісія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі – Комісія АМКУ) оприлюднила рішення № 8495-р/пк-пз від 13.07.2026 щодо порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі. Відповідно до рішення Комісія АМКУ постановила: Зобов'язати акціонерне товариство "НАЦІОНАЛЬНА СУСПІЛЬНА ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ УКРАЇНИ" (код ЄДРПОУ: 23152907) внести зміни до тендерної документації за процедурою закупівлі - "Послуги з технічного обслуговування систем вентиляції та кондиціювання повітря", оголошення про проведення якої оприлюднене на 10 веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2026-06-29-006568-a, з метою усунення порушень, зазначених у мотивувальній частині цього рішення. На виконання рішення Комісії АМКУ замовник зобов’язаний внести зміни до тендерної документації за процедурою закупівлі - "Послуги з технічного обслуговування систем вентиляції та кондиціювання повітря". Після виконання рішення замовником відкриті торги відновлюються на етапі розгляду тендерних пропозицій на відповідність умовам тендерної документації. Відповідно до частини 22 статті 18 Закону рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов’язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються. Якщо рішення органу оскарження, прийняте за результатами розгляду органу оскарження, не було оскаржене до суду, таке рішення має бути виконано не пізніше 30 днів з дня його прийняття органом оскарження. Відповідно до абзацу 3 пункту 67 Особливостей у разі усунення замовником порушень, зазначених у скарзі, замовник протягом одного робочого дня з моменту усунення порушення повинен повідомити про це органу оскарження та розмістити підтвердження в електронній системі закупівель. З огляду на це, на виконання рішення Комісії АМКУ від 13.07.2026р. № 8495-р/пк-пз, в електронній системі закупівель замовник розміщує підтвердження такого змісту: Внесено зміни до тендерної документації. Затверджено тендерну документацію в новій редакції, продовжено строк подання тендерних пропозицій в електронній системі закупівель згідно з вимогами законодавства. Відповідні зміни, перелік змін та тендерна документація в новій редакції оприлюднені в електронній системі закупівель.
Автор: ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "СПЕЦСЕРВІС", Пашков Владислав Володимирович 0800404911 tender@spec-servis.com.ua https://spec-servis.com.ua/

Пункт скарги

Порядковий номер пункту скарги: 1
Номер: cf50c289f86c49d794c2ad9417036ae9
Заголовок пункту скарги: Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
Тип пов'язаного елемента: Скарга на закупівлю
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Інші умови тендерної документації
Тип порушення: Інші умови тендерної документації
Опис суті пункту скарги: І
Щодо вимоги наявності в учасника сертифікату(ів) дилера (дистриб’ютора) (або іншого документа, в тому числі автори-заційного(их) листа(ів)) від компаній-виробників обладнання (або їх офіційних представ-ництв в Україні надати підтвердження) від TM Tecumseh, TM Lu-Ve, TM Rosenberg, TM Haier, TM Daikin, TM Mycond, TM Mitsubishi Electric, TM Vertiv (Emerson Network Power), DT Group, TM Aerostar

Згідно положень пункту 1 Інформація, що підтверджує відповідність тендерної пропозиції учасника Технічним, якісним, кількісним характеристикам, у тому числі з відповідною технічною специфікацією предмета закупівлі, зазначеною в Додатку 2 до тендерної документації» Замовник встановив вимогу, щодо наявності сертифікату(ів) дилера (дистриб’ютора) (або іншого документа, в тому числі автори-заційного(их) листа(ів)) від компаній-виробників обладнання (або їх офіційних представ-ництв в Україні надати підтвердження) від TM Tecumseh, TM Lu-Ve, TM Rosenberg, TM Haier, TM Daikin, TM Mycond, TM Mitsubishi Electric, TM Vertiv (Emerson Network Power), DT Group, TM Aerostar, що свідчить про статус офіційного дилера (дистриб’ютора) та в якому зазначено, що Учасник має право чи уповноважений на технічне/сервісне обслугову-вання або ремонт відповідного обладнання. В разі надання документа(ів) на іноземній мові – надати переклад українською мовою.

Відповідно до ст. 5 Закону, закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.

Відповідно до пункту 28 Особливостей, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Згідно з ч. 4 статті 22 Закону, тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Отже, Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

В свою чергу, Замовник вимагає від потенційних учасників підтвердити наявність:
 сертифікату(ів) дилера (дистриб’ютора) (або іншого документа, в тому числі автори-заційного(их) листа(ів)) від компаній-виробників обладнання (або їх офіційних представ-ництв в Україні надати підтвердження) від TM Tecumseh, TM Lu-Ve, TM Rosenberg, TM Haier, TM Daikin, TM Mycond, TM Mitsubishi Electric, TM Vertiv (Emerson Network Power), DT Group, TM Aerostar.

Вважаємо цю вимогу Замовника безпідставною, необґрунтованою та дискримінаційною з огляду на наступне.

1)
Виходячи з інформації опублікованої в електронній системі закупівель предметом даної закупівлі є послуги з технічного обслуговування систем вентиляції та кондиціювання повітря.

Пунктом 1 Додатку 2 до Тендерної документації «ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ» встановлено перелік обладнання, що підлягає технічному обслуговуванню.

В ході ознайомлення з вищевказаною таблицею вбачається, що з перелічених у тендерній документації вимозі щодо надання свідоцтв, сертифікатів або інших документів, що видані офіційними представниками на території України в таблиці відсутнє обладнання наступних торгових марок: ТМ Rosenberg та ТМ Aerostar.

В результаті Замовник вимагає від Скаржника та потенційних учасників свідоцтва, сертифікати або інші документи, що видані офіційними представниками на території України на обладнання, якого в нього немає.

2)
Встановлюючи вимогу надання у складі тендерної пропозиціями учасниками свідоцтв, сертифікатів або інших документів, що видані офіційними представниками на території України (дилером, авторизованою компанією) торгових марок TM Tecumseh, TM Lu-Ve, TM Rosenberg, TM Haier, TM Daikin, TM Mycond, TM Mitsubishi Electric, TM Vertiv (Emerson Network Power), DT Group, TM Aerostar Замовник фактично встановлює дискримінацію за торговою маркою, обмежуючи можливість участі потенційних учасників, які мають досвід обслуговування інших торгових марок, зокрема: Daikin, LG, Samsung, тощо.

За таких умов, Скаржник, як потенційний учасник закупівлі, позбавлений можливості брати участь в тендері, незважаючи на те, що має сертифікати, що видані офіційними представниками на території України (дилером, авторизованою компанією) інших торгових марок, а саме: DAIKIN, GREE, MITSUBISHI ELECTRIC, TCL, MIDEA, IDEA, SAMURAI.

На підтвердження наведеної інформації додаємо відповідні підтверджуючі документи (файли: «Сертифікат МЕ_2026.pdf», «сертифікат МИРКОНД.pdf», «Сертифікат Сан-Айс_2026.pdf», «СПЕЦСЕРВІС_2026 Daikin.pdf» - додаються до матеріалів скарги).

3)
Вимагаючи надання у складі тендерної пропозиції учасниками свідоцтв, сертифікатів або інших документів, що видані офіційними представниками на території України (дилером, авторизованою компанією) торгових марок TM Tecumseh, TM Lu-Ve, TM Rosenberg, TM Haier, TM Daikin, TM Mycond, TM Mitsubishi Electric, TM Vertiv (Emerson Network Power), DT Group, TM Aerostar Замовник фактично встановлює дискримінаційні вимоги для нових учасників. Оскільки, отримати авторизацію від 20 (двадцяти) торгових марок одночасно можуть лише компанії, що працюють на ринку доволі значний час.

Таким чином, вимоги Замовника щодо надання свідоцтв, сертифікатів або інших документів, що видані офіційними представниками на території України (дилером, авторизованою компанією) торгових марок TM Tecumseh, TM Lu-Ve, TM Rosenberg, TM Haier, TM Daikin, TM Mycond, TM Mitsubishi Electric, TM Vertiv (Emerson Network Power), DT Group, TM Aerostar:
 є безпідставними та необґрунтованими, оскільки в переважній більшості випадків в нього відсутнє обладнання зазначених торгових марок;
 є дискримінаційним обмежуючи коло учасників виключно офіційними представниками певних визначених торгових марок та обмежують можливість участі для нових учасників.

Для нас, як для потенційного учасника, вищевказана вимога тендерної документації є дискримінаційною, оскільки незважаючи на наявність сертифікатів або інших документів, що видані офіційними представниками на території України, Замовник в чинній редакції тендерної документації обмежив Скаржника в праві брати участь у закупівлі та звузив потенційне коло учасників виключно до тих суб’єктів господарювання, які зможуть підтвердити наявність свідоцтв, сертифікатів або інших документів, що видані офіційними представниками на території України (дилером, авторизованою компанією) торгових марок MDV, AEROSTAR, ACM, RHOSS, RUCK, MITA, SODECA, HITACHI, SYSTEMAIR, GALACTIC, CLINT, REMAK, FRICO, MITSUBISHI HEAVY, CLIVET, BELIMO, GREE, MITSUBISHI ELECTRIC, HAIER, Cooper&Hunter.

Звертаємо увагу Комісії, що Замовник не обґрунтував та не підтвердив необхідність встановлення такого способу підтвердження кваліфікаційного критерію.

ПП «СПЕЦСЕРВІС», як потенційний учасник закупівлі, керуючись чинною редакцією тендерної документації, не зможе взяти участь у процедурі закупівлі, попри те, що має фахівців, які мають право та можливість надати передбачені послуги.

Варто зауважити, що АМКУ вже підтримувало подібну позицію у рішенні від 20.04.2026 № 4658-р/пк-пз.

Відповідно до ст. 5 Закону, закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5)об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.

Відповідно до пункту 28 Особливостей, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Згідно з ч. 4 статті 22 Закону, тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Встановлена вимога є незаконною та такою, що порушує права учасників та наступні принципи закупівель - максимальна економія та ефективність, добросовісна конкуренція серед учасників.

Статтею 5 Закону визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель.

Згідно з частиною четвертою статті 5 Закону Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.

Для Скаржника, як для учасника, дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою, а також такою, що обмежує коло учасників, штучно створюючи нерівні умови для учасників та порушує наші охоронювані законом права та інтереси учасника, який має бажання взяти участь у процедурі закупівлі.
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Порядковий номер пункту скарги: 2
Номер: d1ec4da9b127469c95b428ab68d066e8
Заголовок пункту скарги: Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
Тип пов'язаного елемента: Скарга на закупівлю
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Інші умови тендерної документації
Тип порушення: Інші умови тендерної документації
Опис суті пункту скарги: ІІ
Щодо вимоги наявності в учасника дозволу на експлуатацію посудин що працюють під тиском понад 0,05 МПа: балон з киснем технічним та балон з пропан-бутаном та дозволу на виконання монтажу, демонтажу, налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: - посудин що працюють під тиском понад 0,05 Мпа; - газополум’яні роботи; - газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних зонах

Підпунктами 4.4. та 4.5. пункту 4 «Вимоги до учасника» Додатку 2 до Тендерної документації «ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ» встановлено вимогу щодо наявності дозволу на експлуатацію посудин що працюють під тиском понад 0,05 МПа: балон з киснем технічним та балон з пропан-бутаном та дозволу на виконання монтажу, демонтажу, налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: - посудин що працюють під тиском понад 0,05 Мпа; - газополум’яні роботи; - газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних зонах.

Так, відповідно до встановленої Замовником вимоги взяти участь в закупівлі можуть виключно ті суб'єкти господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі дозволів на експлуатацію посудин що працюють під тиском понад 0,05 МПа: балон з киснем технічним та балон з пропан-бутаном та на виконання монтажу, демонтажу, налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: - посудин що працюють під тиском понад 0,05 Мпа; - газополум’яні роботи; - газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних зонах.

Відповідно до пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77 «Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі – Постанова КМУ від 03.02.2021 № 77) встановлено, декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, видані до набрання чинності цією постановою, є чинними до внесення змін до таких декларацій.

Так, ПП «СПЕЦСЕРВІС» здійснює діяльність з технічного обслуговування систем вентиляції та кондиціювання повітря на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, що зареєстрована у територіальному органі Держпраці 10.10.2022 року за № 32-22-3240 та до якої не вносилися зміни, а отже відповідно до п. 3 постанови КМУ від вона є чннною (додається до скарги).

Встановлення Замовником вимоги надання виключно дозволів штучно звужує коло учасників закупівлі, відповідно є ДИСКРИМІНАЦІЙНОЮ.

Варто звернути увагу на те, що АМКУ вже підтримувало подібну позицію скаржника, зокрема у рішеннях від 25.01.2024 № 1529-р/пк-пз та від 20.04.2026 № 4658-р/пк-пз.

ПП «СПЕЦСЕРВІС», як потенційний учасник закупівлі, керуючись чинною редакцією тендерної документації, не зможе взяти участь у процедурі закупівлі, попри те, що має право здійснювати діяльність передбачену дозволами на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази.

Відповідно до ст. 5 Закону, закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.

Відповідно до пункту 28 Особливостей, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Згідно з ч. 4 статті 22 Закону, тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Встановлена вимога є незаконною та такою, що порушує права учасників та наступні принципи закупівель - максимальна економія та ефективність, добросовісна конкуренція серед учасників.

Статтею 5 Закону визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель.

Згідно з частиною четвертою статті 5 Закону Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.

Для Скаржника, як для учасника, дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою, а також такою, що обмежує коло учасників, штучно створюючи нерівні умови для учасників та порушує наші охоронювані законом права та інтереси учасника, який має бажання взяти участь у процедурі закупівлі.
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Порядковий номер пункту скарги: 3
Номер: c2ed680ea57748f68553584c4597682d
Заголовок пункту скарги: Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
Тип пов'язаного елемента: Скарга на закупівлю
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Інші умови тендерної документації
Тип порушення: Інші умови тендерної документації
Опис суті пункту скарги: ІІІ

Щодо вимоги до досвіду надання послуг з технічного обслуговування/або ремонту систем/або обладнання вентиляції та кондиціювання повітря та кондиціонерів виробника TM Vertiv

Пунктом 5 «5. Інформація, що підтверджує відповідність учасника встановленим кваліфікаційним критеріям» Додатку 2 до Тендерної документації «ПЕРЕЛІК ІНФОРМАЦІЇ, ЩО ВІДНОСИТЬСЯ ДО СКЛАДУ ТЕНДЕРНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ ТА ПІДЛЯГАЄ ЗАВАНТАЖЕННЮ В ЕСЗ У ВИГЛЯДІ ФАЙЛІВ» встановлено наступну вимогу:
«…Довідка/інформація у довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного за предметом закупівлі договору за період 2020 – 2026 рр., в якій зазначити предмет договору, вартість договору, замовника, його адресу, робочий телефон, ПІБ керівника/особи, уповноваженої на підписання договору(ів). Аналогічним вважається договір з обов’язковим підтвердженням досвіду надання послуг з технічного обслуговування/або ремонту систем/або обладнання вентиляції та кондиціювання повітря та кондиціонерів виробника TM Vertiv.…».

Скаржник вважає дану вимогу незаконною, дискримінаційною та такою, що підлягає виключенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону, Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Варто зауважити, що ПП «СПЕЦСЕРВІС» має багаторічний досвід з технічного обслуговування та ремонту систем вентиляції та кондиціювання (у тому числі прецизійних систем) інших провідних світових виробників, зокрема DAIKIN.

На підтвердження вищевикладеному надаємо наступні електронні докази: АКТ здачі-приймання робіт №202 від 04.10.23.pdf, АКТ здачі-приймання робіт №67 від 28.06.23.pdf, UA-2023-03-28-008404-a-contract-ongoing.pdf, Лист відгук.pdf, ДУ 1.pdf, АКТ здачі-приймання робіт №313 від 19.12.23.pdf, Договір №04_23-13 1.pdf.

Принцип роботи, технічна будова, а також регламентні роботи з технічного обслуговування систем вентиляції та кондиціювання повітря (очищення фільтрів, дозаправлення фреоном, перевірка роботи компресорів, автоматики, дренажної системи тощо) є ідентичними та не залежать виключно від того, чий логотип нанесено на обладнання. Виробник TM Vertiv використовує ті ж самі фізичні принципи холодопостачання та стандартні вузли, що й інші виробники.

Звузивши поняття «аналогічного договору» до досвіду роботи виключно з технікою TM Vertiv, Замовник штучно обмежив коло потенційних учасників закупівлі. Взяти участь у процедурі зможуть лише ті суб'єкти господарювання, які раніше обслуговували обладнання саме цієї торгової марки, що є прямим порушенням принципу недискримінації.

ПП «СПЕЦСЕРВІС», як потенційний учасник закупівлі, керуючись чинною редакцією тендерної документації, не зможе взяти участь у процедурі закупівлі, попри те, що має багаторічний досвід виконання робіт з обслуговування та ремонту систем

Відповідно до ст. 5 Закону, закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.

Відповідно до пункту 28 Особливостей, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Згідно з ч. 4 статті 22 Закону, тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Встановлена вимога є незаконною та такою, що порушує права учасників та наступні принципи закупівель - максимальна економія та ефективність, добросовісна конкуренція серед учасників.

Статтею 5 Закону визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель.

Згідно з частиною четвертою статті 5 Закону Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.

Для Скаржника, як для учасника, дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою, а також такою, що обмежує коло учасників, штучно створюючи нерівні умови для учасників та порушує наші охоронювані законом права та інтереси учасника, який має бажання взяти участь у процедурі закупівлі.

Підсумовуючи вищенаведене, вважаємо, що дії Замовника в частині встановлення у тендерній документації наведених вище вимог порушують вимоги частини четвертої статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси учасника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені статтею 5 Закону.
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Запити Органу оскарження