-
Відкриті торги з особливостями
-
Однолотова
-
КЕП
Вугілля кам'яне
Тендер Prozorro UA-2026-06-02-010791-a
Завершена
1 955 000.00
UAH з ПДВ
Період оскарження:
02.06.2026 15:42 - 24.06.2026 00:00
Скарга
Виконана замовником
КЕП
СКАРГА про порушення законодавства про публічні закупівлі
Номер:
11158798c4c84bb9bf7791f5790af78d
Ідентифікатор запиту:
UA-2026-06-02-010791-a.a1
Назва:
СКАРГА про порушення законодавства про публічні закупівлі
Скарга:
Тендерна документація у редакції, опублікованій у електронній системі публічних закупівель 05 червня 2026 року, містить явно дискримінаційні умови та такі, що порушують вільну конкуренцію, наші права на участь у закупівлі. Також вимоги тендерної документації суперечать нормам Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливостям.
Пов'язані документи:
Учасник
- S1499201 Квитанція №232.pdf 06.06.2026 15:34
- S0111007 1-мс, 2-мс. Фінансова звітність мікропідприємства53541.pdf 06.06.2026 15:34
- Скарга АМКУ (ПОСТАЧ ФОРМ).pdf.asice-27.zip 06.06.2026 15:34
- Скарга АМКУ (ПОСТАЧ ФОРМ).pdf 06.06.2026 15:34
- ТОВ ПОСТАЧ ФОРМ_55716_p7s.7z 06.06.2026 15:34
- sign.p7s 06.06.2026 15:37
- рішення від 09.06.2026 № 6926.pdf 09.06.2026 17:35
- Інформація про резолютивну частину рішення від 17.06.2026 № 7330.pdf 18.06.2026 13:35
- рішення від 17.06.2026 № 7330.pdf 19.06.2026 15:10
- Зображення 2.png 11.06.2026 09:10
- Пояснення щодо UA-2026-06-02-010791-a.a1.doc 11.06.2026 09:10
- Зображення 1.png 11.06.2026 09:10
- Пояснення щодо UA-2026-06-02-010791-a.a1.pdf 11.06.2026 09:10
- Зображення 3.png 11.06.2026 09:10
Дата прийняття скарги до розгляду:
06.06.2026 15:48
Дата розгляду скарги:
17.06.2026 10:00
Місце розгляду скарги:
Антимонопольний комітет України
Дата прийняття рішення про прийняття скарги до розгляду:
09.06.2026 17:35
Дата прийняття рішення про вирішення скарги:
19.06.2026 15:10
Дата виконання рішення Замовником:
22.06.2026 16:03
Коментар замовника щодо усунення порушень:
Рішення органу оскарження виконано
Пункт скарги
Порядковий номер пункту скарги:
1
Номер:
9cc8149f86d54e10a032f24f710c36ec
Заголовок пункту скарги:
СКАРГА про порушення законодавства про публічні закупівлі
Опис заперечення:
Тендерна документація у редакції, опублікованій у електронній системі публічних закупівель 05 червня 2026 року, містить явно дискримінаційні умови та такі, що порушують вільну конкуренцію, наші права на участь у закупівлі. Також вимоги тендерної документації суперечать нормам Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливостям.
Тип пов'язаного елемента:
Скарга на закупівлю
Тип порушення:
Порушення, пов'язані з процедурою 24 годин
Ідентифікатор класифікації:
Інші умови тендерної документації
Тип порушення:
Інші умови тендерної документації
Опис суті пункту скарги:
×
-
Назва доказу:
Приклад забезпечення тендерної пропозиції
-
Опис доказу:
Приклад забезпечення тендерної пропозиції
-
Повʼязаний документ:
ТОВ ПОСТАЧ ФОРМ_55716_p7s.7z
-
-
Назва доказу:
Скарга АМКУ
-
Опис доказу:
Скарга АМКУ
-
Повʼязаний документ:
Скарга АМКУ (ПОСТАЧ ФОРМ).pdf
-
-
Назва доказу:
Скарга АМКУ (підписана)
-
Опис доказу:
Скарга АМКУ (підписана)
-
Повʼязаний документ:
Скарга АМКУ (ПОСТАЧ ФОРМ).pdf.asice-27.zip
-
-
Назва доказу:
Проміжна фінансова звітність за 1 квартал
-
Опис доказу:
Проміжна фінансова звітність за 1 квартал
-
Повʼязаний документ:
S0111007 1-мс, 2-мс. Фінансова звітність мікропідприємства53541.pdf
-
-
Назва доказу:
Квитанція до звітності
-
Опис доказу:
Квитанція до звітності
-
Повʼязаний документ:
S1499201 Квитанція №232.pdf
Вимоги:
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
×
-
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Запити Органу оскарження
Номер:
bfccee43eecb48e2a0330df1fea39b98
Тема запиту:
Пояснення Замовника
Текст запиту:
Щодо скарги повідомляємо наступне:
1. Відповідно до Розділу III. Інструкція з підготовки тендерних пропозицій тендерної документації п. 2 – Розмір забезпечення тендерної пропозиції – не перевищує 3% від очікуваної вартості та складає: 58 000,00 грн. (п’ятдесят вісім тисяч грн. 00 коп.).
Відповідно до інформації опублікованої в електронній системі закупівель: Розмір надання забезпечення пропозицій учасників: 58 000,00 UAH. (зображення 1).
Таким чином інформація оприлюдена в оголошенні та тендерній документації закупівлі є ідентичною.
Також вважаємо за необхідне звернути увагу, що при введенні інформації в електронні поля Замовник вказує суму забезпечення тендерної пропозиції, а не відсоток (зображення 2).
Поле з відсотковим значенням заповнюється автоматично та заокруглює відсоткове значення до двох знаків після коми, а також не є доступним для редагування (зображення 3).
У разі необхідності орган оскарження може звернутися до адміністратора системи закупівель, щодо підтвердження факту неможливості редагування даної інформації Замовником.
Отже, інформація щодо суми забезпечення тендерної пропозиції не містить розбіжностей та не допускає неоднозначного трактування, а також не перешкоджає прийняттю участі у процедурі закупівлі.
2. Відповідно до п. 6 Розділу VІ. Результати торгів та укладання договору про закупівлю тендерної документації: Учасник-переможець під час укладання договору за результатами проведення процедури закупівлі надає забезпечення виконання договору про закупівлю.
Банківська гарантія повинна містити такі суттєві умови:
- Назву документа – “Гарантія ”;
- Номер, дату та місце складання;
- Повну або скорочену назву Банка-Гаранта;
- Підпис і відбиток печатки банку- гаранта (у разі оформлення та надання гарантії на паперовому носії)
- Повну або скорочену назву Учасника (принципала), що збігається з назвою, яка зазначена ним в пропозиції;
- Повну або скорочену назву бенефіціара;
- Дату, номер і назву (у разі наявності таких реквізитів) договору або іншого документа, який згідно із законодавством України має силу договору (за наявності), або посилання на документацію, в яких передбачена вимога щодо надання гарантії;
- Суму гарантії цифрами та словами і валюту платежу;
- Умови, за яких можна вносити зміни до тексту гарантії принципалом, бенефіціаром, банком- гарантом (за згодою бенефіціара) лише за письмовою згодою із Бенефіціаром;
- Обов’язок банка сплатити повну суму забезпечення (гарантована сума) за першою письмовою вимогою Замовника (бенефіціара), в якій буде посилання на одну з наступних підстав:
- невиконання умов договору про закупівлю;
- неналежне виконання умов договору про закупівлю.
2. Текст банківської гарантії не може містити:
умов про зменшення відповідальності гаранта в будь якому випадку (окрім випадку прострочення подання вимоги).
Банківська гарантія повинна відповідати вимогам, встановленим Положенням про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 639 (далі – Положення №639).
Згідно Положення №639: Розділ II. Порядок оформлення та подання принципалом гаранту заяви про надання гарантії - 20. Заява про надання гарантії обов’язково повинна містити такі реквізити: … 11) умови гарантії.
Згідно Розділу IV. Порядок унесення принципалом змін до умов гарантії Положення №639: 32. Гарант перевіряє правильність заповнення листа-звернення про внесення змін до умов гарантії, а також наявність і достатність забезпечення за гарантією (якщо зміни передбачають збільшення суми або строку дії гарантії). Гарант приймає рішення про прийняття таких змін (відповідно до своїх внутрішніх положень та якщо зміни до умов гарантії не суперечать одна одній) і після оформлення інших відповідних договорів (за потреби) надсилає документ зі змінами до умов гарантії до банку бенефіціара (якщо гарантом є банк) або передає/надсилає документ зі змінами до умов гарантії безпосередньо бенефіціару або принципалу, або авізуючому банку (якщо гарантом є банк) для подальшого його передавання/надсилання бенефіціару.
34. Гарант зобов’язаний письмово інформувати принципала (у порядку, установленому в договорі про надання гарантії) про відмову бенефіціара внести зміни до умов гарантії протягом двох робочих днів із дати отримання такого повідомлення від:
1) бенефіціара або
2) банку бенефіціара, або авізуючого банку - якщо гарантом є банк-гарант та повідомлення про відмову бенефіціара внести зміни до умов гарантії надійшло до банку-гаранта від банку бенефіціара або авізуючого банку відповідно.
Бенефіціар, за винятком випадків, передбачених умовами гарантії, має право відмовитися від змін до гарантії, поки він не повідомить про свою згоду з такими змінами або не здійснить представлення, що відповідає умовам гарантії, виключно з урахуванням таких змін.
Таким чином нормами Положення №639 прямо передбачено неможливість внесення змін до умов гарантії без згоди Бенефіціара.
За текстом скарги Скаржник зазначає: «Встановлена Замовником вимога щодо можливості внесення змін до тексту банківської гарантії лише за письмовою згодою з Бенефіціаром є незаконною, необґрунтованою та такою, що містить ознаки дискримінації та створює штучні перешкоди для участі у закупівлі».
Водночас Скаржником не обґрунтовано яким чином документ, який не надається в складі тендерної пропозиції може вплинути на можливість прийняття участі в процедурі закупівлі. Наголошуємо, що посилання на умови тендерної документації та безпосередньо вказані умови стосуються лише забезпечення виконання договору про закупівлю, що надається лише Переможцем процедури закупівлі і використовується сторонами договору.
Відповідне вказано також в Додатку 9 тендерної документації Перелік документів та/або інформація, які подаються переможцем процедури закупівлі: 3. Банківська гарантія, ліцензія, довіреність до укладення договору про закупівлю.
Також наголошуємо, що документація не містить вимог щодо внесення змін до умов банківської гарантії лише за згодою Бенефіціара стосовно забезпечення тендерної пропозиції, а отже будь-які перешкоди для участі в процедурі закупівлі відсутні.
Скаржник не ознайомився належним чином з умовами документації та не довів, що умови щодо надання забезпечення виконання договору не відповідають чинному законодавству, або ж створюють перешкоди для приймання участі в процедурі закупівлі, як згадувалося раніше даний документ не є частиною тендерних пропозицій учасників.
3. Відповідно до пункту 16 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація повинна містити інформацію про розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю.
Частиною першою статті 27 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено право замовника вимагати від переможця процедури закупівлі надання забезпечення виконання договору про закупівлю на умовах, визначених тендерною документацією.
Таким чином, законодавством прямо передбачено право замовника визначати умови надання забезпечення виконання договору, у тому числі вимоги до документів, які підтверджують належне оформлення банківської гарантії та повноваження особи, яка її підписала.
Оскаржувана вимога не встановлює додаткових фінансових або організаційних обмежень для учасників процедури закупівлі, оскільки копія ліцензії банку-гаранта та документи про повноваження підписанта знаходяться у володінні банку-гаранта та надаються ним у межах оформлення гарантії.
Метою встановлення зазначеної вимоги є перевірка дійсності банківської гарантії, правосуб’єктності банку-гаранта та належних повноважень особи, яка підписала гарантію від імені банку. Така вимога безпосередньо пов’язана із предметом забезпечення виконання договору та спрямована на захист законних інтересів замовника у випадку настання гарантійного випадку.
З огляду на викладене, умови тендерної документації не перешкоджають участі в процедурі закупівлі та не дискримінують учасників, оскаржувана умова тендерної документації є об’єктивно обґрунтованою, пов’язаною з предметом закупівлі, однаковою для всіх потенційних учасників та такою, що не порушує принципів здійснення публічних закупівель.
4. Відповідно до статті 16 Закону замовник має право встановлювати кваліфікаційний критерій щодо наявності фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
При цьому законодавець не лише передбачив можливість вимагати фінансову звітність, а й встановив спеціальне обмеження для замовника щодо максимально допустимого обсягу річного доходу учасника. Зокрема, Законом визначено, що замовник не має права вимагати обсяг річного доходу у розмірі, більшому ніж очікувана вартість предмета закупівлі, ч. 3 ст. 16: 3. У разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).
Наведена норма свідчить про те, що законодавець прямо допускає встановлення вимог щодо саме річного доходу учасника, оскільки в іншому випадку необхідність законодавчого обмеження його максимального розміру була б відсутня. Таким чином, Закон не лише дозволяє перевірку фінансової спроможності через фінансову звітність, а й передбачає можливість оцінки показників річного доходу, визначаючи виключно межі такої оцінки.
Очікувана вартість закупівлі становить 1 955 000 грн. Тендерною документацією встановлено вимогу щодо підтвердження річного доходу в розмірі не менше очікуваної вартості закупівлі, що повністю відповідає вимогам статті 16 Закону та не перевищує встановлених законодавством меж.
Метою встановлення зазначеної вимоги є перевірка фінансової спроможності учасника виконати договір про закупівлю належним чином та у повному обсязі. Наявність річного доходу на рівні очікуваної вартості закупівлі є об’єктивним показником господарської діяльності суб’єкта та підтверджує його здатність виконувати договірні зобов’язання відповідного масштабу.
Документація не містить вимог, які б ставили окремих учасників у привілейоване становище або надавали переваги певним категоріям суб’єктів господарювання. Вимога однаковою мірою поширюється на всіх учасників незалежно від форми власності, організаційно-правової форми, системи оподаткування чи строку здійснення господарської діяльності.
Вимога документації однаковою мірою поширюється на всіх потенційних учасників процедури закупівлі та не містить переваг чи обмежень для окремих суб’єктів господарювання. Зазначена вимога пов’язана виключно з необхідністю перевірки здатності учасника належним чином виконати договір про закупівлю та є об’єктивною і безпосередньо пов’язаною з предметом закупівлі.
При цьому неможливість окремого суб’єкта господарювання підтвердити встановлений кваліфікаційний критерій не свідчить про його дискримінаційний характер. Інакше будь-який кваліфікаційний критерій, передбачений статтею 16 Закону, міг би вважатися дискримінаційним щодо осіб, які не мають відповідного досвіду, матеріально-технічної бази, працівників або фінансових показників.
Статус новоствореного підприємства сам по собі не надає такому суб’єкту переваг під час участі у процедурах закупівель та не створює для замовника обов’язку відмовитися від перевірки фінансової спроможності, прямо передбаченої Законом.
Принцип недискримінації учасників не означає обов’язку замовника формувати тендерну документацію таким чином, щоб кожен без винятку суб’єкт господарювання міг відповідати встановленим кваліфікаційним критеріям незалежно від наявності у нього необхідних ресурсів, досвіду чи фінансових показників. Недискримінаційним є застосування однакових та об’єктивно виправданих вимог до всіх учасників.
Отже, встановлена вимога спрямована на підтвердження фінансової спроможності учасників, прямо передбачена Законом, пов’язана з предметом закупівлі та застосовується до всіх учасників на рівних умовах, а тому не може вважатися дискримінаційною.
Таким чином, встановлена вимога відповідає статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі», є однаковою для всіх потенційних учасників, пов’язана з предметом закупівлі та спрямована на перевірку здатності учасника виконати договір про закупівлю, а тому не може вважатися дискримінаційною.
Дата опублікування:
11.06.2026 09:10