-
Відкриті торги з особливостями
-
Однолотова
-
КЕП
Паливно-мастильні матеріали (дизельне паливо підвищеної якості у талонах)
Тендер Prozorro UA-2025-04-23-010221-a
Торги відмінено
2 431 084.80
UAH з ПДВ
мін. крок: 0.5% або 12 155.42 UAH
мін. крок: 0.5% або 12 155.42 UAH
Період уточнення:
23.04.2025 15:51 - 30.04.2025 00:00
Відповідь надана
Дискримінаційна вимога щодо видання сертифікатів ISO акредитованими органами виданих на ім‘я учасника закупівлі у відповідності до міжнародних норм та вимог Національної агенції з акредитації України
Номер:
4633dc4738a64183a2e6f030083f1c73
Дата опублікування:
25.04.2025 11:32
Опис:
Шановний Замовник, прошу внести зміни в тендерну документацію з метою усунення дискримінаційних вимог.
Замовник в Розділ 4 до додатку 1 тендерної документації Технічної специфікації, наведеного у Тендерної документації вимагає надання учасниками перелік сертифікатів ISO виданий акредитованим Національним агентством з акредитації України.
Учасник як потенційний учасник не погоджується з даними вимогами та зазначає, що встановлюючи дані вимоги Замовник порушує підпункт 1, 3, пункту 1 та пункт 4 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі». Вищевказані порушення стосуються вимоги надання сертифікатів ISO виданими акредитованим органами сертифікації. Варто зазначити, що в Україні діє система оцінки відповідності (сертифікації) регулюється Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" (далі – Закон № 124-VIII) (додаток до скарги, файл - Про технічні регламенти від 15.01.2015 № 124-VIII.pdf), відповідно до якого оцінка відповідності (сертифікація) поділяється на обов’язкову (передбачена технічними регламентами) та добровільну (яка не вимагається технічними регламентами). Відповідно до Закону № 124-VIII: - документ про відповідність це - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об’єкта оцінки відповідності; - орган з оцінки відповідності - орган (підприємство, установа, організація чи їх структурний підрозділ), що здійснює діяльність з оцінки відповідності, включаючи калібрування, випробування, сертифікацію та інспектування; - сертифікація - підтвердження відповідності третьою стороною, яке стосується продукції, процесів, послуг, систем або персоналу.
Чинними на сьогодні в Законами України не передбачена обов’язкова сертифікація вимогам міжнародного стандарту ISO які вимагаються замовником у даній закупівлі.
Статтею 24 Закону № 124-VIII встановлено, що добровільна оцінка відповідності здійснюється на добровільних засадах, в будь-яких формах, включаючи випробування, декларування відповідності, сертифікацію та інспектування, та на відповідність будь-яким заявленим вимогам на умовах, визначених договором між заявником і таким органом з оцінки відповідності. Законом № 124-VIII передбачено, що для виконання завдань з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів (обов’язкова оцінка відповідності) у випадка, визначених у відповідних технічних регламентах чи передбачених ними процедур оцінки відповідності, повинні або можуть бут залучені, зокрема призначені органи з оцінки відповідності, які повинні бути акредитовані національним органом України з акредитації. Ураховуючи зазначене, якщо технічними регламентами передбачено оцінку відповідності систем менеджменту (систем управлінь якістю), то така оцінка відповідності здійснюється призначеними органами з оцінки відповідності, які повинні бути акредитовані.
Також Законом № 124-VIII передбачається можливість здійснення добровільної оцінки відповідності, яка здійснюється на добровільних засадах, в будь-яких формах, включаючи випробування, декларування відповідності, сертифікацію та інспектування, та на відповідність будь-яким заявленим вимогам. ПРИ ЦЬОМУ, ЗАКОНОМ № 124-VIII НЕ ВСТАНОВЛЕНО ВИМОГИ ЩОДО ОБОВ’ЯЗКОВОЇ АКРЕДИТАЦІЇ В ОРГАНУ З ОЦІНКИ ВІДПОВІДНОСТІ, ЯКИЙ ПРОВОДИТЬ ДОБРОВІЛЬНУ ОЦІНКУ ВІДПОВІДНОСТІ.
Таким чином, ОРГАНИ З ОЦІНКИ ВІДПОВІДНОСТІ, У ТОМУ ЧИСЛІ ЯКІ НЕ АКРЕДИТОВАНІ, МАЮТЬ ПРАВО ПРОВОДИТИ ДОБРОВІЛЬНУ ОЦІНКУ ВІДПОВІДНОСТІ СИСТЕМИ МЕНЕДЖМЕНТУ (СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ) НА ВІДПОВІДНІСТЬ БУДЬ-ЯКИМ ВИМОГАМ, ЗАЗНАЧЕНИМ У ДОГОВОРІ МІЖ НИМИ ТА ЗАЯВНИКОМ ТАКИХ РОБІТ.
Зазначаємо, що сертифікати ISO які вимагаються Замовником є добровільними для будь якого суб’єкта господарювання в Україні. Жоден нормативний акт не визначає їх обов’язковими для здійснення господарської діяльності, в тому числі для реалізації пального. Також вище вказаним Законом № 124-VIII та іншими Законами України не передбачено видачу вказаних Замовником сертифікатів ISO виключно державним органом сертифікації. Тобто Законодавство України передбачає видачу вище вказаних сертифікатів ISO органами сертифікації будь якої фоми власності.
Відповідь:
Шановний учасник, дякуємо за ваші запити щодо вимог, зазначених у тендерній документації. Надаємо роз’яснення щодо обґрунтування вибору сертифікатів ISO, виданих виключно акредитованими Національним агентством з акредитації України (НАУ).
Замовник акцентує на вимозі надання сертифікатів ISO, виданих НАУ, з метою забезпечення високих стандартів якості та безпеки у рамках виконання договорів.
Відповідно до чинного законодавства України, акредитація органів, які проводять сертифікацію, є важливою передумовою для здійснення контролю над виконанням стандартів. Це дозволяє уникнути ризиків, пов’язаних з недобросовісною сертифікацією, що може негативно вплинути на якість постачання. Сертифікати, видані акредитованими органами, підтверджують, що підприємства проходять стандартизовані процедури оцінки відповідності, які відповідають міжнародним стандартам, надають необхідну юридичну силу та максимальну прозорість у випадку виникнення суперечок чи перевірок. Це дозволяє забезпечити захист інтересів замовника та учасників договірних відносин. Включення сертифікатів, виданих НАУ, підтримує розвиток національної системи акредитації в Україні. Це сприяє підвищенню довіри до вітчизняних стандартів та організацій, що беруть участь у сертифікації.
З урахуванням наведеного, дані вимоги не є дискримінаційними, але для ще більш розширення кола учасників до тендерної документації будуть внесені зміни.
Дата відповіді:
28.04.2025 13:11
Відповідь надана
Дискримінаційна вимога щодо наявності сертифікату на відповідність ДСТУ 28001:2009 (ISO 28001:2007, IDT) «Система управління безпекою ланцюга постачання»
Номер:
f1ac7f33d5e64298af4a68632e52e287
Дата опублікування:
25.04.2025 11:28
Опис:
Шановний Замовник, прошу внести зміни в тендерну документацію з метою усунення дискримінаційних вимог.
Вимога щодо надання у складі Пропозиції документів, що підтверджують впровадження впроваджену систему управління безпекою ланцюга постачання, яка відповідає вимогам ДСТУ ISO 28001:2009 «Системи управління безпекою ланцюга постачання. Найкраща практика запровадження безпеки ланцюга постачання, оцінка та плани. Вимоги та настанови». – є дискримінаційною та такою, що обмежує Учасника в праві на участь, оскільки вимога не стосується оголошеної замовником закупівлі та оскільки Учасник не впроваджував на підприємстві відповідний стандарт.
Стандарт системи менеджменту безпеки ланцюжка поставок ISO 28001 - це стандарт системи менеджменту, розроблений Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO) та опублікований у 2007 році. Цей міжнародний стандарт визначає вимоги до системи управління безпекою ланцюга поставок та надає модель для компаній, які бажають впровадити цю систему.
Стандарт ISO 28001 забезпечує керівництво для компаній у міжнародних ланцюжках поставок для таких вимог:
Розробка та впровадження процесів безпеки ланцюжка поставок
Встановити та задокументувати мінімальний рівень безпеки у ланцюжку поставок.
Допомогти виконати вимоги застосовних правових норм, відповідно до критеріїв, встановлених міжнародними урядовими агентствами, та відповідно до національних програм безпеки ланцюжка поставок
Крім того, ISO 28001 визначає конкретні вимоги до документації, щоб можна було проводити перевірку. Наприклад, відповідно до цього стандарту компанії визначають галузі, в яких вони забезпечують безпеку в рамках міжнародного ланцюжка поставок, проводять оцінки безпеки та вживають адекватних заходів у цій частині ланцюжка поставок, розробляють та впроваджують плани забезпечення безпеки ланцюжка поставок та навчають своїх співробітників питанням, пов'язаним з безпекою.
Уразливості міжнародних ланцюжків постачання становлять серйозну загрозу для міжнародної торгівлі. Проте торгівля є виразом економічного зростання країн. Міжнародні ланцюжки постачання дуже динамічні. У цій мережі багато підприємств. Стандарт ISO 28001 намагається вирішити цю складність. При розробці цього стандарту вважається, що компанії в ланцюжку постачання можуть виконувати свої вимоги відповідно до бізнес-моделей, які вони ведуть, та їх роллю в міжнародному ланцюжку постачання.
Стандарт ISO 28001 Системи управління безпекою поставок дозволяє компаніям визначати та документувати розумні рівні безпеки у міжнародних ланцюжках поставок та компонентах. Таким чином, компанії можуть приймати більш точні, що ґрунтуються на ризику рішення про безпеку в міжнародних ланцюжках поставок.
Даний стандарт ISO не є обов’язковим згідно законодавства України, він впроваджує певну систему менеджменту безпосередньо в компанії якій він надається, тим паче цей сертифікат є дороговартісним та не являється фактом контролю процесу будь якого виду постачання.
Тому не зрозуміло як саме Замовник буде: «відстежувати ефективність та безпечність ланцюгу постачання» якщо це - менеджмент, тобто процес який певним чином організований. Тим паче це міжнародний стандарт, який визначає вимоги до системи управління безпекою ланцюга поставок та надає модель для компаній, які бажають впровадити цю систему.
Стандарт зорієнтований на міжнародних ланцюжках поставок та компонентах, у даному випадку якщо будь який учасник запропонує товар вітчизняного виробнику який не буде задіяний у ланцюгу міжнародних поставок то навіщо учасник має взагалі отримувати такий сертифікат ISO 28001:2009.
Варто зазначити, що Учасник є резидентом України та місцезнаходження Учасника зареєстровано на території України. Так само і Замовник знаходиться і здійснює свою діяльність на території України. Поставки товару здійснюються на партнерських АЗС, тобто по території України. Таким чином, в контексті даної закупівлі товару ні про які міжнародні ланцюги постачання не може йти мова, а отже вимога щодо впровадження у учасників системи міжнародних ланцюгів постачання – є надмірною та такою, що носить обмежувальний характер.
Наявність або відсутність сертифікату що підтверджує відповідність системи управління безпекою ланцюга постачання виконавця вимогам стандарту ДСТУ ISO 28001:2009 жодним чином не покращує або характеризує або відповідає за якість предмету закупівлі, жодним чином не свідчить про добросовісність або відповідність учасника закупівлі.
Вимога щодо надання сертифікату що підтверджує відповідність системи управління безпекою ланцюга постачання виконавця вимогам стандарту ДСТУ ISO 28001:2009 є дискримінаційною та унеможливлює участь у даній закупівлі як Учасника так і інших учасників ринку, дана вимога є надлишковою та позбавляє дану закупівлю здорової конкуренції.
Дії Замовника в частині встановлення у Документації наведених вище вимог порушують вимоги частини четвертої статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Учасника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною першою статті 5 Закону.
Учасник вважає, що наведені вимоги замовника не сприяють добросовісній конкуренції серед учасників, дискримінують учасників, зокрема Учасника, та ставлять їх у нерівне становище тощо. Згідно з пунктом 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей, а частиною 4 статті 22 Закону передбачено «тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників». Враховуючи наведене, Учасник вважає, що умови тендерної документації мають бути змінені з метою усунення названих дискримінаційних вимог та узгодження вимог замовника з приписами Особливостей та Закону.
Відповідь:
Шановний учасник, ISO 28001:2009 (ISO 28001:2007, IDT) — це стандарт, що стосується управління безпекою в ланцюгах постачання. Він фокусується на системах управління для підвищення безпеки, зниження ризиків і забезпечення безпечних умов у процесах постачання. Цей стандарт застосовують не лише до міжнародних, а й до національних поставок. Впровадження та сертифікація системи менеджменту безпеки ланцюгів постачання підтверджує досягнутий рівень безпеки.
Стандарт ISO 28001:2009 забезпечує рівні умови для всіх учасників, адже підприємства, які його впроваджують, демонструють свою готовність дотримуватися високих стандартів безпеки та управління, полегшуючи вибір на користь спроможніших та надійніших партнерів.
Крім того, ви не надали документального підтвердження про неможливість запровадження безпеки ланцюга постачання, що стосується вимог та настанов ISO 28001:2007 на вашому підприємстві. Дивно, що ваша компанія вважає сертифікат дороговартісним, адже це є звичайною практикою для підприємств, які прагнуть забезпечити ефективність і безпеку своїх ланцюгів постачання.
Вимоги тендерної документації передбачають, в першу чергу, захист інтересів Замовника від недобросовісних учасників, які не будуть спроможніми сумлінно виконувати договірні зобов’язання, мають відповідні ресурси та досвід для виконання договору в установлені терміни, а також здатні забезпечити підтримку високих стандартів якості та безпеки постачання.
Адже наша установа закуповує дизельне паливо підвищенної якості через торги, і ми ні в якому разі не можемо допустити закуповувати товар у організацій (підприємств) які не будуть надійними постачальниками, та можуть негативно вплинути на якість наданих послуг. Безпечне постачання пального є критично важливим як для ефективності операцій, так і для забезпечення стабільності нашої соціальної роботи. Ми прагнемо працювати з тими партнерами, які здатні гарантувати високі стандарти безпеки та якості.
Замовник вважає, що створив конкурентне середовище і жодним чином не ущемив інтереси учасників, але з метою ще більшого розширення кола учасників до тендерної документації будуть внесені зміни.
Дата відповіді:
28.04.2025 13:09