Неправильно визначений код ДК = нікчемність договору
-
03.10.2024
Досить багато замовників забувають про важливість визначення коду ДК, який відповідатиме саме тому предмету закупівлі, який вони планують закупити. Чому так відбувається і які наслідки можуть бути?
Підстави, за яких договір про закупівлю є нікчемним визначені пунктом 21 Особливостей, зокрема у разі, коли назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.
І хоча зазначена підстава нікчемності договору була додана ще змінами до Закону України «Про публічні закупівлі», замовники, на жаль, продовжують допускати порушення, пов’язані з обранням коду ДК, що по факту є порушенням порядку визначення предмета закупівлі.
Зауважимо, що згідно з пунктом 3 Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого Наказом Мінекономіки 15 квітня 2020 року № 708 предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 21 і 34 частини першої статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.
Крім того, звертаємо увагу, що згідно з частиною другою статті 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Наведемо приклади недавніх висновків моніторингу, де органами контролю було встановлено порушення в частині неправильного визначення предмета закупівлі за Єдиним закупівельним словником.
- Закупівля: Трактор колісний з навісним обладнанням / UA-2024-07-12-006518-a (зобов’язання: припинити зобов’язання за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору). Висновок від 11.09.2024;
- Закупівля: Гречка, рис, пшоно, крупа ячнева, крупа вівсяна, крупа пшенична, борошно пшеничне в/г, крупа кукурудзяна, крупа перлова, кус-кус, крупа арнаутка / UA-2023-12-28-005652-a (зобов’язання: розірвати договір про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору). Висновок від 19.06.2024;
- Закупівля: Капітальний ремонт дороги по вулиці Шевченка від буд. №2 до буд №8 (біля парку Здебського) в с. Розвадів Стрийського району Львівської області / UA-2023-06-06-002016-a (зобов’язання: розірвати договір, враховуючи норми договору, Закону України «Про публічні закупівлі», Цивільного та Господарського кодексів України). Висновок від 11.10.2023.
Варто відмітити, що в усіх наведених висновках, аудитори зобов’язали замовників розірвати договір. Якщо порушення буде встановлено у період проведення процедури закупівлі, замовник буде зобов’язаний відмінити торги. Однак, куди гірше, коли договір вже виконаний або навіть частково виконаний, адже такі порушення невідворотно створять як для замовника, так і для постачальника вкрай негативні наслідки.
Таким чином, замовнику важливо правильно визначити предмет закупівлі за Єдиним закупівельним словником, аби не отримати від аудиторів негативний висновок через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення моніторингу та зобов’язання розірвати договір тощо.
А разом з тим, притягнення уповноваженої особи до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель, накладення штрафу на службову (посадову), уповноважену особу замовника у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У свою чергу, рекомендуємо використовувати сервіс для пошуку кодів за Єдиним закупівельним словником, створений Центром вдосконалення закупівель Київської школи економіки - CPV-tool (https://cpvtool.kse.ua) Достатньо у пошуку просто прописати назву товару, роботи чи послуги, що планується придбати та побачити за яким CPV-кодом його вже купують інші замовники частіше.
Також, на нашому майданчику існує функціонал, який вже отримав тисячі позитивних відгуків від наших користувачів – аналіз закупівель за CPV. Власна розробка PlayTender, яка здійснює аналіз вже проведених закупівель за відповідним кодом ДК. Простіше кажучи, покаже всі ваші закупівлі за обраним CPV.
Додатково можна використовувати розширену систему фільтрів, наприклад, за відповідний період (рік, місяць), статус закупівлі тощо. Відмітимо, що даний функціонал допоможе замовнику уникнути можливого поділу предмету закупівлі на частини.
Отже, не забувайте про зазначені вище вимоги Особливостей та Порядку № 708 під час організації своїх закупівель.
Успіхів разом з майданчиком PlayTender!