• Закупівля без використання електронної системи
  • КЕП
  • Без аукціону

«код ДК 021:2015 – 45453000-7 – Капітальний ремонт і реставрація Капітальний ремонт існуючого приміщення Хмельницького НВК №4 в м. Хмельницькому по вул. Перемоги, 9 під спортивну залу для початкових класів та шкільний буфет» (ДОДАТКОВІ РОБОТИ)

Завершена

1 656 285.38 UAH з ПДВ
Номер: 32f4bcc504624cf6b8b6fef3f009c263
Ідентифікатор моніторингу: UA-M-2024-02-21-000021
Дата прийняття рішення про проведення моніторингу: 21.02.2024 00:00
Автор: Західний офіс Держаудитслужби, UA-EDR 40479801
Період моніторингу: 21.02.2024 14:34 - 14.03.2024 00:00
Статус: Порушення виявлені
Опис: ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ ЗАХІДНИЙ ОФІС ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ НАКАЗ 21.02.2024 № 36 Львів Про початок моніторингу процедур закупівель/закупівель Відповідно до статті 2 та статті 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», з врахуванням пункту 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178, та згідно з пунктом 9 Положення про Західний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, а також доручення Державної аудиторської служби України від 09.01.2024 №003100-18/303-2024. НАКАЗУЮ: 1. Розпочати моніторинг процедур закупівель/закупівель відповідно до переліку, що додається. 2. Відділу контролю у сфері закупівель забезпечити проведення моніторингу процедур закупівель/закупівель, зазначених у пункті 1 цього наказу. 3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника начальника Західного офісу Держаудитслужби Володимира ВОЇНСЬКОГО. Начальник Роман КРОЛЯК Додаток до наказу Західного офісу Держаудитслужби від 21.02.2024 № 36. Витяг з переліку процедур закупівель/закупівель № з/п Оголошення про проведення процедури закупівлі/закупівлі та/або повідомлення про намір укласти договір на веб-порталі Уповноваженого органу, опис підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі/закупівлі, унікальний номер дата оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу: 8. UA-2023-12-20-023154-a, 20.12.2023. Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель. Начальник відділу контролю у сфері закупівель Надія ЯРЕМА
Адреса: Ukraine, Львів
Контактна особа: Західний офіс Держаудитслужби ( обл.), +38 (0 32) 297-02-35, irenya08@gmail.com
Етапи закупівельного процесу:
  • Планування закупівлі та оприлюднення інформації про її проведення
  • Розкриття тендерних пропозицій, їх розгляд та оцінка
  • Укладання та виконання договору про закупівлю (прийняття рішення про відміну торгів)
Підстави для прийняття рішення про початок моніторингу:
  • Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель
Детальніше

Висновок про результати моніторингу

Статус порушень: Виявлені
Тип порушень:
  • Неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі
  • Порушення законодавства в частині складання форм документів у сфері публічних закупівель
  • Інші порушення законодавства у сфері закупівель
Висновок про наявність або відсутність порушень законодавства: За результатами аналізу питання розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення вимог пункту 3 та пункту 13 Особливостей №1178. За результатами аналізу питання правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до законодавства про публічні закупівлі встановлено порушення пункту 7 частини третьої статті 3 Закону. Крім того, укладений договір про закупівлю не відповідає вимогам пункту 17 Постанови КМУ №668 та, відповідно, не відповідає нормам пунктів 3 та 17 Особливостей №1178, а також частини першої статті 41 Закону. За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, наявності підстав та обгрунтування для проведення закупівлі та укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів – порушень не встановлено
Зобов’язанння щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель: З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтею 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Західний офіс Держаудитслужби зобов’язує здійснити заходи (зокрема, проведення роз’яснювальної роботи, економічних навчань тощо) щодо недопущення у подальшому порушень вимог пунктів пунктів 3 та 13 Особливостей №1178 – при розміщенні та оприлюдненні інформації про закупівлі, пункту 7 частини третьої статті 3 Закону при заповненні документів, що оприлюднюються відповідно до законодавства про публічні закупівлі, вимогам пункту 17 Постанови КМУ №668 та, відповідно, нормам пунктів 3 та 17 Особливостей №1178, а також частини першої статті 41 Закону при укладенні договору. Протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Інформація про результати моніторингу закупівлі у розрізі стадій проведення процедури закупівлі: Дата закінчення моніторингу: 13 березня 2024 року. Предметом аналізу закупівлі були питання: визначення предмета закупівлі; наявність підстав для проведення закупівлі та укладення договору без застосування процедур закупівель, визначених Законом України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 (далі – Особливості №1178); відображення закупівлі у річному плані; розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю; правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до законодавства про публічні закупівлі; укладення договору. Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Комунального закладу середньої освіти Ліцей №4 Імені Павла Жука Хмельницької міської ради (далі – Замовник) на 2023 рік (UA-P-2023-12-20-010596-b); опубліковану в електронній системі закупівель інформацію про предмет та умови закупівлі; звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель; договір від 18.12.2023 №83-К (далі – Договір №83-К); опубліковані Замовником під час моніторингу пояснення та документи на запит органу державного фінансового контролю; наявну в електронній системі закупівель інформацію щодо закупівлі Замовника UA-2021-10-23-006806-b. Відповідно до норм частини 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. Відповідно до пункту 3 Особливостей №1178 замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом. Моніторингом встановлено, що Замовником закупівля робіт за ID: UA-2023-12-20-023154-a (Код ДК 021:2015 – 45453000-7 – Капітальний ремонт і реставрація Капітальний ремонт існуючого приміщення Хмельницького НВК №4 в м. Хмельницькому по вул. Перемоги, 9 під спортивну залу для початкових класів та шкільний буфет) на суму 1 656 285,38 грн проведена без застосування відкритих торгів з публікацією звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, та з укладенням договором про закупівлю від 18.12.2023 №83-К. Згідно з пунктом 10 Особливостей №1178 Замовники, здійснюють закупівлі робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями з урахуванням положень, визначених особливостями Одночасно, у пункті 13 Особливостей №1178 визначено виключний перелік підстав, за яких придбання замовниками робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. грн, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів. Зокрема, підпунктом 8 пункту 13 Особливостей №1178 визначено підставу - у замовника після укладення договору про закупівлю виникла необхідність у закупівлі додаткових робіт чи послуг, пов’язаних з предметом закупівлі основного договору, в того самого виконавця робіт/надавача послуг. Можливість і умови виконання таких додаткових робіт чи надання послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, укладеному за результатами проведення закупівлі. Закупівля додаткових робіт чи послуг у того самого виконавця робіт/надавача послуг здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення закупівлі. Пунктом 13 Особливостей №1178 також визначено, що у разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту. Обґрунтування у вигляді розпорядчого рішення замовника або іншого документа готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника. У наданому під час моніторингу на запит Західного офісу Держаудитслужби щодо обгрунтування проведення закупівлі без використання електронної системи закупівель Замовником у поясненні, зокрема вказано, що згідно з пунктом 5 частини 7 статті 3 Закону придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 цієї статті, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого цим Законом, у разі якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Також, Замовником у наданому поясненні зазначено, що відповідно до Особливостей №1178 закупівлі товарів, робіт і послуг, що розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою, закупівля UA-2023-12-20-023154-a не є новим предметом закупівлі, а додатковими роботами, які не можливо було передбачити під час оголошення закупівлі у 2021 році (UA-2021-10-23-006806-b), тому під час публікації договору Замовник зобов’язаний був керуватися саме Законом, а не Особливостями №1178, оскільки процедура закупівлі проведена згідно із Законом у 2021 році до набрання чинності Особливостей №1178, прямий договір на додаткові роботи не є процедурою закупівлі в розумінні Закону, а є лише частиною робіт згідно ПКД закупівлю яких було оголошено та проведено у 2021 році. Однак, з врахуванням норм частини 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються саме постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, якою затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. У пункті 3 Особливостей №1178 визначено, що замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей. Відповідно до визначень у статті 1 Закону публічна закупівля – придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом, а предмет закупівлі – товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Таким чином, закупівля за предметом «код ДК 021:2015 – 45453000-7 – Капітальний ремонт і реставрація Капітальний ремонт існуючого приміщення Хмельницького НВК №4 в м. Хмельницькому по вул. Перемоги, 9 під спортивну залу для початкових класів та шкільний буфет» (UA-2021-10-23-006806-b) та закупівля за предметом «Код ДК 021:2015 – 45453000-7 – Капітальний ремонт і реставрація Капітальний ремонт існуючого приміщення Хмельницького НВК №4 в м. Хмельницькому по вул. Перемоги, 9 під спортивну залу для початкових класів та шкільний буфет» (ДОДАТКОВІ РОБОТИ)» (UA-2023-12-20-023154-a) є різними закупівлями, здійсненими в межах потреб різних періодів та річних планів. Процедура закупівлі за предметом «код ДК 021:2015 – 45453000-7 – Капітальний ремонт і реставрація Капітальний ремонт існуючого приміщення Хмельницького НВК №4 в м. Хмельницькому по вул. Перемоги, 9 під спортивну залу для початкових класів та шкільний буфет» (UA-2021-10-23-006806-b) завершена шляхом укладення договору (основний договір), який виконано 28.12.2023 (про що свідчить додаткова угода №4 до договору та звіт про виконання договору). Предмет закукупівлі «Код ДК 021:2015 – 45453000-7 – Капітальний ремонт і реставрація Капітальний ремонт існуючого приміщення Хмельницького НВК №4 в м. Хмельницькому по вул. Перемоги, 9 під спортивну залу для початкових класів та шкільний буфет» (ДОДАТКОВІ РОБОТИ)» (UA-2023-12-20-023154-a) є новим предметом закупівлі, закупівля зазначених рбіт не проводилась в межах процедури закупівлі UA-2021-10-23-006806-b, а була включена до річного плану закупівель Замовника у 2023 році. Окрім цього слід зазначити, що відповідно до норм пункту 5 частини сьомої статті 3 Закону якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника, придбання замовником таких додаткових аналогічних робіт і послуг без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого цим Законом можлива була лише коли їх вартість дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини першої цієї статті. Порядок проведення спрощених закупівель визначено у статті 14 Закону. Одночасно, у статті 40 Закону передбачено винятки, за яких замовники можуть застосувати переговорну процедуру закупівлі, серед яких якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника Вартість робіт за досліджуваною закупівлею UA-2023-12-20-023154-a становить 1 656 285,38 грн, тобто є більшою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини першої статті 3 Закону (1,5 млн грн для робіт). Більше того, у преамбулі опублікованого договору від 18.12.2023 №83-К за досліджуваною закупівлею зазначено, що сторони його уклали, керуючись зокрема Особливостями №1178, що спростовує викладені Замовником пояснення про здійснення закупівлі відповідно до Закону. Також, Замовником у поясненні зазначено, що без виконання саме цих додаткових робіт не можливо було завершити договір та отримати дозвільні документи на введення в експлуатацією, що стпростовується тим, що за умовами договору на додаткові роботи від 18.12.2023 №83-К строк виконання робіт - до 31.05.2024 тоді, як за основним договором (закупівля UA-2021-10-23-006806-b) роботи виконані 28.12.2023. З врахуванням вищенаведеного, проведена Замовником закупівля відповідає підставі підпункту 8 пункту 13 Особливстей №1178 (у замовника після укладення договору про закупівлю виникла необхідність у закупівлі додаткових робіт чи послуг, пов’язаних з предметом закупівлі основного договору, в того самого виконавця робіт/надавача послуг). Однак, на порушення пунктів 3 та 13 Особливостей №1178 Замовником не оприлюднено обгрунтування підстави для здійснення закупівлі відповідно до цього пункту у вигляді розпорядчого рішення замовника або іншого документа, підготовленого уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погодженого (затвердженого) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника. Як зазначено вище, за нормами пункту 13 Особливостей №1178 у разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього. Проведеним моніторингу також встановлено, що за умовами оприлюдненого від договору від 18.12.2023 №83-К (пункти 3.1 та 16.1) договірна ціна (ціна договору) є твердою та визначається на підставі Додатку №1, що є невід’ємною частиною договору (Договірна ціна). Проте, в оприлюдненому договорі від 18.12.2023 №83-К у Додатку №1 міститься календарний графік фінансування та виконання робіт. Договірна ціна, як невід’ємна частина договору, Замовником не оприлюднена. Отже, Замовником при оприлюдненні договору про закупівлю допущено порушення вимог пункту 13 та, відповідно, пункту 3 Особливостей №1178. За нормами пункту 17 Особливостей №1178 договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п’ятої, сьомої - дев’ятої статті 41 Закону, та цих особливостей. Частиною першою статті 41 Закону визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Відповідно до пункту 17 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668 (які відповідно до Цивільного кодексу України визначають порядок укладення та виконання договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту об’єкта будівництва; далі – Постанова КМУ №668), строки виконання робіт (будівництва об'єкта) встановлюються договором підряду і визначаються датою їх початку та закінчення. Невід'ємною частиною договору підряду є календарний графік виконання робіт, в якому визначаються дати початку та закінчення всіх видів (етапів, комплексів) робіт, передбачених договором підряду. Водночас, моніторингом встановлено, що укладений договір від 18.12.2023 №83-К містить календарний графік фінансування та виконання робіт, у якому зазначено лише інформацію про місяці та суми фінансування та виконання вцілому без зазначення переліку самих видів робіт (етапів, комплексів) з розбивкою на дати їх початку та закінчення (конкретних видів робіт які плануються виконати), чим недотримано вимог пункту 17 Постанови КМУ №668 та, відповідно, порушено вимоги пунктів 3 та 17 Особливостей №1178 та частини першої статті 41 Закону. Відповідно до пункту 7 частини третьої статті 3 Закону звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, повинен містити, зокрема, інформацію про строк виконання робіт. Замовником при здійсненні закупівлі за ID: UA-2023-12-20-023154-a оприлюднено 20.12.2023 договір від 18.12.2023 №83-К та звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Відповідно до умов договору від 18.12.2023 №83-К строк виконання робіт - до 31.05.2024 року (п.5.1 договору). Водночас, у звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, за досліджуваною закупівлею вказано строк виконання робіт – по 01 травня 2024 року, що не відповідає умовам укладеного договору та чим порушено вимоги пункту 7 частини третьої статті 3 Закону.
Період усунення порушень: 14.03.2024 18:10 - 29.03.2024 00:00
Дата публікації висновку: 14.03.2024 18:10

Інформація про притягнення до адміністративної відповідальності

Номер протоколу: 13/0066/2024пр
Дата відкриття провадження: 09.05.2024 00:00
Номер відкриття провадження : №13/0066/2024пн

Запити/Пояснення