• Відкриті торги з особливостями
  • Однолотова
  • КЕП

Нафта і дистиляти (Бензин А-95 Євро, дизельне паливо Євро)

Завершена

16 188 000.00 UAH з ПДВ
Період оскарження: 25.12.2025 14:05 - 23.01.2026 00:00
Скарга
Виконана замовником
КЕП

Скарга на неправомірні умови тендерної документації

Номер: c1dbe6ea9f004e829966d09fdf019fc8
Ідентифікатор запиту: UA-2025-12-25-009117-a.a1
Назва: Скарга на неправомірні умови тендерної документації
Скарга:
У тендерній документації щодо закупівлі UA-2025-12-25-009117-a, затвердженій Уповноваженою особою замовника – Управління поліції охорони в м. Києві (далі – Замовник) протокол № 350 від 25.12.2025 (далі – Тендерна документація), встановлено умови, які не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та є неправомірними, і як наслідок, унеможливлюють результативну участь у закупівлі окремих учасників (в т.ч., ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ»). В наслідок таких дій замовника порушене право ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» на участь у процедурі закупівлі на недискримінаційних засадах, право на об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі, право на відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель. В наслідок таких дій замовника, ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» незаконно позбавлене можливості перемогти у процедурі закупівлі, а також порушено інтереси ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», пов’язані з можливістю отримання законної вигоди в наслідок виконання договору про закупівлю, укладеного за результатами процедури закупівлі.
Дата розгляду скарги: 07.01.2026 10:00
Місце розгляду скарги: Антимонопольний комітет України
Дата прийняття рішення про прийняття скарги до розгляду: 31.12.2025 13:24
Дата прийняття рішення про вирішення скарги: 09.01.2026 16:23
Дата виконання рішення Замовником: 20.01.2026 13:46
Коментар замовника щодо усунення порушень: Внесено зміни до тендерної документації
Автор: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРНАФТА-ПОСТАЧ", Дудник Євген 380978546494 fat-32-2@ukr.net

Пункт скарги

Порядковий номер пункту скарги: 1
Номер: 9a600adaea284ddc89ea95dac87b365a
Заголовок пункту скарги: Тендерна документація щодо закупівлі UA-2025-12-25-009117-a містить умови, які не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та є дискримінаційними, оскільки унеможливлюють результативну участь у закупівлі ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ».
Тип пов'язаного елемента: Скарга на закупівлю
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Ідентифікатор класифікації: Підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі
Тип порушення: Підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі
Опис суті пункту скарги: Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» (тел. +38 044 239 1480) має намір взяти участь у закупівлі UA-2025-12-25-009117-a, оголошеній Замовником. Тендерна документація щодо закупівлі UA-2025-12-25-009117-a містить умови, згідно з якими:
1. Встановлено додаткові вимоги до предмету закупівлі, до документів якості на товар, та інші вимоги, які не передбачені законодавством.
Зазначені умови є такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, є дискримінаційними, та унеможливлюють результативну участь у закупівлі ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ».

З цього приводу слід зауважити наступне.
1. Щодо додаткових вимог до предмету закупівлі, до документів якості на товар, та інших вимог.

1.1. Згідно з умовами пункту 4.1. Розділу 1 Тендерної документації, предметом закупівлі є товар «Предмет закупівлі за ДК 021:2015 – 09130000-9 – Нафта і дистиляти (Бензин А-95 Євро, дизельне паливо Євро)».
При цьому, відповідно до умов пункту 4.2 Додатку 1 до Тендерної документації, «Товар повинен ВІДПОВІДАТИ ТЕМПЕРАТУРНОМУ РЕЖИМУ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ В РЕГІОНАХ УКРАЇНИ».
З цього приводу слід зауважити, що вимоги до товару, який є предметом закупівлі, встановлені Технічним регламентом щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927, ДСТУ 7687:2015 «Бензини автомобільні євро. Технічні умови», ДСТУ 7688:2015 «Паливо дизельне євро. Технічні умови».
Відповідно до вимог Технічного регламенту, вимоги щодо температурного режиму встановлені лише для дизельного палива (п. 3 Технічного регламенту).
Вимоги щодо температурного режиму для Бензину А-95, Технічним регламентом не встановлені.
Отже зазначені вимоги Тендерної документації не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» має, зокрема, документи якості на бензин автомобільний А-95, які є чинними та відповідають вимогам чинного законодавства.
Однак, за таких умов, тендерна пропозиція, буде подана ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», буде відхилена Замовником як така, що не відповідає умовам Тендерної документації.

1.2. Щодо додаткових вимог до вимог до документів якості на товар.
Відповідно до умов пункту 4.2. Додатку 1 до Тендерної документації, «Якість товару що є предметом закупівлі має бути підтверджено в тендерній пропозиції копіями відповідних документів виданих ВИРОБНИКОМ ТОВАРУ та ЗАВІРЕНИХ печаткою суб’єкта господарювання (користувача АЗС/АЗК (ліцензіата що має право роздрібної торгівлі пальним)) за допомогою яких Учасник має намір забезпечити поставку товару, документи про якість повинні бути надані Учасником на партію товару що фактично відпускається на АЗС/АЗК та містити відмітку про дату ПОСВІДЧЕННЯ такого документу не раніше дати оголошення закупівлі на сайті уповноваженого органу». Аналогічна умова міститься у Додатку 2 до Тендерної документації.
Згідно з умовами пункту 2.1. Проєкту договору, наведеного у Додатку 4 до Тендерної документації, «Продавець зобов’язується передати Покупцю Товар, якість якого відповідає Державним стандартам та/або технічним умовам заводів-виробників та має підтверджуватись паспортом якості та сертифікатом відповідності ЗАВОДУ-ВИРОБНИКА».
1.2.1. З цього приводу слід зазначити, що вимоги до бензину та дизельного палива, які є предметом закупівлі, встановлені Технічним регламентом.
Згідно з пунктом 3 Технічного регламенту, документ про якість (ПАСПОРТ ЯКОСТІ) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів. При цьому, партія палива - будь-яка кількість палива однієї марки, що супроводжується одним документом про якість (ПАСПОРТОМ ЯКОСТІ) палива.
Відповідно до пункту 7 Технічного регламенту, на вимогу споживача (користувача) розповсюджувач повинен надати копію документа про якість (ПАСПОРТ ЯКОСТІ) палива та копію декларації про відповідність.
Пунктом 8 Технічного регламенту передбачено, що кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (ПАСПОРТ ЯКОСТІ) палива.

Отже, зі змісту умов пункту 4.2. Додатку 1 до Тендерної документації вбачається, що Замовник вимагає надання учасниками паспортів якості та/або сертифікатів якості на всі зазначені в технічних вимогах товари, що є предметом закупівлі, виданих САМЕ ВИРОБНИКОМ цих товарів.
Не заперечуючи проти вимоги Замовника щодо надання документів якості на товар, що є предметом закупівлі, як таких, варто також зауважити наступне.
Вимоги до автомобільного бензину А-95 та дизельного палива, які є предметом закупівлі, встановлені Технічним регламентом, а також розробленими з метою забезпечення його впровадження та застосування ДСТУ 7687:2015 «Бензини автомобільні Євро. Технічні умови», ДСТУ 7688:2015 «Паливо дизельне Євро. Технічні умови».
Відповідно до вимог пункту 3 Технічного регламенту, документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів.
Згідно з вимогами пункту 8 Технічного регламенту, кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.
При цьому, зазначені Технічний регламент та ДСТУ не містять вимог, відповідно до яких паспорт якості має видавати саме виробник товару. Також, зазначені нормативні документи не містять заборони щодо видання паспортів якості окремими випробувальними лабораторіями за зверненням імпортерів, розповсюджувачів палива тощо.
Відповідно до вимог Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», діяльність з оцінки відповідності (в т.ч., випробування та сертифікацію), здійснює ОРГАН З ОЦІНКИ ВІДПОВІДНОСТІ.
ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» має, зокрема:
- Сертифікати відповідності № DIN.00575.1-25 та № DIN.S.301-25 щодо Бензину автомобільного Gasoline Standard 95/EN 228-10ppm, видані Органом з оцінки відповідності ТОВ «НВП «ДІН ЛТД»;
- Паспорт якості № 765 від 12.08.2025 на Бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5, (зразок бензину автомобільного Gasoline Standard 95/EN 228-10ppm), виданий Випробувальною лабораторією ТОВ «НВП «ДІН ЛТД»;
- Сертифікати відповідності № DIN.00027-25 та № DIN.S.029-25 щодо Палива дизельного ULSD 10 ppm, EN 590, видані Органом з оцінки відповідності ТОВ «НВП «ДІН ЛТД»;
- Паспорт якості № 62 від 23.01.2025 на Паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 (зразок палива дизельного ULSD 10 ppm, EN 590), виданий Випробувальною лабораторією ТОВ «НВП «ДІН ЛТД»;
- Сертифікати відповідності № DIN.S.163-25 та № DIN.00302-25 щодо Палива дизельного ULSD 10 ppm, EN 590, видані Органом з оцінки відповідності ТОВ «НВП «ДІН ЛТД»;
- Паспорт якості № 444 від 02.05.2025 на Паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0 (зразок палива дизельного ULSD 10 ppm, EN 590), виданий Випробувальною лабораторією ТОВ «НВП «ДІН ЛТД».
Зазначені Сертифікати відповідності та Паспорти якості є дійсними та виданими відповідно до вимог чинного законодавства. Однак, тендерна пропозиція ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», у складі якої будуть надані зазначені Сертифікати відповідності та Паспорти якості, буде відхилена Замовником як така, що не відповідає умовам Тендерної документації.

1.2.2. Зі змісту умов пункту 4.1. Додатку 1 до Тендерної документації вбачається, що Замовник вимагає надання учасниками паспортів якості та/або сертифікатів якості на всі зазначені в технічних вимогах товари, що є предметом закупівлі, ЗАВІРЕНИХ печаткою суб’єкта господарювання (користувача АЗС/АЗК (ліцензіата, що має право роздрібної торгівлі пальним), за допомогою яких учасник має намір забезпечити поставку товару, ПОСВІДЧЕНИХ на певну дату.
З цього приводу слід зазначити, що законодавство, зокрема, Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», Технічний регламент, НЕ ВСТАНОВЛЮЮТЬ жодних вимог щодо необхідності завірення/посвідчення документів якості на бензин та дизельне паливо, зокрема, суб’єктами господарювання (користувачами АЗС/АЗК (ліцензіатами, що мають право роздрібної торгівлі пальним), за допомогою яких учасник має намір забезпечити поставку товару.
Крім того, завірення копій документів якості будь-якими третіми особами жодним чином не впливає на технічні, якісні характеристики та споживчі властивості предмета закупівлі (бензину та дизельного палива), а також не впливає на чинність та достовірність таких документів якості.
ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» має передбачені законодавством документи якості на пропонований товар (бензин та дизельне паливо), однак за таких умов, тендерна пропозиція, яка буде подана ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», буде відхилена Замовником як така, що не відповідає умовам Тендерної документації.

1.3. Відповідно до умов пункту 5.10. Додатку 1 до Тендерної документації, учасники мають надати у складі тендерної пропозиції, зокрема, «Кольорові оригінали сертифікатів відповідності вимогам ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) «Системи управління якістю. Вимоги», ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) «Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування», ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) «Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці, ДСТУ ISO 37001:2018 (ISO 37001:2016, IDT) «Системи управління щодо протидії корупції. Вимоги та настанови щодо застосування», виданих на ім‘я учасника закупівлі у відповідності до міжнародних норм та вимог Національної агенції з акредитації України, та чинного на момент подання пропозиції».
При цьому, пунктом 5.10. Додатку 1 до Тендерної документації встановлено також додаткову умову, відповідно до якої «Учасники також ПОВИННІ МАТИ В ШТАТІ ПІДПРИЄМСТВА СЕРТИФІКОВАНОГО АУДИТОРА З СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТУ. У якості підтвердження, надати у складі пропозиції СЕРТИФІКАТ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТОРА навченого по програмі «ДСТУ ISO 19011:2019 «Внутрішній аудитор системи управління якістю у відповідності стандарту ДСТУ EN ISO 9001:2018 «Системи управління якістю. Вимоги».(EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT); ДСТУ EN ISO 14001:2022 «Системи управління навколишнім середовищем. Вимоги та посібник із застосування (EN ISO 14001:2015, IDT; ISO 14001:2015, IDT); ДСТУ ISO 45001:2019 Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування (ISO 45001:2018, IDT); ДСТУ ISO 37001:2018 Системи управління щодо протидії корупції. Вимоги та настанови щодо застосування (ISO 37001:2016, IDT)».
З цього приводу слід зауважити, що наведені вище умови Тендерної документації, які зобов'язують учасника МАТИ В ШТАТІ ПІДПРИЄМСТВА СЕРТИФІКОВАНОГО АУДИТОРА З СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТУ, а також додатково долучати до складу пропозиції, разом із переліченими сертифікатами, СЕРТИФІКАТ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТОРА, - є дискримінаційними вимогами, такими, що обмежують конкуренцію між потенційними учасниками, а також такими, що не стосуються (не відносяться) до предмету закупівлі.
ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» має, зокрема:
- Сертифікат № UA.MQ.230605.01-23 на систему управління якістю згідно з ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) «Системи управління якістю. Вимоги»;
- Сертифікат № UA.ES.230605.03-23 на систему екологічного управління згідно з ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) «Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосовування»;
- Сертифікат № UА.ОН.240308.02-24 на систему управління охороною здоров’я та безпекою праці згідно з ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) «Системи управління охороною здоров'я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування»;
- Сертифікат № UA.CУ.37001.230605.06-23 на систему управління щодо протидії корупції згідно з ДСТУ ISO 37001:2018 (ISO 37001:2016, IDT) «Системи управління щодо протидії корупції. Вимоги та настанови щодо застосування».
Отже, беручи до уваги наявність у Скаржника зазначених чинних сертифікатів, ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» відповідає вимогам, встановленим зазначеними ДСТУ, що свідчить про його відповідність умовам Тендерної документації в цій частині.
Замовником не зазначено обґрунтованої необхідності наявності В ШТАТІ ПІДПРИЄМСТВА СЕРТИФІКОВАНОГО АУДИТОРА З СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТУ та долучення до тендерних пропозицій учасників СЕРТИФІКАТУ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТОРА, у тому числі не зазначено, яку законну мету Замовник переслідує, вимагаючи відповідні документи.
Поруч з цим, наявність/відсутність в штаті учасника СЕРТИФІКОВАНОГО АУДИТОРА З СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТУ, а або ж подання/неподання учасником СЕРТИФІКАТУ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТОРА, - не створює для Замовника жодних юридичних наслідків та у будь-якому випадку не має на меті доведення можливості належного постачання товарів, які є предметом Закупівлі.
При цьому участь у закупівлі зможуть взяти лише учасники, які матимуть В ШТАТІ ПІДПРИЄМСТВА СЕРТИФІКОВАНОГО АУДИТОРА З СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТУ, а також матимуть можливість надати відповідні СЕРТИФІКАТИ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТОРА.
З огляду на зазначене, Скаржник вважає оскаржувані умови Тендерної документації надмірними, такими, що не мають легітимної мети, та направлені на обмеження конкуренції під час здійснення закупівлі.

1.4. Згідно з умовами пункту 4.1. Розділу 1 Тендерної документації, предметом закупівлі є товар «Предмет закупівлі за ДК 021:2015 – 09130000-9 – Нафта і дистиляти (Бензин А-95 Євро, дизельне паливо Євро)».
Технічна специфікація, наведена у Додатку 2 до Тендерної документації, не містить додаткових вимог до предмета закупівлі, відповідно до яких смарт-карта повинна була би бути оснащена мікросхемою.
Разом з цим, у пункті 5.2. Проєкту договору, наведеного у Додатку 4 до Тендерної документації, наведено визначення, відповідно до якого «Смарт-карта – емітований Продавцем та захищений від підробки документ внутрішнього (Продавець-Покупець) обігу у вигляді пластикової картки З ВМОНТОВАНОЮ МІКРОСХЕМОЮ, ЯКА ЗБЕРІГАЄ ІНФОРМАЦІЮ ЩОДО АСОРТИМЕНТУ, ВИДУ, ТИПУ ТА КІЛЬКОСТІ ПЕРЕДПЛАЧЕНИХ ТА/АБО ОТРИМАНИХ ПОКУПЦЕМ ТОВАРІВ В ГРОШОВИХ ТА/АБО НАТУРАЛЬНИХ ПОКАЗНИКАХ, та одночасно документ, який підтверджує право Покупця на Товари і надає можливість її власнику/пред’явнику отримувати від Продавця Товари за умови її (смарт-карти) пред’явлення в мережі АЗС з урахуванням замовленої Покупцем схеми лімітів продажу Товарів».
З цього приводу слід зазначити, що чинне законодавство, яке регулює сферу роздрібної реалізації палива, не встановлює вимог до технології, яка має використовуватися емітентом паливних (смарт-) карток для ідентифікації клієнта (держателя картки) та зберігання іншої інформації, та не обмежує емітентів у виборі конкретної технології.
На ринку роздрібної реалізації палива використовуються як картки, обладнані мікрочіпами (мікросхемами), так і картки, обладнані магнітними стрічками. При цьому, вибір технології (мікрочіп/мікросхема або магнітна стрічка), здійснює емітент картки.
ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», яке є емітентом паливних карток «UKRNAFTA», здійснює емісію карток, обладнаних магнітними стрічками.
Паливні (смарт-) картки, обладнані магнітними стрічками, дозволяють повною мірою використовувати функціонал паливних карток.
Разом з цим, тендерна пропозиція, яка буде подана ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», та у якій будуть запропоновані паливні картки, обладнані не «мікросхемами», а магнітними стрічками, може бути відхилена Замовником як така, що не відповідає умовам Тендерної документації.

1.5. Згідно з умовами пункту 11.6. Проєкту договору, наведеного у Додатку 4 до Тендерної документації, «Цим пунктом Продавець підтверджує повноваження співробітників ДЕПАРТАМЕНТУ ПРОДАЖІВ на право підпису документів, що підтверджують прийом-передачу Товару […]».
Зі змісту зазначеної умови вбачається, що Замовник вимагає наявності в учасників структурного підрозділу «Департамент продажів».
З цього приводу слід зауважити, що відповідно до вимог частини першої статті 3 Цивільного кодексу України, до загальних засад цивільного законодавства належить, зокрема, свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом.
Відповідно до положень пункту 8.5.12. Статуту ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», затвердженого Протоколом засідання Наглядової Ради ПАТ «Укрнафта» № 15/19 від 03.10.2019, організаційну структуру Товариства (в т.ч. загальну кількість працівників Товариства), визначає Генеральний директор, який є виконавчим органом Товариства та здійснює поточне керівництво діяльністю Товариства.
ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» здійснює господарську діяльність з неухильним дотриманням вимог чинного законодавства, однак, не має у своїй організаційній структурі «Департаменту продажів». У Товаристві функції з продажу покладені на менеджерів з продажу та фахівців з продажу, які підпорядковуються безпосередньо Генеральному директору.
За таких умов, тендерна пропозиція, буде подана ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», буде відхилена Замовником як така, що не відповідає умовам Тендерної документації.

Перелік доказів:
1. Тендерна документація щодо закупівлі UA-2025-12-25-009117-a.
2. Додаток 4 до тендерної документації.
3. Документи якості на бензин А-95.
4. Документи якості на дизельне паливо (літнє).
5. Документи якості на дизельне паливо (зимове).
6. Сертифікат № UA.MQ.230605.01-23 на систему управління якістю згідно з ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) «Системи управління якістю. Вимоги».
7. Сертифікат № UA.ES.230605.03-23 на систему екологічного управління згідно з ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) «Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосовування».
8. Сертифікат № UA.CУ.37001.230605.06-23 на систему управління щодо протидії корупції згідно з ДСТУ ISO 37001:2018 (ISO 37001:2016, IDT) «Системи управління щодо протидії корупції. Вимоги та настанови щодо застосування».
9. Сертифікат № UА.ОН.240308.02-24 на систему управління охороною здоров’я та безпекою праці згідно з ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) «Системи управління охороною здоров'я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування».
10. Зразки паливних карток, емітентом яких є ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ».
11. Статут ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ».
Вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації

Запити Органу оскарження