• Відкриті торги з особливостями
  • Однолотова
  • КЕП

Пелети

Призупинено

877 500.00 UAH без ПДВ
Період оскарження: 21.08.2026 20:37 - 26.08.2026 00:00
Скарга
Прийнята до розгляду
КЕП

Незаконні вимоги тендерної документації

Номер: 05f35613b72b4f0096a8664e3d67fa03
Ідентифікатор запиту: UA-2026-08-21-012947-a.a1
Назва: Незаконні вимоги тендерної документації
Скарга:
Дата розгляду скарги: 04.09.2026 10:00
Місце розгляду скарги: Антимонопольний комітет України
Дата прийняття рішення про прийняття скарги до розгляду: 27.08.2026 15:40
Автор: Голобородько Любов Вікторівна, Любов Невизначено goloborodkolv89@gmail.com

Пункт скарги

Порядковий номер пункту скарги: 1
Номер: 88aa201e4bbe40e093b7e9b27c35d84a
Заголовок пункту скарги: Зольність
Тип пов'язаного елемента: Скарга на лот
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Технічна специфікація предмета закупівлі
Тип порушення: Технічна специфікація предмета закупівлі
Опис суті пункту скарги: У відповідності до Додатка 2 до тендерної документації встановлено вимогу: «· A = зольність менше або дорівнює 0,5%».
Зазначена вище вимога Замовника є незаконною, необґрунтованою і дискримінаційною, а відтак обмежує коло учасників, які бажають взяти участь у закупівлі, зважаючи на таке:
Відповідно до абзацу другого пункту 29 Особливостей у разі здійснення закупівлі твердого палива замовники не можуть установлювати вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом (за наявності національного стандарту для відповідного предмета закупівлі).
Предметом цієї Процедури закупівлі є тверде паливо за кодом ДК 021:2015: 09110000-3 — паливні гранули (пелети) з деревинної сировини. На брикети і гранули, що їх виготовляють із будь-яких об’єктів, які містять деревину, і використовують для опалення, поширюється ДСТУ 8358:2015.
У відповідності до пункту 6.1 ДСТУ 8358:2015 брикети і гранули мають відповідати вимогам, зазначеним у таблиці 1. Показник «Зольність» (позиція 5 таблиці 1) нормовано за групами якості так: І група — не більше ніж 1,0 %; ІІ група — не більше ніж 4,0 %; ІІІ група — не більше ніж 7,0 %; IV група — не більше ніж 12,0 %.
Значення 0,5 % не відповідає жодній групі якості, встановленій національним стандартом. Установивши це значення, Замовник удвічі звузив норматив, передбачений для найвищої, І групи якості: паливні гранули із зольністю понад 0,5 % і до 1,0 % включно повністю відповідають вимогам І групи якості ДСТУ 8358:2015, проте вимогам тендерної документації не відповідають. Тим самим Замовник обмежив коло потенційних учасників виробниками, продукція яких має зольність у значно вужчих межах, ніж передбачено національним стандартом навіть для найвищої групи якості.
Зольність паливних гранул мого виробництва становить 1,0 %, що відповідає І групі якості за таблицею 1 ДСТУ 8358:2015, однак не відповідає оскаржуваній вимозі Замовника. Зазначене підтверджується технічним паспортом (документом про якість установленої форми згідно з пунктами 13.1, 13.2 ДСТУ 8358:2015) № 127 від 05.07.2026, виданим на паливні гранули мого виробництва (додається). Отже, виконати цю вимогу Документації я не маю можливості та позбавлена права на участь у Процедурі закупівлі.
Встановивши таку вимогу, Замовник порушив пункт 29 Особливостей та п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» — недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Тотожна за конструкцією умова — звуження замовником діапазону, встановленого ДСТУ 8358:2015, — вже була предметом розгляду Органу оскарження. Рішенням Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 02.08.2023 № 11959-р/пк-пз установлено, що положення тендерної документації, якими показники паливних брикетів визначено у вужчих межах, ніж передбачено ДСТУ 8358:2015, не узгоджуються з вимогами ДСТУ та Особливостей, і замовника зобов’язано внести відповідні зміни до тендерної документації (копія рішення додається).
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Порядковий номер пункту скарги: 2
Номер: ea10032530284d349ca2ff76107cab46
Заголовок пункту скарги: Довжина
Тип пов'язаного елемента: Скарга на лот
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Технічна специфікація предмета закупівлі
Тип порушення: Технічна специфікація предмета закупівлі
Опис суті пункту скарги: У відповідності до Додатка 2 до тендерної документації встановлено вимогу: «довжина = від 5 до 40 мм».
Зазначена вище вимога Замовника є незаконною, необґрунтованою і дискримінаційною, а відтак обмежує коло учасників, які бажають взяти участь у закупівлі, зважаючи на таке:
У відповідності до пункту 5.2.1 ДСТУ 8358:2015 розміри гранул паливних деревинних за довжиною становлять від 3 до 49 міліметрів.
Оскаржувана умова звужує встановлений національним стандартом діапазон довжини з обох боків: нижню межу піднято з 3 мм до 5 мм, верхню знижено з 49 мм до 40 мм. Гранули довжиною від 3 мм до 5 мм та понад 40 мм і до 49 мм відповідають національному стандарту, але не відповідають тендерній документації. Відповідно Замовник обмежив коло потенційних учасників виробниками, які виготовляють гранули у вужчому діапазоні, ніж передбачено ДСТУ 8358:2015.
Паливні гранули мого виробництва мають довжину від 3 мм до 49 мм, що відповідає пункту 5.2.1 ДСТУ 8358:2015, однак виходить за межі діапазону, встановленого тендерною документацією, як з нижнього, так і з верхнього боку. Зазначене підтверджується технічним паспортом (документом про якість) № 127 від 05.07.2026 (додається). Отже, виконати цю вимогу Документації я не маю можливості та позбавлена права на участь у Процедурі закупівлі.
Тотожна за конструкцією умова вже була предметом розгляду Органу оскарження. Рішенням Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 02.08.2023 № 11959-р/пк-пз установлено, що звуження замовником розмірів палива порівняно з діапазоном, визначеним ДСТУ 8358:2015, не узгоджується з вимогами ДСТУ та Особливостей, і замовника зобов’язано внести відповідні зміни до тендерної документації (копія рішення додається).
Встановивши таку вимогу, Замовник порушив пункт 29 Особливостей та п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі».
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Порядковий номер пункту скарги: 3
Номер: 411738b727e141aba48c9699a7899910
Заголовок пункту скарги: Протокол випробувань
Тип пов'язаного елемента: Скарга на лот
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Технічна специфікація предмета закупівлі
Тип порушення: Технічна специфікація предмета закупівлі
Опис суті пункту скарги: У відповідності до Додатка 2 до тендерної документації (вимога продубльована у пункті 14 Додатка 6) встановлено вимогу підтвердити відповідність запропонованого товару, зокрема: «- оригіналом протоколу випробувань, виданого незалежною лабораторією на ім’я учасника процедури торгів, що підтверджує технічні характеристики на весь запропонований товар.».
Зазначена вище вимога Замовника є незаконною, необґрунтованою і дискримінаційною, зважаючи на таке:
3.1. Вимога не передбачена національним стандартом. У відповідності до пункту 13.1 ДСТУ 8358:2015 кожну партію брикетів або гранул супроводжують одним документом про якість. Згідно з пунктом 13.2 цього стандарту кожну партію під час відвантаження споживачеві супроводжують документом про якість установленої форми, в якому вказують, зокрема, назву й умовне позначення гранул, їх специфічні показники, вид спожиткового паковання, номінальні габаритні розміри і масу спожиткового паковання, загальну масу партії нетто, номер партії, дату виготовлення, позначення цього стандарту, номер і дату Висновку санітарно-епідеміологічної експертизи, вимоги щодо умов транспортування і зберігання, гарантійний строк зберігання та номер приймальника технічного контролю підприємства-виробника.
Отже, ДСТУ 8358:2015 передбачає єдиний документ, що підтверджує якість гранул, — документ про якість установленої форми, який складається підприємством-виробником. Цей стандарт не передбачає ані протоколу випробувань як документа тендерної пропозиції, ані видачі документа про якість незалежною лабораторією, ані його оформлення на ім’я учасника процедури закупівлі. Наявність у розділі 12 ДСТУ 8358:2015 методів контролювання цього висновку не змінює: зазначений розділ визначає, якими методами визначаються показники якості, але не встановлює для учасника закупівлі обов’язку подавати оформлений на його ім’я протокол незалежної лабораторії.
Тотожні за змістом умови вже визнавалися Органом оскарження такими, що порушують пункт 29 Особливостей. Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 08.02.2023 № 1459-р/пк-пз установлено, зокрема:
— у пункті 2 мотивувальної частини: ДСТУ 8358:2015 не передбачає наявності сертифіката відповідності цьому стандарту, а встановивши таку умову документації, замовник порушив положення пункту 29 Особливостей;
— у підпункті 3.2 пункту 3 мотивувальної частини: умова документації про надання протоколу випробувань, виданого атестованим органом з оцінки відповідності, не узгоджується з вимогами законодавства, а замовник порушив положення пункту 29 Особливостей.
При цьому заперечення замовника у зазначеній справі, побудовані саме на посиланні на розділ 12 «Методи контролювання» ДСТУ 8358:2015, Колегією до уваги взято не було, і замовника зобов’язано внести відповідні зміни до тендерної документації (копія рішення додається).
3.2. Вимогу неможливо виконати за змістом. Протокол випробувань об’єктивно не може підтвердити технічні характеристики на весь запропонований товар у тому обсязі, в якому вони визначені Додатком 2. Серед характеристик Додатка 2 є такі, що не є показниками, які визначаються методами лабораторних випробувань, зокрема: «Форма – циліндр», «Фасовка = не більше 40 кг», «Фасовані не більше ніж по 40кг». Випробувальна лабораторія не видає протокол випробувань щодо форми виробу або маси спожиткового паковання.
3.3. Вимогу неможливо виконати за формою. Вимога подати оригінал протоколу суперечить пункту 1.4 розділу ІІІ тендерної документації, за яким усі визначені тендерною документацією документи тендерної пропозиції завантажуються в електронну систему закупівель у вигляді скан-копій, придатних для машинозчитування, у форматі pdf. Оригінал документа на паперовому носії неможливо подати в електронній системі закупівель. У будь-якому разі наведені положення тендерної документації є взаємно суперечливими та не дають учаснику можливості достеменно встановити, в якій саме формі належить подати цей документ.
3.4. Критерій «незалежна лабораторія» не визначений. Тендерна документація не встановлює, за якими ознаками лабораторія вважається незалежною, від кого саме вона має бути незалежною, та чи вимагається її акредитація. Така невизначеність допускає різне тлумачення однієї й тієї самої умови і створює можливість застосування Замовником різних підходів до учасників на стадії розгляду тендерних пропозицій.
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Порядковий номер пункту скарги: 4
Номер: 6447586cfb9d4414a3c8e7f737b46e8e
Заголовок пункту скарги: Проведення експертизи
Тип пов'язаного елемента: Скарга на лот
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Технічна специфікація предмета закупівлі
Тип порушення: Технічна специфікація предмета закупівлі
Опис суті пункту скарги: У відповідності до Додатка 2 до тендерної документації встановлено умову: «- проведення експертиз, фасування в мішки, транспортні видатки, зважування здійснюється за рахунок постачальника, тому «Ціна» повинна включати всі накладні видатки і транспортування;».
Зазначена вище умова Замовника є дискримінаційною, зважаючи на таке:
Тендерна документація не містить переліку лабораторій, у яких проводяться такі експертизи, їх найменувань і місцезнаходження, вартості послуг із проведення випробувань і доставки проб, кількості експертиз, переліку показників, що досліджуються, строків та порядку їх проведення. Не визначено також, ким обирається лабораторія та на якій стадії — під час розгляду тендерних пропозицій чи під час виконання договору — проводяться ці експертизи.
Проєкт договору про закупівлю (Додаток 3 до тендерної документації) жодних положень про проведення експертиз за рахунок постачальника не містить. Отже, оскаржувана умова не кореспондується з проєктом договору, і я позбавлена можливості встановити, у якому порядку вона реалізовуватиметься.
Водночас ця умова прямо зобов’язує включити відповідні витрати до ціни тендерної пропозиції. Оскільки розмір таких витрат мені невідомий і не може бути визначений з тендерної документації, я не можу належним чином сформувати ціну своєї тендерної пропозиції. З огляду на те, що «Ціна» є єдиним критерієм оцінки з питомою вагою 100 відсотків, ця невизначеність має безпосередній вплив на результат Процедури закупівлі. Крім того, Додаток 2 прямо покладає на учасника наслідки неврахування витрат: «Не враховані у ціні товару витрати відшкодовуються за рахунок Учасника».
Відповідно до абзацу першого пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Згідно з частиною четвертою статті 5 Закону замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників. Частиною четвертою статті 22 Закону передбачено, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Аналогічна умова тендерної документації вже визнавалася Органом оскарження дискримінаційною. Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 08.02.2023 № 1459-р/пк-пз (пункт 6 мотивувальної частини) розглядалася умова документації, за якою замовник у будь-який час має право звернутися до незалежної лабораторії для підтвердження якості, а оплата вартості незалежної експертизи товару здійснюється за рахунок учасника. Колегія встановила, що документація не містить переліку лабораторій, їх адреси та вартості послуг з проведення лабораторних досліджень, що не дає можливості учасникам належним чином сформувати свою пропозицію, у тому числі в частині формування ціни пропозиції, і що це є дискримінаційним по відношенню до суб’єктів господарювання, зокрема скаржника. Дії замовника в цій частині визнано такими, що порушують частину четверту статті 5 та частину четверту статті 22 Закону, а замовника зобов’язано внести відповідні зміни до тендерної документації (копія рішення додається).
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Порядковий номер пункту скарги: 5
Номер: 0b159b815d4a4f26bc960257b6eed1e7
Заголовок пункту скарги: Документи про відсутність заборгованості
Тип пов'язаного елемента: Скарга на лот
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Кваліфікаційні критерії учасників
Тип порушення: Кваліфікаційні критерії учасників
Опис суті пункту скарги: У відповідності до пункту 6 розділу «Інші документи від Учасника» Додатка 1.1 до тендерної документації (вимога продубльована у пункті 9 Додатка 6) встановлено вимогу: «Надати документи, що підтверджують відсутність простроченої заборгованості за кредитами виданої не раніше ніж за 30 днів до дати розкриття тендерних пропозицій.».
Зазначена вище вимога Замовника є незаконною та дискримінаційною, зважаючи на таке:
5.1. Ця вимога не є кваліфікаційним критерієм. Перелік кваліфікаційних критеріїв, визначений статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі», є вичерпним. У розділі «Кваліфікаційні критерії до учасників та інформація і документи, необхідність надання яких визначена документацією» Додатка 1.1 Замовник установив єдиний кваліфікаційний критерій — наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів. Вимогу щодо заборгованості за кредитами винесено до розділу «Інші документи від Учасника».
Крім того, згідно з абзацом першим пункту 29 Особливостей під час закупівлі твердого палива положення пунктів 1 і 2 частини другої статті 16 Закону замовником не застосовуються, а єдиним передбаченим статтею 16 Закону способом підтвердження фінансової спроможності учасника є фінансова звітність. Документа банківської установи про стан заборгованості за кредитами стаття 16 Закону не передбачає.
5.2. Згідно з частиною третьою статті 22 Закону тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством. Законодавство України не передбачає документа, що підтверджує відсутність у суб’єкта господарювання простроченої заборгованості за кредитами: не визначено ані органу чи установи, які зобов’язані видавати такий документ, ані його форми, ані реєстру, з якого його можна сформувати. Отже, ця вимога не охоплюється частиною третьою статті 22 Закону і не могла бути включена до тендерної документації.
5.3. Вимога не є виконуваною. Тендерна документація не визначає, ким видаються ці «документи», у якій формі та з яких саме банківських установ їх слід отримати. Банківська установа може надати інформацію виключно щодо власних кредитних продуктів. Я не маю кредитних зобов’язань, тому жодна банківська установа не може видати мені документ про відсутність простроченої заборгованості за кредитами — за відсутності кредитних відносин такий документ не має предмета підтвердження.
5.4. Прив’язка строку дії документа — «не раніше ніж за 30 днів до дати розкриття тендерних пропозицій» — є невизначеною. Дата розкриття тендерних пропозицій визначається електронною системою закупівель автоматично та залежить від дати проведення електронного аукціону. На момент подання тендерної пропозиції учасник не може достовірно розрахувати, чи відповідатиме отриманий ним документ цій умові.
5.5. Наявність у пунктах 2 і 3 підрозділу «Інші умови тендерної документації» розділу V тендерної документації положень про те, що документи, не передбачені законодавством для учасників, не подаються і їх відсутність не може бути підставою для відхилення, не усуває наведеного порушення. Оскаржувана вимога сформульована як безумовна та продубльована у пункті 9 Додатка 6, який визначає перелік документів, що подаються учасником у складі тендерної пропозиції. Наявність у тендерній документації взаємно суперечливих положень щодо одного й того самого документа сама по собі створює невизначеність та можливість різного тлумачення умов Документації на стадії розгляду тендерних пропозицій.
Встановивши таку вимогу, Замовник порушив частину третю та частину четверту статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» та п. 4 ч. 1 ст. 5 цього Закону.
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Запити Органу оскарження